VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bývalý knihkupec Vratislav Ebr komiksům nefandí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ – Vratislav Ebr je bývalý pražský knihkupec, rozhlasový moderátor, archivář kuriozních knížek a klípků, recesista a jeden z nejvěrnějších obdivovatelů půvabů Častoboře na Příbramsku, kde každý rok na stejném místě na vltavském břehu stanuje.

30.8.2017
SDÍLEJ:

Vratislav Ebr na Častoboři.Foto: Marie Břeňová

Právě v zátoce Vltavy se rodí Ebrovy veselé objemnější i útlé knížky. Jen o bonmotech jich vyšla celá řada. Zaměřil se v nich například na knihy a čtenáře, na pijáky a nepijáky, na seniory, na zahrádkáře, psy a jejich páníčky, na houby, Velikonoce a nebo Vánoce. Kouzlo zimy a Vánoc sestavoval v lesích na Častoboři v těch největších vedrech . Také letos zde strávil několik týdnů.

„Tentokrát jsem stanoval bez psacího stroje, ale tradičně s banánovými krabicemi. V nich mám pokaždé spoustu výstřižků z novin, časopisů a poznámek, které mě v knihách zaujaly k určitému tématu. Musím se jimi probrat a utřídit je,“ řekl Ebr a ukázal na letošní knižní novinku s názvem„Hezky česky ve dne v noci“, kterou mu ilustroval profesionální kreslíř Zdeněk Hofman. „Je určena nejen čtenářům, kteří mají rádi svůj jazyk, ale i úředním šimlům, tiskařským šotkům…,“ podal krátkou anonci autor.

„Těším se na knížku, která je právě v tisku. Nazval jsem jí Drobničky z Prahy, ilustracemi ji bezvadně výtvarnice Zdeňka Rambousková. Plánujeme, že ji v některých českých městech při besedách na podzim představíme,“ podotkl. 


„Poprvé jsem byl s rodiči na Častoboři v roce 1947, to mi bylo pět let,“ zalistoval v paměti. Když hovořil o rodičích, měl na mysli náhradní rodiče, kteří se však o Vráťu s láskou starali, jako o vlastního syna. Jeho vstup do života byl totiž velmi dramatický. Narodil se v pankrácké věznici – jeho maminka byla sestra Josefa Valčíka, jednoho z atentátníků na říšského protektora Reinharda Heydricha. Tři měsíce po porodu byla gestapem popravena…

 
Čím voní Častoboř


„Je v tom i kus nostalgie, ale pořád mám před očima starou řeku Vltavu, její podobu ještě před stavbou přehrady. Vidím statek Prokešů,mojí cestu do hájovny, kam jsme chodili s bandaskami pro mléko. Náhon byl plný žlutých divizen, zavzpomínám si, jak jsme sbírali maliny a ostružiny. Osobností, která je pro mne s Častoboří nejvíc spojená, je řada. Především sedlčanský učitel a zakladatel Častoboře Vašek Heller, správce rezervace a skaut František Robin Veselý, dlouholetý vedoucí dětských táborů Jarda Mucha nebo olympionik Bóža Karlík,“ podotkl Ebr.

„Současná podoba Častoboře má také svoje kouzlo. Hlavně se modlím, aby zůstala příroda zachována a civilizace sem pronikala co nejméně,“ vyslovil přání. Nemůže se smířit s tím, že stany se tlačí i do území rezervace a po některých návštěvnících zůstává v lese nepořádek. „Z vody jsme dokonce vylovili se synem Michalem čtyři plechové cedule s oznámením, že je zde chráněné území,“dodal nespokojeně. 


Setkávání potomků slavných


„Jste jedni z prvních, kteří se to dozví. Letos organizačně připravuji na Častoboři celoroční akci – Setkávání potomků známých osobností. Bude to každé poslední úterý v měsíci v ulici Karolíny Světlé v Divadle U Valšů. K nejstaršímim potomkům slavných, s nimiž jsem se kontaktoval, beze sporu patří člověk z rodu Jana Amose Komenského a druhým je 80letý historik Karel Richter – ten je rodoknemem spřízněn s francouzským básníkem Francoisem Villonem,“ uvedl pro zajímavost bývalý majitel Arbesova knihkupectví Ebr. „Úvodní setkání připravujeme na úterý 31. října. Ten večer bude jakýmsi seznámením s celým programem. Hosty budou mimo jiné Václav Žmolík, Petr Jančařík a dva nestoři rozhlasové a televizní zábavy – Karel Weinlich a Gustav Oplustil.“ 


Knihkupec čte u Vltavy Mahlera


Knihy provázely Vráťu Ebra i na stanování u Vltavy. „Přibalil jsem si jich několik – například vzpomínkovou knihu Zdeňka Mahlera,“ poznamenal. A místo obšírnější odpovědi na to, co čte, upozornil, co vůbec nečte: „Je to jen můj názor, ale nemohu pochopit, že k bestsellerům v současné době patří komiksy. I Zdeněk Hofman, s nímž spolupracuji a kterého si vážím, dokonce udělal komiks z Karafiátových Broučků.“

Marie Břeňová 

Autor: Redakce

30.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Provozovatel nemocnice smlouvu porušil, s radnicí hledají cesty jak dál

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený s dcerou Julií.
7

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Tipy na víkend: na námořní bitvu nebo za Krčínem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Opět jsme pro čtenáře připravili několik víkendových tipů. Stačí si jen vybrat.  

Večer tmy v Brdech se ruší. Počasí opět nepřeje

Brdy - Kdo se v noci bojí sám v lese a přesto chce poznat tu nejčernější tmu, měl jedinečnou příležitost zúčastnit se společného pozorování noční oblohy s astronomy, která se měla konat v sobotu 23. září od 19 hodin. Počasí ale opět akci nepřeje. 

Jak trochu vyžehlit porcelán předvedli Kocouři ve Varech

Karlovy Vary /FOTOGALERIE/ – Všechno začalo tak jak si nikdo nepřál, ale konec vyzněl optimisticky. Volejbalisté Příbrami v generálce před startem extraligy zvládli na velké ceně porcelánu v Karlových Varech spíš páteční program než čtvrteční a odjeli s celkovou bilancí jedné výhry a dvou porážek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení