VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Myslivci chtějí odstřelem regulovat stavy dravců

Příbram - Do názorových střetů se stále častěji dostávají myslivci s ochránci přírody kvůli dravým ptákům. Stavy dravců a sov stouply už v loňském roce kvůli přemnoženým hrabošům.

15.3.2009 3
SDÍLEJ:

Pavel Křížek z Ochrany fauny ČR je zásadně proti povolení lovu dravců.Foto: Ochrana fauny ČR

Na polích, loukách a stromech při silnicích je vidět poměrně často káně lesní a poštolky. V noci tyto denní lovce vystřídají sovy.
Myslivci poukazují na to, že draví ptáci jsou přemnožení a volají po jejich regulaci odstřelem. Zásadně proti jsou ochránci a ornitologové. „Zvýšený výskyt těchto dravých ptáků byl způsoben již začátkem zimy především gradací hraboše polního. Proto se káňě a poštolky v takových místech vyskytují v hojném počtu,“ řekl Deníku šéf Ochrany fauny ČR a ornitolog Pavel Křížek.
Dravci byli vidět často před nástupem zimy. Sníh jim pak znemožnil lov hlodavců a ptáci se rozplynuli po krajině. Nyní se znovu objevili v polích a lukách.

„Na základě letošních kontrolních odchytů víme, že tady jsou nebo byli zimující ptáci z Německa, ale také ze severských států jako je Finsko, Švédsko nebo Estonsko,“ poukázal Křížek na to, že ne všichni dravci pocházejí od nás. Podobné je to se sovami, které se setměním vystřídají v krajině káně nebo poštolky. Často jsou vidět kalousi ušatí, a to někdy ve velkých skupinách. I tito ptáci sem přitahují na zimu ze severských zemí.

Myslivci tvrdí, že přemnožení draví ptáci decimují drobnou zvěř. Požadují tak povolení lovu některých druhů a poukazují na to, že v Rakousku byla regulace odstřelem umožněna.
„Regulace dravců naráží na ekologické aktivisty, kteří to nedokáží nikdy pochopit. Koroptev v současném stavu krajiny je nutné chránit, ale to vyžaduje spoustu manuální práce pro myslivce a regulaci jejích predátorů. Pro aktivisty je svatá neviditelná ruka přírody, která vše moudře vyvažuje. Pokud to nepochopí aktivisté, koroptev je odsouzená k vyhynutí. Bohužel, v ochraně koroptve nepomohou asi vůbec zemědělci, neboť nakupují stále výkonnější traktory, rychlé kombajny s co nejširším záběrem,“ říká za myslivce jejich mluvčí Jiří Šilha.

„Jsem proti jakémukoliv povolení lovu dravců. Je to nesmysl. Přesto někteří dravce ilegálně střílejí. Máme ve stanici ve Voticích jestřába poraněného brokovnicí, káni postřelenou kulovnicí, a lidé nám volali, jak někdo v Příbrami střelil krahujce z okna vzduchovkou,“ reaguje na požadavky myslivců Pavel Křížek.

Ornitologové za povolením lovu jestřábů nebo kání do konce ledna tohoto roku v Rakousku vidí jen zájmy myslivců, kteří si tím chtějí chránit cíl svého zájmu, tedy zajíce a bažanty. „Každý z nás vidí na vlastní oči, kolik je dravců v přírodě. Ornitologové a ochránci přírody ale na to jako vždy pohlížejí jinak. Mezitím se tu přemnožily i další druhy zvířat a to nepůvodní. Norek americký likviduje populace raků, ale loví i vodní ptáky, na Moravě jsou zaznamenány výskyty šakala. Tyto nepůvodní druhy může lovit pouze myslivecká stráž. Ale to nestačí. Pokud nebudou ochránci přírody lobbovat za změnu tohoto ustanovení, do několika let nastane exploze těchto nepůvodních druhů, které zničí původní faunu,“ řekl jednatel příbramských myslivců Milan Kubů.

„Predátoři, jako jsou sovy a draví ptáci jsou na vrcholu potravního řetězce a jejich stavy kopírují početnost kořisti, kterou se živí. Nemůžou se přemnožit, protože si sami redukují svoji potravu,“ dodal zoolog příbramského muzea David Fischer.
Zoolog na druhé straně uznává nářky nimrodů na přemnožené nepůvodní druhy, jako je norek nebo i psík mývalovitý. „Je zásadní chybou, že je smí lovit pouze myslivecká stráž. Povolení k lovu by měli mít i další myslivci, ale za předpokladu, že bude fungovat kontrola, aby se nestřílely původní a chráněné druhy zvířat,“ dodal David Fischer.

Autor: Karel Hutr

15.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Červený Hrádek u Sedlčan

Benefiční festival pomůže dětem s ichtyózou

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

Bohutín - Turnaj s velkou tradicí, to je Hospoda cup v Bohutíně. Turnaje hraného od roku 1998 se letos zhostil tým EventPeople a uvedl jej do nového kabátu. 

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení