VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Část vojenských újezdů půjde pod civilní správu asi později

Praha - Převedení části vojenských újezdů Libavá, Boletice a Hradiště pod civilní správu, které mělo být provedeno v lednu příštího roku, zřejmě nabere roční zpoždění. Posunutí termínu na leden 2016 dnes kvůli zdlouhavému projednávání zákona o vojenských újezdech připustilo ministerstvo obrany a podobně se v rozhovoru pro Lidové noviny vyjádřila mluvčí generálního štábu armády Magdalena Dvořáková. Ve vojenských újezdech má vzniknout šest nových obcí.

2.9.2014
SDÍLEJ:

Návrh CHKO Brdy.Foto: Zdroj: MŽP

"Ministerstvo obrany předpokládá, že v důsledku zpoždění schvalovacího procesu návrhu zákona o zrušení vojenského újezd Brdy, zmenšení hranic vojenských újezdů a změně souvisejících zákonů, dojde k posunutí termínu vyhlášení vzniku nových obcí o jeden rok, tedy k 1. lednu 2016," řekl dnes ČTK Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany. Roční zdržení zdůvodnil tím, že některé úkony mohou být provedeny až po schválení tohoto zákona. "Jedná se například o vyhlášení a realizaci voleb zastupitelstva nově vznikajících obcí nebo o materiální zabezpečení obecních úřadů," podotkl Caletka.
Caletka připomněl, že v září by návrh zákona měla projednat Poslanecká sněmovna ve druhém čtení. "Resort obrany, který na výše uvedeném zpoždění nenese žádnou vinu, nadále průběžně plní stanovené úkoly spojené s optimalizací vojenských újezdů dle harmonogramu činností schváleného vládou," dodal.

Podle původního harmonogramu měla pod civilní správu od ledna příštího roku přejít například třetina území Vojenského újezdu Libavá u Olomouce. Na tomto území s 1300 obyvateli mají vzniknout tři nové obce - Město Libavá, Kozlov a Luboměř pod Strážnou. Přípravným výborům nových sídel způsobuje zpoždění potíže. "Armáda ani Vojenské lesy a statky už nechtějí dělat žádné podstatné opravy, do domů už nejdou investice," řekl LN předseda přípravného výboru Města Libavá Jiří Ondřejka.

Naopak Olomoucký kraj už na jaře požadoval aspoň roční odklad převedení části Vojenského újezdu Libavá pod civilní správu, aby armáda mohla provést nutnou rekonstrukci zanedbané infrastruktury. Podle odhadu z roku 2012 vyčlenění tak velké části tohoto vojenského újezdu bude stát zhruba 800 milionů korun, což jsou především náklady na opravu vodovodů, kanalizací i silnic, které musí provést armáda. "Nemáme nic proti tomu, aby toto území přešlo pod civilní správu, ale infrastruktura se musí dát do pořádku," řekl dnes ČTK hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Například místní cesty na Libavé kraj podle Rozbořila převezme až poté, co budou opraveny, aby mohly být zařazeny do kategorie silnic 2. a 3. třídy, které spravuje.

Hejtman se obává také toho, že unáhlené převedení velkého území vojenského újezdu pod civilní správu by mohlo zvýšit nezaměstnanost v tomto regionu, protože většina místních lidí pracuje pro armádu a Vojenské lesy a statky. Na území je podle hejtmana třeba zlikvidovat zbytky nevybuchlé munice, dát do pořádku znečištěné lokality a vyřešit financování provozu základní školy ve Městě Libavá, kterou dotuje armáda.

Autor: ČTK

2.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Policie se koncem minulého týdne zaměřila na nákladní auta

Příbramsko - Dopravní policisté se koncem týdne společně s hlídkou cizinecké policie, s Generálním ředitelstvím cel a s Centrem služby pro silniční dopravu zaměřili na nákladní dopravu. Během dvou dnů zkontrolovali na Příbramsku celkem 21 nákladních aut a zjistili u nich 11 přestupků.

O voličský průkaz si můžete zažádat nejpozději ve středu

Příbram – Tento pátek a sobotu se konají parlamentní volby. Ti, kdo nemohou z nejrůznějších příčin volit doma, si mohou zažádat o voličský průkaz, aby svůj hlas mohli odevzdat jinde. 

Policisté rozbili další drogový gang na Příbramsku

Příbramsko – Další policejní zátah na drogový gang se uskutečnil minulý týden. Začátkem října již kriminalisté zahájili trestní stíhání skupiny deseti osob, které v Příbrami a na Berounsku prodávali zejména marihuanu. Nyní v síti uvízla větev dealerů omamných látek z Dobříšska a Sedlčanska.

Bývalý zaměstnanec kraje je podezřelý ze zpronevěry

Střední Čechy – Co vysvětlovat nejen bývalému zaměstnavateli, ale i kriminalistům má nyní dnes již propuštěný zaměstnanec středočeského hejtmanství, na kterého krajský úřad podal trestní oznámení kvůli podezření ze pronevěry peněz. Vnitřní šetření napovídá, že muž, jenž na úřadě pracoval devátým rokem, zneužil ve svůj prospěch dřívějších znalostí mechanismů peněžních operací v rámci účtárny. Způsobenou škodu úřad vyčíslil na 1,9 milionu korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení