VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Český Archimédes se narodil před dvěma sty lety

Rožmitál - V letošním roce byla dvě výročí, vztahující se k jedné osobnosti, bohužel zcela zasunuté do stínu zapomnění. Týkají se českého vynálezce přístrojů pro zeměměřičství a strojů na zpracování dřevní hmoty v první polovině 19. století, významného lesního hospodáře Ing. Karla Gangloffa (1809-1879).

20.5.2009 1
SDÍLEJ:

Gangloffův kříž se nachází pod vrcholem Třemšína a přímo u Třemšínské kaple, kterou nedávno lesníci nechali opravit. Okolo kříže vede stezka na vrchol hory.Foto: Karel Hutr

Povoláním knížecí lesmistr a správce arcibiskupských velkostatků, duší objevitel, který svým významem přesáhl lokální úroveň a šíře jeho zájmů byla vpravdě renesanční. Historie mu zejména pro jeho matematické nadání přisoudila přízvisko „český Archimédés“. Karel Ganloff podporoval nejen rozvoj geodézie, ale také hutnictví a dřevoprůmyslu (pilařství).

Karel Daniel Gangloff se narodil před 200 lety v roce 1809 v Praze jako jedno z dvojčat v rodině arcibiskupského hofmistra. Po studiích na pražské polytechnice získával odborné znalosti jako lesník v Rokytnici, lesní měřič a kreslič v Rožmitále pod Třemšínem, polesný Pelhřimovska, vedoucí taxačního oddělení lesů pražského arcibiskupství a posléze od roku 1864 jako lesmistr v milovaném Rožmitálsku. Zemřel před 130 lety v roce 1879 a je pohřben ve Starém Rožmitále.

Dodnes nedoceněný vynálezce zkonstruoval planimetr založený na principu přeměny mnohaúhelníkových obrazů až na trojúhelníky o stejné ploše při konstantní výšce a měřené základně, přístroj na redukci délek měřených po svahu, dendrometr k měření průměru kmenů stromů s výškoměrem, různé krychlící pomůcky. Sestrojil arkograf - hranolový bubínek s možností natáčení zrcátek. Ten se používal k vytyčování kružnicových oblouků a je uložen v pražském Národním technickém muzeu. Roku 1856 získal patent na stroj pro výrobu šindelů („šindelku“), který měl velký úspěch na světových výstavách i v zámoří. V roce 1875 zkonstruoval stroj na výrobu zápalkových dřívek s kapacitou přes jeden milion kusů za hodinu, o dva roky později přišel s kruhovým strojem na výrobu tužkových dřívek a se strojem na výrobu floků do bot.

Sestrojil také kapesní aneroid, model větrného mlýna a větrný regulační motor. Uplatňoval i vlastní způsob hroudové sadby, klučku k dobývání pařezů, kulobrokovnici a jelení vábnici vyrobenou z jeleního hrtanu.

Snad nejvýstižnějším svědkem jeho nejplodnějšího životního období je brdská krajina v okolí Třemšína. Zdokonaluje zde tehdy lesy po všech stránkách, odstraňuje následky různých přírodních kalamit, stará se o chov lovné zvěře, buduje nové cesty, obrací toky pramenů k rožmitálské kotlině, kde vodu potřebují železářské podniky pod jeho vedením.

Blízko pod Třemšínem, při cestě do Hutí, se nachází kovový litinový kříž, vzhledem imitující provazem svázané bukové větve. Byl odlit v arcibiskupských železárnách a umístěn zde roku 1870. Gangloffův kříž tam stojí dosud.

Bohumil Tesařík

20.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Předzahrádky restaurací jsou terčem kritiky

Příbram /FOTOGALERIE/ -  Třetí měsíc platí zákaz kouření v prostorách restaurací. Zapálit si cigaretu u piva či po jídle je možné jen venku. Předzahrádky snad nikdy nebyly tak obsazené jako letos.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení