VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dlužníci možná dostanou šanci, nebudou platit penále

Příbram – Na posledním jednání příbramských zastupitelů se diskutovalo o takzvaných „Penálových prázdninách". Jde o odpuštění penalizace dlužníkům za nájem bytů.

23.4.2014
SDÍLEJ:

Peníze. Ilustrační fotografie.Foto: Městská policie Hradec Králové

„Radní vzali tento návrh na vědomí a uložili Městské realitní kanceláři předložit návrh k jednání a posouzení bytové komisi a finančnímu výboru, a to s termínem jednoho měsíce. Lze tedy očekávat, že materiál se znovu vrátí do jednání rady města a posléze může být doporučen ke schválení," komentoval situaci mluvčí radnice Ondřej Šlechtický s tím, že konečné slovo bude mít zastupitelstvo. Pokud zastupitelstvo návrh schválí, prázdniny by mohly trvat zhruba dva měsíce. V jejich průběhu by dlužníci v případě zaplacení celé dlužné částky (nájemné a s tím spojené služby) byli osvobození od penále.

Tuto formu pomoci občanům osobně vítá předsedkyně bytové komise a dlouholetá zastupitelka Příbrami Michaela Dzamková. „Proto jsem tuto problematiku také zmínila na jednání zastupitelů v březnu. Již na tomto jednání se k tématu otevřela široká diskuze. „Penálové prázdniny" už našly podporu u některých zastupitelů ze sociální demokracie, za níž nakonec hejtman Josef Řihák vše shrnul a podal návrh zařadit tento bod na jednání rady města a zastupitelstvu.

„Dlužníci na městském nájemném by tak v případě schválení mohli pouze v tomto roce vyrovnat svůj dluh, aniž by museli hradit s tím spojené penále. Nutné je ovšem splnění dvou podmínek, a to uhradit 100 procent dlužné částky na nájmu a službách s nájmem spojených a dále požádat o prominutí zaplacení poplatků z prodlení (penále)," připomněla Dzamková. Podle ní je to dobrá forma kompenzace pro obě strany. Jednak do rozpočtu města přibudou peníze, které by jinak byly těžce vymahatelné. Za druhé dlužníkům osvobození od penále pomůže tím, že nemusejí platit nic navíc.

„Již dvakrát za posledních deset let jsme k tomuto kroku v zastupitelstvu i přes rozdílné názory a mnohdy i bouřlivé diskuze přistoupili. V roce 2006 jsme uhrazením nájemného tímto způsobem získali do rozpočtu přes 2,5 milionu korun a v roce 2009 se zpět dostalo alespoň 236 tisíc korun. Zastupitelé se k této problematice vrací zhruba jednou za volební období," dodala zastupitelka Michaela Dzamková.

Pokud se návrh schválí, budou mít dlužníci pouze určitou část roku možnost, kdy jim město odpustí povinnost zaplatit tyto poplatky z prodlení.

Autor: Redakce

23.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Policie se koncem minulého týdne zaměřila na nákladní auta

Příbramsko - Dopravní policisté se koncem týdne společně s hlídkou cizinecké policie, s Generálním ředitelstvím cel a s Centrem služby pro silniční dopravu zaměřili na nákladní dopravu. Během dvou dnů zkontrolovali na Příbramsku celkem 21 nákladních aut a zjistili u nich 11 přestupků.

O voličský průkaz si můžete zažádat nejpozději ve středu

Příbram – Tento pátek a sobotu se konají parlamentní volby. Ti, kdo nemohou z nejrůznějších příčin volit doma, si mohou zažádat o voličský průkaz, aby svůj hlas mohli odevzdat jinde. 

Policisté rozbili další drogový gang na Příbramsku

Příbramsko – Další policejní zátah na drogový gang se uskutečnil minulý týden. Začátkem října již kriminalisté zahájili trestní stíhání skupiny deseti osob, které v Příbrami a na Berounsku prodávali zejména marihuanu. Nyní v síti uvízla větev dealerů omamných látek z Dobříšska a Sedlčanska.

Bývalý zaměstnanec kraje je podezřelý ze zpronevěry

Střední Čechy – Co vysvětlovat nejen bývalému zaměstnavateli, ale i kriminalistům má nyní dnes již propuštěný zaměstnanec středočeského hejtmanství, na kterého krajský úřad podal trestní oznámení kvůli podezření ze pronevěry peněz. Vnitřní šetření napovídá, že muž, jenž na úřadě pracoval devátým rokem, zneužil ve svůj prospěch dřívějších znalostí mechanismů peněžních operací v rámci účtárny. Způsobenou škodu úřad vyčíslil na 1,9 milionu korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení