VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ke komunistům bych se nedal, říká Gabriel Synek

Sedlice - Za necelý měsíc se dočkáme dvacátého výročí „sametové“ revoluce. Jak v té době žil, co dělal a kde pracoval náš další seriálový host? Tentokrát jsme pro čtenáře Příbramského deníku vyzpovídali Gabriela Synka, soukromého zemědělce a současného starostu Sedlice.

20.10.2009
SDÍLEJ:

Gabriel Synek, starosta Sedlice, zemědělecFoto: Deník/Markéta Jankovská

Téměř celý život Gabriela Synka se týkal zemědělství. Vyrůstal v rodině mlynáře, kde se staral o hospodářství. Tam se zrodil vztah k zemědělství, který trvá dodnes. Léta vykonával funkci agronoma v podnicích na Příbramsku. „Nikdy jsem se ke komunistům nedal, i když jsem měl kvůli tomu problémy,“ vzpomíná Gabriel Synek ze Sedlice, se kterým jsme si popovídali v rámci našeho úterního seriálu v souvislosti s blížícím se dvacátým výročím takzvané sametové revoluce.

Zemědělství bylo za komunismu pojem. Už jste se mu věnoval před revolucí?
Před revolucí jsem sedm let pracoval jako agronom ve Starosedlském Hrádku, potom jsem jedenáct let dělal agronoma v Březnici. Pak jsem byl strašným omylem čtyři roky vedoucím střediska silnic v Rožmitále. Tam mě dosadila strana, i když jsem v ní vůbec nebyl. Nikdy jsem komunistou nebyl. Také mi kvůli tomu nevzali dceru na zemědělskou školu.

Zřejmě jste vyrůstal při hospodářství. Jaké zkušenosti měli rodiče?
Vyrůstal jsem v Sedlici v rodině mlynáře, jinak soukromého zemědělce. Rodiče mě vychovávali v duchu odporu proti komunistům. Ti mému otci sebrali hospodářství, takže od dětství jsem o nich neslýchal nic dobrého. Proto jsem také nevstoupil do strany, i když to vedoucí funkce vyžadovaly. Abych tam vstoupit nemusel, v tom mě podrželi někteří lidé. Prostě jsem to tak cítil.

Snadno se dá tedy domyslet, že jste pád komunismu vítal. Je to tak?
Tehdy jsme s manželkou a s rodiči koukali na televizi a sledovali vývoj. Pomalu jsme nic jiného nedělali. Všichni jsme tomu fandili v obrovském nadšení. Rodiče mi říkali, že to bude jako za první republiky. Tolik si tu situaci zidealizovali, na mě se to také přeneslo a žil jsem ve velkém očekávání.

Kdy jste pocítil, že se očekávání nenaplnilo?
Samozřejmě v době privatizace. Nynější prezident rozprodal podniky, které se nemusely rozprodávat. To bylo špatně, náš stát z toho žádný efekt neměl. Začali jsme pomaloučku hospodařit. Manželka je zdravotní sestra. Pracovala v jeslích, ale ty skončily. Zůstala doma a začali jsme na té nejnižší úrovni. Kolečko, vidle a chléb jako v padesátých letech. Postupně jsme se z toho začali lidově vyhrabávat. Zlomový byl rok 2004, kdy se nám naskytla příležitost koupit v likvidaci družstvo. Bylo v dezolátním stavu, ale postupně jsme ho vylepšili. Dnes obděláváme 166 hektarů. Neděláme mléko, což je v dnešní době vysvobozením a neděláme vepřové, máme hlavně krávy a telata na maso.

Máte syna a dceru. Také se na ně přenesla láska k zemědělství?
Podařilo se mi dobře zapracovat na svém mládí, syn je velký nadšenec tohohle oboru. Od osmi let se mnou pracoval. Dcera se také svým způsobem potatila.

Dnes jsou téměř na všechno dotace. Jak jste tehdy zvládli dát dohromady sousto v podobě zpustošeného družstva?
No, jak to říct, jeli jsme na nouzový stav a dřeli bídu. Ale vstupem do unie jsme si polepšili, i když to obnáší spoustu papírování. Neznamená to, že bych neměl výhrady. Vstup do unie pro nás znamená hluboké ponížení.

Co říkáte na naši národní hrdost a zlaté české ruce?
Tak tam je hluboký úpadek.

Jak vnímáte rozmary počasí?
Počasí píšu denně, jsme na něm doslova závislí. Letos jsme nemohli sklidit pícninu kvůli deštivému počasí v červnu a v červenci. Cítili jsme to jako naši slabost. Potom přišlo takové sucho, že nešlo pomalu ani orat a zasít. To jde až teď v posledních dnech. Nevidím to zatím dobře, ale zima nakonec může všechno spravit.

Kam utíkáte za odpočinkem?
Odpočívat utíkám na obecní úřad (smích).

Co vás štve?
Mrzí mě chování některých politiků a úředníků. Víte, trendem dnešní doby je chtít po našich dětech, aby vystudovaly a šly někam na úřad. Přesně tyhle děti nás živnostníky potom chodí kontrolovat. Lidé bez praxe, aniž by věděli, jak to opravdu chodí, vydávají úřední rozhodnutí a mohou z neznalosti oboru cokoli zbytečně pošlapat. O aroganci politiků ani nemluvím. Zažili jsme si tu s nimi kvůli radaru své.

JEDNOU VĚTOU:

Co se vám vybaví, když se řekne „sametová revoluce“?
Pamatuji se, že jsme skoro nedělali nic jiného, než se dívali na televizi a sledovali vývoj situace, byli jsme nadšení a plní očekávání.

Jak vás těch dvacet let po revoluci ovlivnilo?
No, pracovně jsem byl velmi vytížený už před revolucí, natož po ní, ale celkově se nám zvedla životní úroveň, i když to rozhodně nebylo zadarmo a hned.

Co byste ovlivnil, kdyby to šlo?
Ovlivnil bych jednání politiků a úředníků,kteří jsou placeni z našich daní, aby drželi s námi.
V dalším dílu tohoto seriálu se příští úterý setkáte s ředitelkou Galerie Františka Drtikola v Příbrami Hanou Ročňákovou.

Autor: Markéta Lišková

20.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení