Coyle to uvedl v Rokycanech na besedě se zhruba třicítkou představitelů obcí ze širokého okolí Brd. „Armáda je vůči tomuto systému skeptická. Proto byla vytvořena Agentura pro protiraketovou obranu (MDA), aby hledala možnosti jinde,“ sdělil Coyle. „Z tohoto důvodu MDA hrozbu z Íránu či Severní Koreje zmenšila na dvě rakety a vyloučila jako hrozbu klamné cíle,“ řekl expert, podle kterého systém nedokáže reagovat na klamavá technologická opatření protivníka. „Naše centrum pak provedlo nové vyhodnocení, které prokázalo, že systém je neúčinný,“ uvedl Coyle a dodal, že pokud nebude radar v Česku, stanou se prvním cílem radary ve Velké Británii a v Grónsku. Tvrzení podpořil citací samotné MDA.

Starosta Rožmitálu Josef Vondrášek se experta zeptal, co říká stavbě radaru v hustě osídlených Brdech. „Americká armáda nedovoluje svému personálu přibližovat se k radaru. Vojáci mají zakázáno stát i v postranních zónách radaru,“ konstatoval Coyle s tím, že také na Ajlašce, kde chce MDA umístit podobný radar, vyjadřují obyvatelé své obavy.

„Philip Coyle je jednička v oblasti zbrojní techniky. Jeho návštěva je zásadní obrat. Potvrdil, že starostové nelhali a že má smysl proti základně bojovat. Poslanci musí pochopit, že tento člověk, který byl 40 let účasten všech zkoušek, má skutečný přehled,“ uvedl starosta Trokavce Jan Neoral s tím, že Liga chystá další akce proti snahám USA vybudovat v Česku radarovou základnu. „V neděli je zasedání s iniciativou Ne základnám! a dalšími iniciativami a tam vytvoříme plán dalšího postupu. Bude tvrdší než ten dříve, protože máme jistotu,“ doplnil Neoral