Počasí se na pár dní podle meteorologů zklidní, ale už příští týden má pršet a místy přijdou i bouřky. Předpovědi počasí stále častěji doplňují varování. Většinou na nebezpečné bouře, silný vítr, přívalové deště a pak na vysoké teploty. Letošní červencové počasí zkrátka dělá divy a nejenže děsí lidi, ale vybírá si i své oběti.

Třebaže je podle meteorologů střídání teplých dní s chladnými a s bouřemi typickým středoevropským počasím, mnozí lidé hovoří o tom, že podobné silné bouře a přívalové deště v takové intenzitě nepamatují. Ve čtvrtek znovu vyděsily obyvatele Příbramska zlověstné mraky, které se na nás valily od západu. Naštěstí se varování na bouřky s nebezpečnými doprovodnými jevy pro Příbramsko až tak nenaplnilo.

„V červnu už například zasáhly Březnicko kroupy, v červenci pak prudká bouře se silným větrem, který vyvracel stromy. Léto je dost vrtkavé a řekl bych, že červenec si to vyměnil s dubnem – prudce se střídají teploty a slunečné dny se náhle promění v chladné,“ říká správce meteorologické stanice v Rožmitále Hubert Hoyer. V Rožmitále také ve čtvrtek padl denní teplotní rekord. Mezi 15. a 16. hodinou bylo 36,1° Celsia. Byl překonán denní rekord z 23. července 1983, kdy bylo na této stanici naměřeno zhruba 34 stupňů. „Červencový rekord ale překonán nebyl. Ten jsme zaznamenali 27. července 1983, kdy tady bylo 38,7° Celsia,“ upřesnil Hoyer. „Podobné extrémy byly jistě i v minulosti, ale tohle léto je rozhodně méně obvyklé. Jsou i velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. V noci je třeba 13 stupňů a přes den kolem třiceti. To je hodně. Pak máte jeden den třicet ve stínu a následující den se ochladí na 13 stupňů,“ řekl k počasí Hoyer.

Meteorolog Josef Cink se domnívá, že se s klimatem něco odehrává. „Myslím si, že do budoucna tyto bouře s extrémními jevy budou častější. Je otázkou, jak možné změny klimatu budou fungovat, tedy, jak se planeta bude bránit pozvolně se zvyšující teplotě. S tím totiž bude souviset vyšší výpar a větší oblačnost, která by mohla určité části Země ochlazovat,“ uvedl meteorolog.

Názory na změny klimatu rozdělují odbornou i laickou veřejnost na dva tábory. V každém případě jsou změny v přírodě viditelné.

Hubert Hoyer má na globální oteplování svůj názor: „Počasí je poněkud zvláštní, ale podobný ráz počasí tu pravděpodobně byl někdy v 16. století, kdy se v naší oblasti pěstovaly i melouny a rozmohlo se vinařství. Pak pěstování teplomilných plodin utlumily pozdní mrazy. Posoudit, jestli se ale něco podobného děje i nyní, na to je příliš krátká doba,“ dodal Hoyer, který přeci jen více věří tomu, že podnebí se podobně měnilo i dříve a globální oteplování, které by nevratně změnilo počasí u nás a na celé planetě, se mu zdá méně pravděpodobné.