VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči pomohli zachránit obojživelníky před rybami

Bezděkov pod Třemšínem /FOTO/ - Za Bezděkovem na okraji lesa je malý rybníček - tedy spíše tůňka, která je plná vody díky zdejším podzemním pramenům a periodickému přítoku. Kolem břehů Mandáčku, jak se tůňce v Bezděkově říká, bylo jednoho dne nezvykle živo. Dokonce se odsud ozýval hluk motoru.

25.4.2010
SDÍLEJ:

Karel Kerouš z České inspekce životního prostředí fotografuje čolky velké u rybníčku.Foto: Karel Hutr

Hasiči z Rožmitálu odčerpávali vodu. A důvod? V tůňce se totiž rozmnožují vzácné druhy obojživelníků a hrozil jim zánik. Někdo do vody zřejmě vysadil ryby, které by dokázaly vzácné živočichy zlikvidovat.

Průhledná tůňka se proměnila ve stoku

Rybníček byl známý svojí průhlednou vodou, kde bylo vidět až na dno a dalo se sledovat, jak se pod hladinou prohánějí velmi vzácní čolci velcí, ale také čolek horský a obecný. Žijí tam ale i různé druhy žab a mezi jinými i skokan zelený. Vzácné osazenstvo tůňky, respektive čolek velký, bylo důvodem k přísné ochraně místa, které bylo zařazeno do seznamu zvláště významných lokalit evropského významu a stalo se součástí soustavy chráněných území Natura 2000.

Jenomže někdy na konci loňského léta se z průzračné tůně stala doslova stoka – voda zčernala a všude na hladině a při březích se objevila vytrhaná vegetace. Vše nasvědčovalo tomu, že tam byly vypuštěny ryby, které při hledání potravy zakalily vodu a uvolnily vodní vegetaci. Aby vzácní živočichové neskončily v jejich žaludcích, jako se již stalo na mnoha podobných lokalitách, rozhodl se příbramský zoolog David Fischer spolu se zástupci odboru životního prostředí Krajského úřadu Středočeského kraje rychle zasáhnout.

„Naštěstí jsme se setkali s nebývalou ochotou pomoci, a to jak na straně majitelů, tak například u rožmitálských hasičů a vedení města, které tento sbor zřizuje. Touto cestou jim všem chceme poděkovat,“ řekl nám David Fischer.

„Jsme rádi, že máme podobný rybníček, kde žije spousta chráněných druhů. Už jsme i okolí oplotili, aby sem lidé neházeli odpadky a neničili tohle krásné místo,“ řekla nám u rybníčku Libuše Křížová, která se osobně přišla podívat na hasiče a další lidi, kteří se snažili uchránit obyvatele tůňky před zkázou.

V dnešní době je podle odborníků z řad ochránců přírody vzácné, když si vlastník váží toho, že mu na pozemku roste vzácná květina nebo žije chráněný tvor. Mezi takové lidi rozhodně patří Libuše Křížová spolu s dalšími spoluvlastníky, kteří byli rádi, že jim někdo se záchranou rybníčku s oblíbenými obyvateli pomáhá. Dnes je spíše obvyklé, že se majitel obává toho, aby mu výskyt chráněného tvora nebo květiny nebránil v zásazích na jeho pozemku.

Kerouš: střední Čechy jsou rájem obojživelníků

Mezitím co hasiči upouštěli nádrž, zoolog David Fischer spolu se svým kolegou odchytával čolky a nosil je k okraji lesa do vědra. Tam se ve stínu pod stromy krčila další postava. Tedy spíše ležela a čímsi se na zemi soustavně zabývala. Když jsme se přiblížili, zjistili jsme, že je to Karel Kerouš, specialista v oboru zoologie z České inspekce životního prostředí. Ten, pověstný svojí láskou ke všemu živému, si tuhle příležitost nenechal ujít a v malém akváriu položeném na pařezu sledoval a fotografoval vzácné čolky velké. „Potřebuji nějaké snímky pro přednášky,“ sdělil Kerouš ze země a nenechal se rušit v lovu snímků.

Když ho nespolupracující tvorové unavili, vyskočil a začal zeširoka vyprávět o přírodě. „Víte, střední Čechy čolkům nesmírně vyhovují. Zvláště krajina ve vojenských Brdech je narušená od cvičení, plná výmolů a vyjetých kolejí od tanků a to vše vytváří pro tento druh živočicha příznivé podmínky k životu,“ řekl Karel Kerouš o čolku velkém, jenž patří k jedné z nejvíce ohrožených skupin živočichů. Existenčním problémem čolků je podle Kerouše nedostatek vhodných lokalit pro rozmnožování. Jedním z ohrožujících faktorů je to, že rybáři využívají většinu ploch k intenzivnímu chovu ryb.

V Mandáčku zatím žije čolků dostatek. Ve vědru jich při odpouštění tůňky přechodně skončilo kvůli jejich bezpečí několik desítek jedinců. Když netradiční výlov skončil, putovali čolci zpět do domovské tůně, kde se zanedlouho objeví noví potomci všech tří druhů čolků. Sledování a monitorování naturových území patří k mnoha bodům péče o tato zvláště chráněná území. Součástí toho je i monitoring živočichů, kteří se v dané lokalitě vyskytují a kvůli nimž byla vyhlášena za chráněnou jako součást soustavy Natura 2000.

Nevážíme si vůbec přírody

Podle Karla Kerouše, autora mnoha odborných článků i publikací, kterého mohou čtenáři znát i z televize, kde často vystupuje nebo z Českého rozhlasu, je nejzávažnějším problémem malá informovanost veřejnosti. „Nejhorší je, že se o ohrožených druzích málo mluví. Z nějakého důvodu na tuhle problematiku lidé a většinou ani média neslyší,“ dodal Kerouš s tím, že lidé si stále neuvědomují, jak svým konáním přírodě ubližují.

„Máme tady ještě úžasnou přírodu oproti třeba našim západním sousedům, ale nevážíme si toho. Jednoho dne to tak být nemusí, ale to už bude pozdě. Regulujeme vodní toky, zastavujeme krajinu a stále více dřeva těžíme a to nešetrným způsobem,“ rozhořčil se Kerouš. „Jezdíme na kolech nebo i na motorkách do lesa, a to i tam, kde koly způsobíme půdní erozi, všude vyhodíme odpadky a nepřijde nám to vůbec podivné…“

Autor: Karel Hutr

25.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení