VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dravé ptáky zabíjí auta, k silnicím je táhne hlad

Příbram, Votice - Zima dosahuje svého vrcholu a vysoká vrstva sněhu zhoršuje přístup zvířatům k přirozeným zdrojům potravy. Ledová krusta na sněhu situaci ještě zhoršuje a to větším druhům, jako jsou jeleni nebo srnci.

7.2.2010 3
SDÍLEJ:

Pavel Šedivý z Ochrany fauny ČR se zraněnou kání lesní.Foto: Karel Hutr

O zvěř se také v zimě starají myslivci, kteří zásobují krmelce. Letos mají krmivo levnější, kvůli nízkým cenám zemědělských komodit, klesla cena o třicet procent. Nimrodi i ochranáři nabádají návštěvníky přírody, aby se v ní chovali ohleduplně.

„Zvěř se nyní může zdát krotká, ale při vyrušení odbíhá. Při dlouhotrvající sněhové pokrývce totiž ztrácí zvěř plachost a v horských oblastech sestupuje do údolí a k lidským obydlím, kde hledá potravu,“ uvedl Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty.

V této době proto i častěji než jindy vyjíždějí pracovníci Ochrany fauny ČR do terénu pro zraněná zvířata, o která pak pečují ve své stanici ve Voticích. Zaměstnanci stanice jezdí i na Příbramsko, odkud včetně Benešovska a Táborska přivážejí zraněná a jinak handicapovaná zvířata.

„Nyní máme spousty výjezdů. Je hodně sněhu a ve stanici přibývají zranění ptáci ze silnic. Především dravci a sovy totiž hledají u silnic potravu a občas některého z nich srazí je auto,“ řekl Deníku vedoucí stanice při Ochraně fauny ČR Pavel Křížek s tím, že ve stanici tak končí často káňata, poštolky a některé druhy sov. Predátoři totiž zjistili, že u cest se dá najít autem sražená zvířata, ale mnohdy se sami stanou obětí dopravy.

„Naše organizace funguje již jedenáctým rokem, mnoho lidí stále ani v nejmenším netuší, čemu se naše záchranná stanice vlastně věnuje,“ doplnila Lucie Spálenková s tím, že stanice zajišťuje nonstop výjezdovou službu pro zraněné volně žijící živočichy na území pověřených úřadů Votice, Sedlčany, Dobříš, Příbram, Tábor, Soběslav, částečně Benešov.

Za tu dobu prošly stanicí tisíce zvířat. Jen v loňském roce to bylo 664 volně žijících živočichů, z toho z Příbramska 319. „Prioritním úkolem je pro nás léčba a následná rehabilitace zraněných živočichů, umělý odchov osiřelých mláďat a jejich následný návrat do volné přírody. Bohužel, některým pacientům zůstává přes veškerou naši snahu handicap znemožňující návrat do volné přírody. Tato zvířata zůstávají v naší stanici, kde díky přístupné expozici pomáhají zejména školákům pochopit danou problematiku. Mezi jiným jsou to smrtící sloupy elektrického vedení v krajině nebo ochrana ptáků hnízdících v polních monokulturách a další,“ upřesnila Spálenková.

Tím ale pomoc Ochrany fauny ČR přírodě zdaleka nekončí. Organizace realizuje záchranné transfery. Největší počet každoročně představuje transfer obojživelníků, kterým při jejich jarní migraci kříží cestu jednotlivé komunikace.

Na území pověřeného úřadu Příbram se podařilo tímto způsobem pomoci 971 obojživelníkům, na Dobříšsku to bylo 5492 a na Sedlčansku 913 těchto živočichů.

„Při loňských transferech bylo zaznamenáno osm živočišných druhů - ropucha obecná, skokan zelený, skokan hnědý, skokan štíhlý, čolek obecný, kuňka obecná, rosnička zelená a blatnice skvrnitá. Dále byl proveden transfer 61 netopýrů rezavých předčasně probuzených ze zimního spánku, přesun čtyř mravenišť mravence lesního, která ohrožovala terénní úpravy či transfer asi 500 škeblí rybničních při vypuštění rybníku Mastník,“ připomněla Lucie Spálenková.

Ochrana fauny ČR rovněž pečuje o cenné přírodní lokality, provádí monitoring a druhovou ochranu. V loňském roce byly nainstalovány čtyři hnízdní plošiny pro čápy bílé, bylo vyvěšeno několik desítek budek pro pěvce, dravce i sovy, zajištěno zimní přikrmování, a zabezpečeny některé z rizikových sloupů. K další činnosti patří například ekoporadenství, konzultační činnost, výstavy a zajištění praxe pro střední i vysoké školy a také studenty.

Autor: Karel Hutr

7.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze.
3

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Ilustrační foto.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dobříš bude o víkendu patřit psům. Hostí mezinárodní kynologický festival

Dobříš - O nadcházejícím víkendu se koná v Dobříši již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT. Tento již tradiční svátek kynologů je jednou z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení