VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dálnice má zlepšit dopravu i na jih Evropy

Sedlčany – Spolek pro výstavbu dálnice D3 a rychlostní komunikace R4 svolal do Kulturního domu Josefa Suka v Sedlčanech na pondělí 24. dubna setkání, kterého se zúčastnili kromě zástupců Ředitelství silnic a dálnic nebo Státního fondu dopravní infrastruktury ČR také starostové dotčených obcí.

30.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: ČTK

Dálnice D3 po dokončení povede z Prahy přes Tábor a České Budějovice. Na česko-rakouské hranici u Dolního Dvořiště se má spojit s rychlostní silnicí. Starosty Příbramska zajímala zejména takzvaná Středočeská část dálnice, u níž jeden úsek o délce 16,7 kilometrů vede z Václavic do Voračic.

Předpokládaný termín zahájení stavebních prací této části je v roce 2024 a termín uvedení do provozu je v roce 2028. Na jednání se nehovořilo jen o dálnici, ale také o zajištění dalších dopravních staveb, jakými jsou různé obchvaty a spojky. Miroslava Jeřábková, starostka Sedlce-Prčice uvedla, že zde žádné nové informace, které by ji překvapily, neslyšela. „Pokud se dálnice postaví, tak přinese zrychlení dopravy na Prahu a možná i zlepšení podnikatelského prostředí v lokalitě," myslí si Jeřábková.

Sedlčanský starosta Jiří Burian řekl, že je překvapen tím, že celé jednání bylo v naprostém klidu. Očekával spíše řadu připomínek nebo negativních stanovisek starostů obcí na trase D3 ve Středočeském kraji a považuje za pozitivní, že se na jednání sešel tým lidí, kteří se snaží maximálně urychlit přípravu výstavby, aby se i tento úsek začal co nejdříve stavět.


„Tento kraj je v současné době dopravně neschopný. V regionu neexistuje nic jiného než silnice první třídy I/18 a ta bude vynikajícím propojením pro D3 a D4. Celý region středního Povltaví se dostane jak na jih republiky a do Rakouska, tak samozřejmě na sever," vysvětlil Burian.

Rozvoj cestovního ruchu


Petrovický starosta Petr Štěpánek s Burianem souhlasí. „Ze schůzky jsem měl velmi dobrý dojem. Panovala naprostá shoda mezi zúčastněnými ohledně trasy a hlavně nutnosti co nejdříve dálnici postavit. Někteří starostové měli trochu problém s návaznostmi na stávající silnice, to se ale rychle vysvětlilo. Zjišťovací řízení na posouzení vlivu na životní prostředí dopadlo také dobře a nyní je před realizátory stavby těžký úkol – majetko-právně vypořádat vlastníky pozemků dotčených stavbou. Doufám, že se podaří stavbu realizovat co nejdříve, protože má pro náš region zásadní význam," sdělil Štěpánek. Ten také dodal, že dopravní dostupnost regionu je klíčová především pro podnikatele, ale i pro všechny občany cestující jak do Prahy nebo třeba i na dovolenou na jih Evropy. Od výstavby D3 si proto slibuje zvýšení zájmu investorů o podnikání na Sedlčansku, ale také větší rozvoj cestovního ruchu.

Starosta Jesenice Miloslav Hrazánek uvádí, že se informační schůzky v kulturním domě zúčastnil především z osobního zájmu. „Naší obce se stavba bezprostředně nedotkne," podotýká. „Je ale důležitá pro lidi, kteří dojíždějí za prací do Prahy a nemohou se dostat na dálnici. Osobně jsem pro co nejrychlejší výstavbu. Na setkání jsem se dozvěděl, že konečně došlo k posunu a již s konečnou platností byla určena trasa, kudy dálnice povede. Byla nám představena vizualizace celé stavby přes Středočeský kraj," uvedl Hrazánek.

Přednášející vyzvali přítomné, zvláště starosty dotčených obcí, k pomoci při jednání s občany a při výkupech pozemků. Jindřich Budil z Olbramovic připomněl, že pro jejich obec je důležitý obchvat. Ten by měl být hotový dřív, než se dálnice začne stavět.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

30.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Obec Jerusalem má po sporech o území svůj katastr

Studentku Lucii Kaderkovou brigáda na informačním středisku baví. Plánuje, že si bude po prázdninách brát víkendové služby.

OBRAZEM: Za peníze z brigády se Lucie Kaderková podívá k moři

Fotbalisté Příbrami porazili Varnsdorf, dvakrát se trefil Matoušek

Příbram /FOTOGALERIE/ - V Příbrami se šlo na druholigový fotbal netradičně ve středu. Ve vloženém 5. kole se domácím hráčům podařilo navázat na vítězství v Táboře a porazili poslední celek tabulky.

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

Sedlecko-Prčicko - Největší středočeský ski areál Monínec u Sedlce-Prčice umožnil zájemcům v uplynulých srpnových dnech první zimní radovánky. Na lyžování to sice ještě nebylo, ale na pořádnou koulovačku nebo na postavení sněhuláka bylo umělého sněhu dost a dost. Hromady sněhu zpestřily také závod cyklistům.

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Příbram – Čtyřiapadesátiletého muže z Příbrami policisté obvinili z nebezpečného vyhrožování. Příbramák úmyslně vyhledával svou bývalou přítelkyni v jejím bydlišti v jakoukoli denní či noční hodinu. Vyhrožoval jí zabitím, vypálením domu nebo poškozením auta. Ženu také obtěžoval telefonem, kdy volal z různých telefonních čísel. V pěti případech jí dokonce kámen do okna. Jeho hrozby a agresivita se neustále stupňovaly a tak zasáhla policie. Za to může jít agresor až na rok do vězení, protože již v minulosti byl za to souzen.  

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení