VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Část vojenských újezdů půjde pod civilní správu asi později

Praha - Převedení části vojenských újezdů Libavá, Boletice a Hradiště pod civilní správu, které mělo být provedeno v lednu příštího roku, zřejmě nabere roční zpoždění. Posunutí termínu na leden 2016 dnes kvůli zdlouhavému projednávání zákona o vojenských újezdech připustilo ministerstvo obrany a podobně se v rozhovoru pro Lidové noviny vyjádřila mluvčí generálního štábu armády Magdalena Dvořáková. Ve vojenských újezdech má vzniknout šest nových obcí.

2.9.2014
SDÍLEJ:

Návrh CHKO Brdy.Foto: Zdroj: MŽP

"Ministerstvo obrany předpokládá, že v důsledku zpoždění schvalovacího procesu návrhu zákona o zrušení vojenského újezd Brdy, zmenšení hranic vojenských újezdů a změně souvisejících zákonů, dojde k posunutí termínu vyhlášení vzniku nových obcí o jeden rok, tedy k 1. lednu 2016," řekl dnes ČTK Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany. Roční zdržení zdůvodnil tím, že některé úkony mohou být provedeny až po schválení tohoto zákona. "Jedná se například o vyhlášení a realizaci voleb zastupitelstva nově vznikajících obcí nebo o materiální zabezpečení obecních úřadů," podotkl Caletka.
Caletka připomněl, že v září by návrh zákona měla projednat Poslanecká sněmovna ve druhém čtení. "Resort obrany, který na výše uvedeném zpoždění nenese žádnou vinu, nadále průběžně plní stanovené úkoly spojené s optimalizací vojenských újezdů dle harmonogramu činností schváleného vládou," dodal.

Podle původního harmonogramu měla pod civilní správu od ledna příštího roku přejít například třetina území Vojenského újezdu Libavá u Olomouce. Na tomto území s 1300 obyvateli mají vzniknout tři nové obce - Město Libavá, Kozlov a Luboměř pod Strážnou. Přípravným výborům nových sídel způsobuje zpoždění potíže. "Armáda ani Vojenské lesy a statky už nechtějí dělat žádné podstatné opravy, do domů už nejdou investice," řekl LN předseda přípravného výboru Města Libavá Jiří Ondřejka.

Naopak Olomoucký kraj už na jaře požadoval aspoň roční odklad převedení části Vojenského újezdu Libavá pod civilní správu, aby armáda mohla provést nutnou rekonstrukci zanedbané infrastruktury. Podle odhadu z roku 2012 vyčlenění tak velké části tohoto vojenského újezdu bude stát zhruba 800 milionů korun, což jsou především náklady na opravu vodovodů, kanalizací i silnic, které musí provést armáda. "Nemáme nic proti tomu, aby toto území přešlo pod civilní správu, ale infrastruktura se musí dát do pořádku," řekl dnes ČTK hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Například místní cesty na Libavé kraj podle Rozbořila převezme až poté, co budou opraveny, aby mohly být zařazeny do kategorie silnic 2. a 3. třídy, které spravuje.

Hejtman se obává také toho, že unáhlené převedení velkého území vojenského újezdu pod civilní správu by mohlo zvýšit nezaměstnanost v tomto regionu, protože většina místních lidí pracuje pro armádu a Vojenské lesy a statky. Na území je podle hejtmana třeba zlikvidovat zbytky nevybuchlé munice, dát do pořádku znečištěné lokality a vyřešit financování provozu základní školy ve Městě Libavá, kterou dotuje armáda.

Autor: ČTK

2.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

K velkému životnímu jubileu přijela Marii Krejčové popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí.

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Ilustrační foto.

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Na farmu v Žežicích přijede 42. příbramský huntík Zdeňka Hejkrlíka

Příbram /FOTOGALERIE/ - Rok se s rokem sešel a opět k posluchačům pohodové hudby přijíždí Příbramský huntík plný muziky. Jako několik posledních let se i letos festiválek uskuteční na K-Farmě v Žežicích, a to 2. září od 13 hodin.

Krmením mohou návštěvníci zvířata v malé zoo zabít

Příbram /FOTOALERIE/ - Na ovce kamerunské, ale nově i na muflony se mohou zájemci přijít podívat do příbramského Lesoparku Litavka. V prostoru za fotbalovým stadionem již od loňska funguje neveliká obora s těmito zvířaty.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení