VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dodávky pitné vody z úpravny v Kosově Hoře ohrozilo sucho

Sedlčansko /ROZHOVOR/ – Některé obce na Sedlčansku bojují už dlouho s kvalitou pitné vody, kde se na několika místech objevil arzen, dusičnany i radon. Jak to v současné době vypadá s kvalitou pitné vody, odpoví Kristina Blaszczyková, mluvčí 1. SčV.

13.8.2014 AKTUALIZOVÁNO 13.8.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Drahomír Štulíř

Jak vypadá na Sedlčansku v současné době kvalita vody z vodovodního řadu?
Kvalita dodávané vody ve většině obcí na Sedlčansku je velmi dobrá a splňuje požadavky platných právních předpisů.

Znamená to tedy, že v regionu aktuální problémy s nadlimitním obsahem některých látek – arsenu, dusičnanů, radonu či dalších prvků nejsou?
Ale ano, existují. Ale potíže s nadlimitním obsahem vybraných látek evidujeme pouze v dlouhodobě problematických lokalitách, kde se obcím prozatím nepodařilo zajistit finanční prostředky na technické řešení potíží. Jedná se například o dlouhodobě zvýšené koncentrace dusičnanů ve vodě dodávané v obci Osečany či zvýšené koncentrace arsenu v osadě Mezihoří na Petrovicku. V obci Osečany se v současné době aktualizuje původní dokumentace a hledá se optimální technické a ekonomické řešení úpravy vody. V osadě Mezihoří bylo již v minulosti rozhodnuto o tom, že není technicky ani ekonomicky schůdné zajistit vyhovující kvalitu dodávané vody a vodovod bude proto rekolaudován a bude sloužit jen jako vodovod pro dodávku vody nepitné. K zásadnímu zlepšení kvality dodávané vody by mělo dojít v obci Jesenice, kde by měl být do konce srpna zprovozněn nový filtr na účinné odstraňování manganu.

Jaké opravy na Sedlčansku uskutečníte nebo plánujete?
Například v ulici Lidická v Sedlčanech vodohospodáři 1. SčV, a.s., zrealizovali výměnu úsekových šoupat, které slouží k odstávkám jednotlivých úseků vodovodních řadů v případě havárií či jiných činností. Na vodojemu Nový, který slouží jako zásobárna pitné vody z úpravny vody Solopysky, byla z důvodu stáří a snížené funkčnosti provedena nezbytná výměna čerpadla. Na čistírně odpadních vod v Sedlčanech byl instalován nový program sloužící pro řízení čistírny a pro přenos dat. Program napojený na centrální 24hodinový dispečink umožňuje nepřetržité sledování činností čističky a umožňuje tak okamžitě odhalit případné poruchy a předejít možné havárii. V současné době se vyměňuje zastaralá kanalizační přípojka pro sedlčanskou polikliniku a jsou prováděny průběžné preventivní kontroly na vodovodní a kanalizační síti. Investorem těchto akcí je město Sedlčany.

Jak vidíte letošní léto z hlediska spotřeby vody, jejího nedostatku, problémů z důvodů přívalových dešťů atd.?
Akutní nedostatek vody jsme zatím v žádné z provozovaných obcí na Sedlčansku nezaznamenali a nemuselo tak být přistoupeno k mimořádným regulačním opatřením. Asi nejvíce byla suchem ohrožena výroba vody pro město Sedlčany na úpravně vod Kosova Hora, kdy v horkých dnech bez deště bylo v toku Mastník velmi málo vody. Situace však nebyla nakonec nijak kritická a dešťové srážky v posledních dnech množství vody v toku zvýšily. Pokud jde o přívalové deště, tak ty se Sedlčansku letos zatím vyhýbají.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

13.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

The Tap Tap odehrají šedesát koncertů ročně

Příbram /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Naprosto neobyčejná česká kapela The Tap Tap loni oslavila plnoletost a sklízí zasloužené úspěchy nejen u nás, ale i za hranicemi. Spolupracuje se známými zpěváky a nebojí se nazývat věci správnými jmény. To potvrzují nejen texty, ale i mluvčí kapely Ladislav Angelovič a kapelník Šimon Ornest, kteří Deníku poskytli rozhovor před koncertem v příbramském letním kině v rámci programu legendární kapely Keks.  

U pevnosti vznikne zřejmě dělostřelecká expozice

Příbram /FOTOGALERIE/ - Armáda předala Vojenskému historickému ústavu do užívání cvičný objekt Jordán. Jde o pěchotní srub československého opevnění v severním svahu kopce Houpák v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy. Bývalá cílová plocha Jordán spolu s pěchotním srubem náleží k nejnavštěvovanějším lokalitám oblasti.  

OBRAZEM: Huťské hasičky na domácí půdě zvítězily v útoku

Stará Huť – V sobotu se konal XII. ročník Pouťové soutěže v požárním útoku ve Staré Huti. Na domácí půdě muži skončili druzí a ženy vybojovaly první místo. Místo klasických dvou útoku, jak bývá zvykem, se běžely útoky tři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení