VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Déšť posledních dní zachránil úrodu obilí

Příbramsko - Na svatou Markétu zemědělci na Příbramsku srp do žita nehodili. Prozatím obilí jen dosychalo a teď po posledních deštích je potřeba nechat ho dozrát, jak vysvětluje předseda Zemědělského družstva Krásná Hora nad Vltavou Jiří Zelenka.  

14.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Libor Plíhal

„Spadlo u nás při posledních deštích 90 milimetrů vody a to nám ztížilo situaci. Voda je ale stěžejní a značně ovlivní výnosy. Ty jsou ale stejně ohrožené.“ Podle Jiřího Zelenky dokáže už dosychající zrno, které ještě žije, nabýt až tunu na hmotnosti. Voda i přesto podle odborníků spadla dost pozdě. „Takže v pondělí začneme sekat řepku a postupně podle počasí a dozrávání začneme se žněmi. Nějaký ozim už je posekaný, ale zastavily nás deště, takže nám ho zbývá asi deset hektarů,“ dodává Jiří Zelenka, který měl letos ve „svém rajonu“ největší sucho za posledních dvacet let.

Na Příbramsku se už od minulého týdne sklízí ozimý ječmen. Jeho výnosy nejsou ale podle zemědělců žádný zázrak. Zemědělské družstvo Dlouhá Lhota už sklidilo ozimý ječmen na výměře 75 hektarů.

„Zrno je droboučké, nemá zkrátka objem. Příští týden začneme s řepkou,“ řekla místopředsedkyně družstva Alena Horáková s tím, že řepka bude také drobnější a od toho se odvíjí výkupní cena. Kukuřice, kterou družstevníci pěstují na siláž, protože chovají dojnice, zatím vypadá dobře. 

Ale vloni také kukuřice vypadala slibně a pak v září uschla kvůli suchu. Kvůli počasí bude také méně sena pro dojnice, i když alespoň nyní přišly nějaké srážky, tak traviny zase snad vyrostou. Podle Horákové napršelo v oblasti 55 litrů vody za poslední dva dny dešťů, což je sice dobré, ale vláhový deficit trvá od května a tak voda v zemi stále schází.

„Nejhorší je, že jsme ve srážkovém stínu. Jinde prší a u nás se bouřkové mraky roztrhají u vody a my máme smůlu,“ komentuje nouzi o vláhu předseda krásnohorského družstva Jiří Zelenka. Družstvo má na polích víceméně písčitou půdu, což problém ještě umocňuje, navíc je to podpořeno i častým větrem.

„U pšenice už je jasné, že výnos nebude. Kukuřice má sice ráda teplo a zdá se, že jí sucho nevadí, ale už předem je to katastrofa,“ předjímá předseda krásnohorského družstva, které letos eviduje nejméně květnových, tedy rozhodujících srážek za posledních dvacet let.

Na katastrofální nedostatek srážek upozorňuje také Český hydrometeorologický ústav. Za týden od 12. do 18. června spadlo na území České republiky průměrně osm milimetrů srážek, což odpovídá 35 procentům normálu pro toto období.

Ani po 18. červnu v příbramském regionu nespadla ani kapka. Stav podzemních vod se ve srovnání s předchozím týdnem při porovnání s dlouhodobými hodnotami v celkovém průměru ještě zhoršil a dvoudenní srážky situaci nezachrání.

Autor: Markéta Lišková, Karel Hutr

14.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třída I. B ZŠ Příbram v ulici Bratří Čapků pod vedením učitelky Heleny Ryčlové.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze základní školy v Příbrami

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ve středu v Příbramském deníku: prvňáčci z 2. ZŠ Bratří Čapků!

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 20. září pokračujeme fotkami usměvavých dětí z 6. základní školy. Už ve středu v Příbramském deníku.

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Střední Čechy – Dodatečné peníze pro žadatele o dotaci na výměnu starých kotlů v rodinných domech za nové schválili v úterý středočeští zastupitelé. Po delší debatě přikývli argumentu, že je spravedlivé, aby v rámci druhého kola výzvy kotlíkových dotací byli uspokojeni i žadatelé čekající na sklonku zimy ve frontě před krajským úřadem, na které by se dostalo, kdyby je nepředběhly žádosti doručené prostřednictvím kurýrů. V kauze provázené emocemi nakonec zastupitelé dospěli k vzácné shodě: pro se zvedlo 46 rukou, proti nebyl nikdo – a sedm volených zástupců občanů se hlasování zdrželo.

Srdíčkové dny opět pomáhají vážně nemocným dětem

Příbramsko - Na zdravotní a kompenzační pomůcky vážně nemocnému ročnímu Honzíkovi, ale i dalším dětem v celé republice, pomáhají letošní podzimní srdíčkové dny. Obecně prospěšná společnost Život dětem organizuje veřejné sbírky již osmnáct let.

Řada živočichů v Brdech na objevení ještě čeká

Brdy /FOTOGALERIE/ - V Chráněné krajinné oblasti Brdy může návštěvník při svých toulkách potkat druhy vzácných živočichů, které se vyskytují jen na několika dalších místech v Evropě. Jaké druhy to jsou a další zajímavé informace k nim prozradil zoolog David Fischer z Hornického muzea Příbram.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení