VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dělostřelečtí průzkumníci cvičili v Brdech přežití

Jince - V druhém únorovém týdnu absolvovalo dvacet průzkumníků ze 131. a 132. dělostřeleckého oddílu v Brdech zimní přežití. „Šlo o takový malý třídenní Winter Survival doplněný o bojové prvky, jehož cílem bylo prověřit schopnost vojáků přežít v extrémních podmínkách pouze s nejnutnější výbavou a následně se dostat do bezpečí. To všechno se zbraní v ruce a s dvacetikilovým batohem na zádech," v krátkosti shrnul nadporučík Martin Šafařík, který výcvik řídil.

20.2.2015
SDÍLEJ:

Zimní přežití v Brdech.Foto: prap. Václav Klíma

Ten probíhal pod taktickým námětem a byl zaměřen na činnost průzkumných družstev na nepřátelském území. Na vojáky, kromě náročných klimatických a terénních podmínek, sněhu a teplot stále pod bodem mrazu, čekaly v Brdech nepřátelské léčky, přepady a nastřelení. Právě o to se starala pětice instruktorů. Ta se jim snažila znesnadnit postup a neustále hodnotila jejich reakce na nečekané a vypjaté situace, rozhodovací proces a především jejich schopnost splnit stanovený úkol.

Zimní přežití v Brdech.

„Jeho plnění může ovlivnit vyčerpání, nedostatek spánku, prochladnutí, činnost v noci nebo zranění a na to musíte být připraveni," připomněl cvičícím vrchní praporčík 132. dělostřeleckého oddílu praporčík Václav Klíma, který byl jedním z instruktorů.

„Právě proto musí každý voják bezpodmínečně znát zásady přežití. Ty mu mohou zachránit život zvláště, když je zraněn nebo po přepadení mu kromě zbraně zůstane jenom to, co má na sobě," doplnil svého kolegu další instruktor četař Josef Kubernát, jenž má bohaté zkušenosti z mnohonárodních operací.Zimní přežití v Brdech.

Z tohoto důvodu bylo do přežití zařazeno překonání dvacetimetrového skalního masívu na Jindřichově skále celým družstvem včetně zbraní a materiálu, rozdělání ohně improvizovanými prostředky a krátké přenocování v narychlo zbudovaných přístřešcích. Cvičilo se i ošetření zraněného kolegy, jeho přesun na nosítkách z přírodního materiálu a následné přivolání Medevacu na přistávací plochu označenou signálními ohni. V programu nechybělo ani překonání frekventované komunikace propustkem s tekoucí vodou.

„Zvláště znalost topografie a bojových drilů, dobrá orientace v terénu a komunikace v týmu byly dalšími rozhodujícími předpoklady, bez kterých nemá průzkumník v bojové akci žádnou šanci," vyslovil pár postřehů nadporučík Šafařík a pokračoval:„Mám velmi dobrý pocit z toho, že všichni zdárně dokončili výcvik, nikdo nebyl zraněn a vojáci prokázali potřebné profesní i odborné kvality, které jim zvyšují šanci na přežití. kpt. Michal Abrhám

Autor: Redakce

20.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení