VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ŽIVOT NEBÝVÁ FÉR: David Ptáček se po nehodě dvakrát znovu narodil

FOTO, VIDEO: Zalužany/ Naděje, strach, vůle a odhodlání všechno vydržet. To už téměř rok, den co den drží nad vodou rodinu šestnáctiletého Davida Ptáčka. Doma v Zalužanech o něj pečuje tatínek a nevlastní maminka. Jejich smutný příběh začal letos v lednu.

28.11.2008 34
SDÍLEJ:

David PtáčekFoto: Deník/Markéta Jankovská

Davidův návrat skončil havárií
Nebylo mu ještě ani šestnáct. Bydlel v Pečicích, hrál fotbal za Milín, kde chodil pravidelně do knihovny a učil se prvním rokem na truhláře v učilišti v Hluboši. Po vyučování často jezdil za svou dívkou do Zalužan. Domů se pokaždé vracel s otcem nebo autobusem, ale 28. ledna autobus nestihl. Kamarád se nabídl, že ho domů sveze, nebylo to poprvé. David už ale domů nedojel. „Nikdo ani pořádně neví, jak k té nehodě došlo. David mi odpoledne jen zavolal, ať pro něj nejezdím, že se domů dostane,“ vzpomíná otec Miroslav Ptáček. Celý večer už mu David nebral telefon. Kolem třiadvacáté hodiny prý mu policie přijela domů oznámit, že má syna po nehodě a že byl převezen do Fakultní nemocnice v Českých Budějovicích. „Hned jsem tam volal. Řekli mi, že má David těžký úraz a že to nevypadá dobře. Lékaři mu dávali šanci pět dní,“ vrací se v čase Miroslav Ptáček.

David měl těžký úraz hlavy
Přes všechny špatné prognózy ale David začal o život bojovat. Kvůli těžkému zranění hlavy došlo k otoku mozku a lékaři museli statečnému chlapci odstranit čelní kůstky na pravé straně. Poškozené bylo bohužel i zrakové centrum. Lékaři přišli s návrhem převézt Davida do příbramské nemocnice, aby k němu rodina měla blíž. Ihned po převozu u něj ale vypukl zánět mozku. Opět byl nutný převoz do Českých Budějovic. Šest měsíců byl David na přístrojích. Jeho zdravotní stav byl tak vážný, že chlapci už nikdo šanci nedával.


Touha po životě byla silnější
Po půl roce se David začal probouzet. „Lékaři mi řekli, že je to neuvěřitelné. David prý jim vyvrátil teorie. Zajistil jsem pobyt v Kladrubech, kde by s Davidem cvičili. Převezli jsme ho tam, ale byl v tak špatném psychickém stavu, že jsme ho tam nemohli nechat. Hrozně se mu stýská a pobyt v cizím prostředí by asi nevydržel. Jsme jediní, kteří ho mohou za pomoci rehabilitační sestry zkusit ze všeho dostat,“ říká s nadějí v hlase Miroslav Ptáček.

Domácí péče rodičů je náročná
David v současné době bere spoustu léků a tráví dny v bezpečí svého pokoje doma v Zalužanech. Hrozně rád si povídá, vzpomíná a má své velké sny, které jsou pro kdekoho samozřejmostí. Chtěl by znovu hrát fotbal a věnovat se počítačům a taky prý chodit s dívkou, kterou by si vzal a měl spoustu dětí. Rodiče tvrdí, že má šanci. Chce to ale ještě hodně dřiny. David musí cvičit a bolest, která rovnání šlach provází, moc těžko snáší. Přišel totiž také o nervová centra, která řídí lidské ovládání, takže to prý s Davidovou následnou léčbou nevypadá růžově. Řešení vidí rodiče ve větším autě. „Když potřebujeme jet s Davidem k lékaři, sotva se do favoritu i s vozíkem nasoukáme. Zatím nám auto půjčuje soused, ale nejde to donekonečna,“ je vděčný za každou pomoc Miroslav Ptáček. Peníze nejsou všechno, ale jak to bude finančně dál, rodiče Davida netuší. Oba jsou zaměstnaní v Zemědělském družstvu vMilíně a u Davida se střídají. Jen léky je prý měsíčně stojí patnáct set. Koupelnu mají v patře, kam nepohyblivého Davida trpělivě nosí v náručí. Největší obavy ale mají z toho, že nedokážou dát chlapci tu pravou péči, která by ho vrátila zpět do normálního života. V lednu by mohl David nastoupit do Ústavu sociální péče ve Zbůchu. „Vím, že by Davidovi hodně pomohli. Jak na tom bude psychicky, to se uvidí. Nechceme, aby byl někde nešťastný,“ poznamenal se slzami v očích starostlivý táta.

Vzkazy pro Davida
Šestnáctiletý David Ptáček má spoustu kamarádů či spolužáků, kteří nemají možnost ho navštívit a třeba by mu rádi něco vzkázali nebo ho jen pozdravili a podpořili jeho i jeho rodinu. Pozdravy pro Davida můžete posílat do pátku na e – mail marketa.jankovska@denik.cz
s heslem „David“. V Příbramském deníku i na webu je zveřejníme v sobotu 6. prosince.
Knihovna v Milíně vyhlásila sbírku
David Ptáček pravidelně navštěvoval Knihovnu Bořického v Milíně. Knihovnice na něj nezapomněly a se souhlasem obce vypsaly na Davida sbírku. „David je doma z nemocnice, ale zatím dost nepohyblivý a téměř bez zraku. Věříme, že se toho dá ještě hodně zlepšit. Největší tíha je na jeho rodině. Budou teď potřebovat mnohem více peněz, proto chceme alespoň částečně přispět do jejich rodinné pokladny. Peníze budou moci využít na různé zdravotní pomůcky a potřeby pro Davida i na běžnou péči,“ uvedla vedoucí knihovny Dana Reiterová. Všichni, kteří chtějí pomoci, mohou posílat libovolnou částku na účet 0671849013/0800, variabilní symbol: 1992. Kasičku s formulářem mohou lidé najít přímo v knihovně. Sbírka je také ve druhém patře obchodního domu Skalka v Příbrami v rámci akce Vánoce splněných přání.

Autor: Markéta Lišková

28.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 34
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Mistrovství v ručním česání chmele u Kutílků
2

Na ruční česání přijela posila z Moravy

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

V příbramském letním kině si prvně zahráli The Tap Tap

Příbram /FOTOGALERIE/ – Šest hodin dobré zábavy a hudby si mohli diváci užívat v sobotu odpoledne a večer v Letním kině Příbram na společném koncertu Jaroslava Uhlíře a skupin The Tap Tap a Keks.

Na Karlštejn se vrátila kopie císařské koruny

Karlštejn /FOTOGALERIE/ – I o víkendu mířili návštěvníci na hrad Karlštejn, kde je od začátku srpna kopie císařské koruny, která je vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou až do 14. října v Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy.

Příbramská policie dopadla sprejery

Příbram – Dva mladíci ve věku 20 a 21 let si posilněni alkoholem a dost možná i jinými návykovými látkami krátili dlouhou chvíli ničením cizího majetku. V Příbrami v ulici Boženy Němcové pobíhali se se sprejem a poničili s ním zaparkovaná auta a popelnice. Jedno z aut bylo podle policie dokonce jednoho z vandalů. Někdo na ně zavolal policii.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení