VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radost z revoluce mi vzala smrt v rodině, vzpomíná Naděžda Čížková

Příbram - Zanedlouho se dočkáme dvacátého výročí „sametové“ revoluce. Jak v té době žil, co dělal a kde pracoval náš další seriálový host? Tentokrát jsme vyzpovídali Naděždu Čížkovou, v současné době vedoucí oddělení speciálních služeb Knihovny Jana Drdy v Příbrami.

22.9.2009
SDÍLEJ:

Naděžda Čížková z Knihovny Jana Drdy v Příbrami.Foto: Deník/Markéta Jankovská

Před dvaceti lety prožívala Naděžda Čížková takzvaná Kristova léta. Měsíc před revolucí přišla o dva nejdražší lidi na světě, maminku a babičku. Příchod revoluce prý alespoň částečně pomohl zmírnit velké trápení z nešťastných událostí. Jaké to je, být celý život mezi knihami? Na to jsme se knihovnice Naděždy Čížkové zeptali v rámci našeho úterního seriálu v souvislosti s blížícím se dvacátým výročím takzvané sametové revoluce.


Co ve vás vyvolává vzpomínka na dobu převratu?
Do mě vlétla taková euforie, že konečně něco padlo a že se všechno narovná. Měla jsem z toho velkou radost, ale zároveň jsem měla ještě malé děti a strašně moc starostí. Těsně před revolucí jsem ztratila dva drahé lidi, maminku a babičku. Maminka hodně trpěla a babičku trápilo, že přišla o dceru. Byla jsem v takovém zvláštním vzduchoprázdnu. Obě mi odešly během jednoho měsíce. Bylo to pro mě tak strašně těžké, že jsem vědomě hodně věcí z té doby zapomněla.Chtěla jsem odsunout bolest.

Možná vás události kolem sametové revoluce více zaměstnaly…
Ano. Na všechny okolnosti si ale úplně nevzpomínám. Vím, že se tady dávalo dohromady Občanské fórum. U těch prvních schůzek jsem byla, scházeli jsme se v restauraci s přáteli a známými. Začaly se na úřadech používat první kopírky a v knihovnách první počítače, všechno bylo nové a já jsem do toho vkládala velké naděje, že se zlomí to, co bylo v knihovnictví takřka feudální.

Už jste v té době pracovala s knihami?
Bylo mi třiatřicet let a už tehdy jsem pracovala v knihovně. Všechny změny jsem vítala. Symbolizovalo to něco nového i v mém osobním životě. Že ty smutky zůstanou za mnou. Toužila jsem něco pro to udělat.

Jaké první změny jste v knihovnictví pozorovala?
Krátce po revoluci se obnovil Svaz knihovníků a informačních pracovníků, což je profesní organizace, jakýsi cech knihovníků, který byl rozpuštěný po roce 1969. Lidé, kteří v tom figurovali, skutečně nemohli svou profesi vykonávat a skončili na úplně degradovaných postech. O svazu knihovníků jsem v té době vůbec nevěděla.

Můžete mi povědět o profesích, které jste od studií vykonávala?
Chtěla jsem jít na střední knihovnickou školu, tam jsem se nedostala. Šla jsem na gymnázium a po něm jsem chtěla na vysokou školu na obor knihovnictví, tam jsem se nedostala hned, ale až napodruhé. Všechny praxe jsem měla v Akademii věd v Praze. Byla jsem připravená, že budu dělat v knihovně na informačním středisku základního výzkumu, kde se mi to strašně líbilo. Jenomže pak jsem se zamilovala, odstěhovala a všechno bylo jinak. Nastoupila jsem tenkrát do Průmyslu kamene v Příbrami do knihovny, o které nikdo moc nevěděl. Následovala mateřská dovolená a po ní už jsem nastoupila pod Okresní knihovnu do Březnice do dětského oddělení. Od roku 1987 pracuji v příbramské knihovně. Měla jsem spoustu funkcí, ale vždy jsem byla hlavně knihovnice.

V dalším dílu tohoto seriálu se příští úterý setkáte s prodavačkou Evou Kosovou z Příbrami, ženou s bohatými zkušenostmi z obchodu. Jak ona vzpomíná na dobu, kdy se regály zaplnily zbožím ze Západu?

Autor: Markéta Lišková

22.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení