VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Červený Hrádek u Sedlčan stát vrátil rodu Mladotů

Sedlčany /TIP NA VÝLET/ – Tentokrát se naše kroky budou ubírat směrem na Sedlčansko. Zhruba dva kilometry od Sedlčan směrem na východ se nachází malebný zámeček Červený Hrádek.

2.6.2011
SDÍLEJ:

Červený Hrádek u SedlčanFoto: archiv Deníku

Leží na modré turistické značce, která spojuje sedlčanské náměstí s Kosovou Horou. V blízkosti zámku Červený Hrádek vede cyklostezka číslo 112 ze Sedlčan, jenž dále pokračuje do Kosovy Hory, Vojkova, Votic, Jankova a Louňovic pod Blaníkem.

Pokud se rozhodnete vyrazit autem, tak z centra Sedlčan se k zámku přijede nejlépe po místní silnici vedoucí kolem železniční stanice Sedlčany. Asi po půl kilometru se z této silnice odbočí doleva a pokračuje až k zámku. Motoristé jedoucí po hlavní silnici směrem od Votic, mohou z této komunikace sjet buď na jižním okraji Kosovy Hory, odkud se pak pokračuje na Červený Hrádek po místní silnici nebo na odbočce na Červený Hrádek mezi Kosovou Horou a Sedlčany.

K zámku se dostanete i v případě, že zvolíte vlakovou dopravu. Tato možnost se nabízí po modré turistické trase buď ze železniční stanice Sedlčany nebo ze zastávky Kosova Hora (obojí leží na regionální trati Olbramovice - Sedlčany). Blíže je zastávka v Sedlčanech. To je něco přes kilometr od zámku. Ze zastávky Kosova Hora se nejprve přijde po červené značce do centra Kosovy Hory, což je půl kilometru a odtud pokračuje k Červenému Hrádku po modré značce něco přes dva kilometry.

Naskýtá se ještě doprava autobusem. V blízkosti zámku jsou zastávky Sedlčany, Červený Hrádek a Sedlčany, Xaverov.

Samotný zámek lze však navštívit pouze v době konání příležitostných akcí, jako jsou koncerty vážné hudby, Pohádkový les, svatby a podobně. Naproti zámku je rybník s ostrůvkem, kde jsou boží muka.

Přestože zámek není zcela přístupný, i tak je kolem spousta zajímavých a hezkých míst, která se dají spojit v pěkný výlet nebo procházku. Nejpohodlnější občerstvení a případně i ubytování neleznete hned na několika místech v Sedlčanech.

Ves Červený Hrádek, původně jen Hrádek, se poprvé připomíná v roce 1285, kdy se uvádějí Jan, Mírek, Jaksa a Chalata z Hrádku. V roce 1400 držel Hrádek a část zboží Kosova Hora Heřman z Říčan, jenž se obyčejně psal z Hrádku. Z jeho vnuků drželi Hrádek Heřman, Jan a Mikuláš. V roce 1508 se uvádí na Hrádku Bohuslav Břekovec z Ostromeče. Za něho se již zdejší opevněné šlechtické sídlo jmenovalo, snad podle krytiny nebo barvy omítky, Červený Hrádek. V roce 1518 odkázal Bohuslav Hrádek Janovi a Petrovi Břekovcům z Ostromeče na Suchdole a oba se pak psali na Červeném Hrádku. Jakým stavebním vývojem zatím Hrádek prošel, nedá se dnes stanovit. Původní tvrzí byl patrně jenom věžovitý objekt, stojící nad svahem ostrohu v místech dnešní zadní mohutné věže pětiúhelníkového půdorysu. Tato věž pochází asi z druhé poloviny 15. století. Snad brzy k ní přibyla druhá věž, která chránila vstup do ohrazení na jižní straně. Jeho portál je goticky zaklenut. Obě věže byly spojeny hradebními zdmi. Kdy bylo k přední věži nad branou přistavěno boční stavení s průčelím v části staré ohradní zdi, nelze opět říci. V západní hradbě byla branka, umožňující sestup po stráni k vodě. Červený Hrádek často měnil své majitele a dá se říci, že s každým novým majitelem zámek dostával trochu jinou podobu. Posledním byl rod Mladotů až do roku 1948. Tehdy ho převzal stát, ale po revoluci v roce 1989 byl zámek v restituci vrácen rodu Mladotů.

Autor: Robert Nusl

2.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Z utkání 5. kola FNL: Příbram - Varnsdorf (3:1).
19

Fotbalisté Příbrami porazili Varnsdorf, dvakrát se trefil Matoušek

Sníh na Monínci. Srpnová teplota byla spíš na plavky, ale „Sněhurky“ si rády zapózovaly u hromad umělého sněhu.
3

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Příbram – Čtyřiapadesátiletého muže z Příbrami policisté obvinili z nebezpečného vyhrožování. Příbramák úmyslně vyhledával svou bývalou přítelkyni v jejím bydlišti v jakoukoli denní či noční hodinu. Vyhrožoval jí zabitím, vypálením domu nebo poškozením auta. Ženu také obtěžoval telefonem, kdy volal z různých telefonních čísel. V pěti případech jí dokonce kámen do okna. Jeho hrozby a agresivita se neustále stupňovaly a tak zasáhla policie. Za to může jít agresor až na rok do vězení, protože již v minulosti byl za to souzen.  

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení