VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Formánek: Obdivuji na nožích řemeslnou zručnost, zvládnutí řemesla...

Příbram /ROZHOVOR/ – V neděli končí mezinárodní výstava nožů a chladných zbraní Nože 2012 v příbramském kulturáku. Doprovázel ji pestrý doprovodný program. Podle Pavla Formánka z pořadatelského sdružení NOŽE-CZ se sjelo do Příbrami téměř 130 vystavovatelů.

9.9.2012
SDÍLEJ:

Výstava Nože 2012 v Příbrami.Foto: Petr Ježek

Akce má dobré jméno nejen mezi výrobci či prodejci nožů v regionu, ale i daleko za hranicemi nejen okresu, ale i České republiky, protože ji navštěvují lidé zdaleka a vystavovatelé ze zahraničí.

S Pavlem Formánkem přinášíme rozhovor týkající se výstavy, ale i jeho vztahu k nožům.

Kde a jak se zrodil nápad uspořádat takovou výstavu? Měl jste představu, že se z ní časem stane akce takového rozsahu?

Nevím, zda to byl nápad. Přišlo to nějak samo. Po roce 89 jsem neměl čas se věnovat speleologii (jeskyňářství) a tak jsem náhodou zabrousil do oblasti nožů. Začal jsem korespondovat se zahraničními nožíři a hledat nožíře činné u nás. Od jednoho švédského nožíře jsem dostal pozvánku na výstavu nožů do Mnichova. Tam jsem si řekl, že by nebylo špatné zkusit to i u nás a po návratu se mi dostaly do rukou články českých nožířů, kteří považovali za dobré realizovat výstavu nožů v Čechách. Odborníci tvrdili, že u nás nožíři nejsou a Příbram je nevhodná pro realizaci. Prosazovali Prahu a Brno. Nakonec jsem s bratrem a jedním známým ze Slovenska výstavu zrealizoval. Měla úspěch a tak následovala další a trvá to dodnes. Samozřejmě mě ani nenapadlo, kam až to dospěje.

Vy sám se věnujete výrobě nožů nebo něčemu podobnému? Jaký je váš vztah k chladným zbraním – jste jen jejich obdivovatel?

Výrobě nožů se nevěnuji. To nechávám odborníkům. K chladným zbraním vztah nemám. Nemám rád násilí a jsem v zásadě pacifista. Nicméně nejsem z těch, kdo by se nebránil, nebo nebránil toho kdo je v právu. Obdivuji na nožích řemeslnou zručnost, zvládnutí řemesla a to i řemesla uměleckého.

Kolik bylo přihlášeno vystavovatelů?

Necelých 130 vystavujících.

Jak dlouho trvá připravit takovou akci?

Vlastně jakmile skončí jedna výstava, začínáme přemýšlet o dalším pokračování. Některé věci připravujeme průběžně, pak zhruba dva měsíce před další akcí je to prakticky soustavně a tři dny před výstavou spíme v místě konání a intenzivně výstavu připravujeme.

Oslovujete stále nové výrobce nebo se díky tradici už hlásí sami?

Oslovuji i nové výrobce, ale velmi často se hlásí sami.

Jaký je váš nejoblíbenější nůž?

Není to nůž, ale nože dva. Jeden nůž je dobře třicet let starý. Kdysi jsem na táboře ztratil nůž a tak jsem si zakoupil továrně vyrobený český kuchyňák a přetvořil jej k obrazu svému. Ten mě doprovází na cestách dodnes. Druhý nůž, který mám běžně u sebe, je zavírací americké výroby. Je to nůž poměrně robustní, ale lehký, bez jakékoliv pružiny. Čepel nože se vyklápí vlastní vahou.

Patří Češi mezi nejlepší výrobce nožů?

Dle mého soudu ne, ale mezi českými výrobci jsou i mistři nožíři, kteří snesou srovnání se světovou špičkou.

Jaký nejdražší nůž byl k vidění na výstavě?

Po pravdě řečeno nevím, ale z továrně vyráběných nožů to téměř jistě bude nůž rybička z produkce MIKOV s cenou něco přes 160 000 Kč.

Od kdy jste se stal obdivovatelem nožů?

Dá se říci, že vztah k nožům jsem měl prakticky od malička, ale dlouho to byl vztah ryze praktický. Pohyboval jsem se hodně v přírodě, často jsem byl venku i několik dnů a tam byl nůž nepostradatelným nástrojem. Já vnímám nůž jako nástroj, který spolu s ohněm vyčlenil lidský rod z říše zvířat.

Máte doma nějakou početnou sbírku nebo jste jen praktický uživatel tohoto nástroje?

Sbírku mám a zajímají mě především nože české provenience.

Co se vám vybaví, když se řekne rybička?

Samozřejmě malý zavírací nůž ve ttaru rybičky určený především dětem, který je na území ČR vyráběn přes 200 let a stále je v oblibě.

Autor: Karel Hutr

9.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Červený Hrádek u Sedlčan

Benefiční festival pomůže dětem s ichtyózou

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

Bohutín - Turnaj s velkou tradicí, to je Hospoda cup v Bohutíně. Turnaje hraného od roku 1998 se letos zhostil tým EventPeople a uvedl jej do nového kabátu. 

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení