„Za čtyři odpoledne, kdy jsme měli otevřeno, navštívilo Bednu celkem padesát dětí. Hrají fotbálek, šipky nebo jiné hry, kreslí si, surfují na internetu nebo třeba nacvičují taneční vystoupení,“ shrnula Katka Volfová, která je koordinátorkou projektu Bedna v Příbrami. „Na kontaktní pracovnice se děti mohou obrátit s jakýmkoliv problémem či trápením, jako třeba rozchod s partnerem, rozvod rodičů, trable se zákonem, průšvih ve škole nebo experimentování s drogami,“ doplnila.

Nízkoprahový klub znamená, že děti, které sem přijdou, nemusí platit žádné poplatky nebo vyplňovat přihlášky. Jejich návštěva je anonymní a nemusejí se bát kontaktním pracovnicím svěřit se svými problémy. Mají však i prostor k různým hrám a dalším činnostem, kterými mohou smysluplně naplnit svůj volný čas.

„Nečekali jsme takový raketový start, příjemně nás to překvapilo,“ konstatoval při slavnostním otevření Bedny Jan Frisch ze sdružení Ponton, pod které Bedna patří. „Bohužel nevíme, jak to bude s financemi, zda ještě někde získáme podporu. Zatím víme, že bude Bedna moci fungovat alespoň do léta.“

Do Bedny mohou nyní chodit děti a mladí lidé od jedenácti do dvaceti let vždy v úterý a ve čtvrtek od 14 do 19 hodin. Kromě těchto dnů jsou pracovníci klubu v terénu a snaží se přilákat děti, které jinak tráví volný čas na ulicích nebo v hospodách.

„Děti, které nás navštěvují, jinak tráví svůj volný čas na ulici, a to i když je venku zima. Některé se scházejí dokonce na střechách domů, chodí hrát ping-pong do hospody, kde jim nalijí alkohol, i když jsou nezletilí,“ přiblížila Katka Volfová. „Vzhledem k velikému zájmů dětí bude Bedna možná otevřena častěji.“

Trávení volného času v klubu přináší návštěvníkům nové poznatky, zážitky či přátele, mají možnost vyjádřit se, uspokojit své potřeby. Je pak menší možnost, že se nechají zlákat pouliční nabídkou drog, vandalismu, krádeží či násilím. To pak vede k sociálnímu vyloučení ze společnosti nejen jednotlivce, ale často celé skupiny.