VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Celý duben je v knihovně ve znamení Charty Země

Sedlčany - Sedlčanská Městská knihovna se svým letošním projektem Lukášek připojila k Chartě Země. Ta vznikla jako široká iniciativa lidí ze všech kontinentů a organizací UNESCO byla přijata a vyhlášena v roce 2000. Tuto společnou úmluvu mohou podepsat jednotlivci, organizace i vlády. Jedná se o dokument, který se signatáři zavazují dodržovat ve svém životě, ve škole, práci či svém prostředí.

4.4.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

Knihovna k Chartě Země připravila několik akcí. „První je výstava výtvarných prací a zamyšlení obyvatel regionu doslova všech věkových kategorií. Slavnostní vernisáž se uskutečnila v úterý 30. března, výstava potrvá do 5. května a přístupná je v provozní době knihovny,“ uvedla vedoucí knihovny Blanka Tauberová.

Následovat bude setkání s duchovní Ivou Fišerovou nad dokumentem Charty Země, které se v knihovně uskuteční 21. dubna od 18 hodin. Návštěvníci si budou povídat o souladech rozmanitosti a jednoty, svobody konání a společného dobra a krátkodobých záměrů a dlouhodobých cílů. O den později se od 10 do 12 hodin koná na Náměstí T. G. Masaryka Oslava Dne Země, kde mimo jiné budou připraveny výtvarné dílny.

Městská knihovna Sedlčany je první přidruženou organizací v České republice, která se svým letošním projektem Lukášek přihlásila k Chartě Země. A tak mají Sedlčany v tomto směru určité prvenství.

„Účastníci projektu Lukášek nejen vybrali Chartu Země jako téma na letošní rok, ale vzhledem k principům a hodnotám, které mohou na základě charty uceleně přivádět k životu, chtějí v tomto tématu pokračovat i příští rok. Pracují s ní převážně učitelé a snaží se v dětech probouzet nový smysl pro globální vzájemnou závislost i sdílenou odpovědnost,“ vysvětlila Blanka Tauberová.

Charta Země je sice prohlášením, ale protože je spojená s činností těch, kdo jí podepíší a zavazují se dodržovat její principy a hodnoty, je to úmluva nového typu. Vyjadřuje základní etické principy pro udržitelný život v 21. století.

„Naše děti i obyvatelé Sedlčan mají možnost v letošním projektu Lukášek poznávat, jak je život nedělitelný a vzájemně propojený křehký celek. Při výuce, lekcích, besedách i dalších příležitostech jako právě výstava nebo oslava Dne Země, se všichni seznamují s novou nadějí a s možností změn, které Charta Země nabízí,“ uzavřela vedoucí knihovny.

Karel Souček

4.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ve středu v Příbramském deníku: prvňáčci z 2. ZŠ Bratří Čapků!

Kotlíkové dotace (Praha). Ilustrační foto.

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Srdíčkové dny opět pomáhají vážně nemocným dětem

Příbramsko - Na zdravotní a kompenzační pomůcky vážně nemocnému ročnímu Honzíkovi, ale i dalším dětem v celé republice, pomáhají letošní podzimní srdíčkové dny. Obecně prospěšná společnost Život dětem organizuje veřejné sbírky již osmnáct let.

Řada živočichů v Brdech na objevení ještě čeká

Brdy /FOTOGALERIE/ - V Chráněné krajinné oblasti Brdy může návštěvník při svých toulkách potkat druhy vzácných živočichů, které se vyskytují jen na několika dalších místech v Evropě. Jaké druhy to jsou a další zajímavé informace k nim prozradil zoolog David Fischer z Hornického muzea Příbram.

Sedlčanské učiliště oslaví v sobotu 130 let své existence

Sedlčany - Oslavy 130ti let zemědělského školství v Sedlčanech připravilo na celý sobotní den 23. září místní Střední odborné učiliště. Ve formě přátelského setkání a posezení, na které jsou zváni všichni absolventi a bývalí učitelé školy, se uskuteční v areálu učiliště v Bezručově ulici.

Z komínů se začíná kouřit. Kdy je naposledy viděl kominík?

Střední Čechy – Včera bylo pozdě. Jasnou odpověď nabídl v pondělí Petr Dušek z agentury Talk na otázku, která se současným ochlazením vytane na mysli mnohým majitelům domů: nebyl by čas zavolat kominíka? Dušek tak tlumočil poznatky Společenstva kominíků ČR. Ti mohou potvrdit, že zájem o jejich služby je teď enormní. „Topná sezona začala nemilosrdně už na začátku září a řadě domácností to způsobilo nečekané starosti. Většina z nich totiž nestihla objednat servis spalinové cesty během léta – a nyní kominíka marně shání,“ shrnul Dušek aktuální situaci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení