VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chtějí dětská hřiště, malé obce přání plní

Příbramsko – Když rodiče začnou bojovat za zájmy svých dětí, většinou dosáhnou svého. Alespoň co se týká potřeby dětských hřišť v menších obcích. Přestože obce nemají peníze nazbyt, snaží se prosbám vyhovět, i když to znamená překulit se přes hromady problémů, třeba s pozemky. 

14.9.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Kateřina Chourová

O uplynulém víkendu se dočkali dětského hřiště obyvatelé Oseče, osady patřící k Obecnici. Stojí v blízkosti čekárny ve středu osady na obecním pozemku. 

„Po dohodě s rodiči jsme vybrali herní prvky, zadali jejich objednávku a zažádali o udělení stavebního povolení. Z počátku se vše jevilo jako jednoduché, ale zde jsme narazili na některá úskalí. Vše se ale podařilo vypořádat a po udělení souhlasu se stavbou od majitelů sousedních pozemků jsme obdrželi i souhlas od stavebního úřadu,“ popisuje starosta Obecnice Josef Karas patálie se souhlasem sousedů hřiště, které má pět herních prvků, lavičky a odpadkový koš. Zatravněný areál je oplocený, aby z něj rozdováděné děti nevyběhly pod auto. 


Obec do hřiště investovala zhruba půl milionu korun ze svého rozpočtu. 


Úsilí především matek s malými dětmi se před nedávnem vyplatilo také v Petrovicích, v nejosídlenější části obce, kde si neměly děti kde hrát. Zastupitelé o žádosti rozhodovali před prázdninami a poté obec svolala besedu, aby se rodiče podrobně vyjádřili k podobě hřiště. 


Následoval čas na zasílání návrhů dětí a rodičů na výběr konkrétních herních prvků. Další společné projednání zahrnovalo promítnutí jednotlivých návrhů a rodiče společně s dětmi rozhodli, co se jim nejvíce líbí. Zastupitelé krátce nato rozhodli o zařazení výstavby dětského hřiště do plánu investic na následující rok a o podání žádosti o dotaci od státu. Ten dal Petrovicím zelenou a nic nebránilo výběrovému řízení na dodavatele. Vyhrál ten s nejnižší cenovou nabídkou přesahující 600 tisíc korun.


„Následně nám byla letos v červenci přiznána dotace z Ministerstva pro místní rozvoj ve výši 400 tisíc korun. Před vlastním zahájením prací na výstavbě nového dětského hřiště jsme měli pět veřejných projednání. Na konci srpna začala stavba dětského hřiště, která bude dokončena po technologické přestávce do konce září,“ informuje starosta Petrovic Petr Štěpánek a dodává, že současně s výstavbou hřiště se dočká úprav i okolní terén, ochranný pámelník i parkovací místa. „Už při stavbě přicházely maminky s dětmi, na nichž bylo vidět, jak se těší,“ vypozoroval starosta obce, která na základě bohaté komunikace s obyvateli před prázdninami otevřela i přes kilometr dlouhou lesní stezku, která přináší odpočinek, zábavu a poznání pro děti.


„Projekt Do lesa za odpočinkem a zábavou byl podpořen milionem korun z prostředků Evropské unie, spoluúčast obce představovala přibližně 466 tisíc korun,“ uvedl petrovický starosta. Nápad se rodil postupně ve spolupráci s maminkami, turisty a dalšími lidmi z Petrovic.


Také v areálu mateřské školy v Kosově Hoře vzniká nové hřiště. Obec podala žádost o dotaci také na výstavbu nového školního hřiště a zároveň připravila projekt na rekonstrukci celé základní školy.


Jsou na Příbramsku obce, kde se sami obyvatelé zvedli a do stavby hřiště se vrhli sami. Za téměř dva miliony korun si před šesti lety sportovní a rekreační areál na břehu Kotenčického potoka vybudovali lidé ve Svatém Poli u Dobříše. Nejvíc se na tom podíleli dobrovolní hasiči, mezi nimiž bylo navíc i několik zedníků.

Autor: Markéta Lišková

14.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Písničkář Jiří Holoubek.

Pořad Jak se hladí duše bude mít v Sedlčanech premiéru

Ilustrační foto.

Jeden ze zápasů roku před kamerami: bitva u Hradce

Sedlčany senzačně loupily u lídra, Dobříš zaplatila za krátký kolaps

Příbramsko – Druhou porážku v řadě si připsali fotbalisté Dobříše, kteří v sedmém kole divize A podlehli na domácím hřišti Klatovům 3:4. Naopak druhý zástupce okresu – Sedlčany, urvaly senzační tři body ze hřiště vedoucích Karlových Varů. Vyhrály 5:3 a v tabulce se dostaly na páté místo. Dobříš je teď s jednobodovou ztrátou až za nimi – sedmá.

Běžci si užili další ročník nejstaršího českého maratonu z Prahy do Dobříše

Dobříš /FOTOGALERIE/ - V sobotu se z Prahy do Dobříše běžel nejstarší český maraton, jenž měl premiéru v roce 1908. Letos se běhu brdskými lesy zúčastnilo téměř 70 běžců a vítězem se stal Libor Dočkálek z STS Chvojkovice Brod.

Sedlčanské učiliště slavilo 130 let, za založením školy stál kněz

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Sedlčanské střední odborné učiliště si připomnělo v sobotu celodenním programem 130 let od založení zemědělského školství. Za tu dobu škola, která v průběhu let prošla řadou změn, připravila v různých učebních a studijních oborech a vyslala do praktického života více než 7700 absolventů. 

OBRAZEM: Spolek Půlnoc si střihl představení na Nováku

Příbram - Ani o uplynulém víkendu nezůstal areál Nového rybníku opuštěný. Přestože předpovědi počasí mluvily spíš o dešti, to sobotní nemělo chybu a vytáhlo lidi ven. A když ne na houby do lesa za město, tak alespoň na Novák. O to větší důvod tam vyrazit, nastal v sobotu odpoledne, kdy se kamenné pódium proměnilo v divadelní prkna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení