VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Doprava nejen po městě je pro postižené lidi velký problém

Příbram/ Bezbariérové autobusy se do vsí dostanou jen nepravidelně a taxislužba je příliš drahá. Postižení lidé tak mají mnohdy spoustu starostí, jak se dostat například k lékaři.

3.10.2008
SDÍLEJ:

Handicapovaní lidé si mohou v kteroukoli hodinu objednat odvozFoto: Zbyšek Seifert

Na Příbramsku je velké množství lidí s omezenou pohyblivostí. Dostat se například k lékaři či vyřídit potřebné záležitosti na úřadech pro ně bývá velký problém. Řešila ho i důchodkyně z Bohutína. Je upoutaná na invalidní vozík. Přes relativně malou vzdálenost obce od Příbrami si s cestováním nevěděla rady.
Pravidelná linka městské hromadné dopravy, na které jezdí bezbariérové autobusy, má trasu pouze po Příbrami. Speciální autobusy s nástupními plošinami pro vozíčkáře a matky s kočárky, které jsou pro důchodkyni na vozíčku jedinou možností využití hromadné dopravy, jezdí sice i na jiných linkách, avšak nepravidelně, a proto se na ně nedá spoléhat. Pokud tedy postižený člověk nemá možnost vlastního odvozu, musí si zavolat taxi, které ovšem vyjde velice draze.
Novou možností je pro lidi s trvalou či dočasnou omezenou pohyblivostí služba Handy Asistent Regionálního centra pomoci a mobility sídlícího v areálu bývalé osmé základní školy. Od 11. srpna si mohou postižení na Příbramsku kdykoli zavolat vůz a objednat si odvoz kamkoli za sazbu 9 korun za ujetý kilometr. Společnost Car Club, která podobná nezisková centra zřizuje, zavedla ve Středočeském kraji již tři takováto auta dopravní obslužnosti pro handicapované.
„V podstatě se jedná o celkovou asistenční pomoc od řidiče. Dopravíme postiženého k doktorovi, na nákupy, za kulturou, děti do školy a pomůžeme klientovi třeba s vyzvednutím receptů v lékárně,“ přiblížil možnosti služby řidič speciálního vozu Jiří Weikert. Pomoc je možná nejen úředně uznaným zdravotně postiženým lidem, ale všem se sníženou pohyblivostí. Služeb tedy mohou využít i například pacienti, kterým nebyla nemocnicí poskytnuta na převoz sanitka, osoby s úrazy končetin a podobně.
„Nízká sazba za služby by samozřejmě nepokryla všechny náklady spojené s provozem, naštěstí využíváme pomoci mnoha sponzorů, kteří nám poskytli vozidlo či hradí část výdajů,“ řekl Jiří Weikert.
„Bohužel, o této možnosti dopravní obslužnosti pro nepohyblivé osoby není mezi veřejností ještě dostatečné povědomí a mnozí mají informace nesprávné, například, že potřebují průkazku ZTP, což pravda není,“ řekla pracovnice centra Vladimíra Zeisková.
Regionální centrum pomoci a mobility provozuje i další zajímavé projekty pro postižené lidi, jako například pomoc při hledání zaměstnání či zprostředkování koupě vozu, speciálně upraveného pro lidi s handicapem.
„V jednom případě jsem vezl paní na vyšetření do nemocnice do Prahy a zpět. Kdyby využila klasické taxi, tak ji to vyjde daleko dráž a navíc by jí řidič asi nebyl ochoten nabídnout pomoc i uvnitř,“ dodal řidič Jiří Weikert.

Autor: Zbyšek Seifert

3.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Vítěz turnaje Hospoda Cup 2017.

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Uživatelé skateparku se těší na "bazén"

Příbram /FOTOGALERIE/ - Nad tratí u bývalého Junior klubu se rozevírá křoví a po písčité vyježděné cestě z něho vyjíždí na kole s nízko nastaveným sedlem zhruba sedmnáctiletý kluk v kšiltovce, s batohem na zádech a tetováním na krku. Je trochu zklamaný, nikdo tam není.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení