VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Generální ředitel VLS: V žádném případě nepodpoříme jakékoliv stavební aktivity

Jince, Příbram – K termínu 31. prosince 2015 má zaniknout Vojenský újezd Brdy a od 1. ledna 2016 má podle původního harmonogramu vzniknout na jeho území a také v jižních Brdech Chráněná krajinná oblast Brdy.

5.9.2015
SDÍLEJ:

Vojenský újezd Brdy - cílová plocha Jordán.Foto: Karel Hutr

V posádkovém domě armády v kasárnách Jince se kvůli přípravám na vyhlášení CHKO Brdy a rušení vojenského újezdu konalo ve čtvrtek další setkání se starosty podbrdských obcí.

Vedle pravidelné prezentace o pokračujícím pyrotechnickém průzkumu se dostalo starostům nových informací o záměrech státního podniku Vojenské lesy a statky ČR (VLS) v příštím roce na budoucím území CHKO Brdy a novým informacím v oblasti turistického značení. Státní podnik totiž na území současného vojenského újezdu hospodaří a bude i nadále.

Na setkání se starosty si vzal slovo Josef Vojáček, generální ředitel VLS, který zdůraznil, že jeho organizace jako většinový vlastník území se bude o toto území řádně starat jako doposud a v žádném případě nepodpoří jakékoliv stavební aktivity.

Starostům také přiblížil investice státního podniku pro podporu turistického ruchu v Brdech. Jedná se především o již v médiích diskutovaná záchytná parkoviště.

Vojenské lesy a statky vybudují u nově vznikající Chráněné krajinné oblasti Brdy asi pět záchytných parkovišť. Umístěné budou po obvodu současného vojenského újezdu. Státní podnik rovněž plánuje vybudovat na své lesní správě v Obecnici infocentrum a v areálu zámečku Tři trubky Dům přírody. 

Karel Urban z újezdního úřadu představil starostům koncepci a strategii značení a podrobně nastínil základní generel cyklostezek a naučných stezek včetně harmonogramu značení. To bude zahájeno až po začátku roku 2016.

Ke spolupráci zejména při návrhu turistických tras vyzval starosty Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Také jim vysvětlil problematiku nástupních míst do Brd z jednotlivých obcí a jejich podporu z prostředí správy CHKO Brdy.

Jednání se zúčastnili zástupci Ministerstva obrany a také Generálního štábu Armády ČR společně s velitelem 13. dělostřeleckého pluku v Jincích, zástupci újezdního úřadu a také zástupci státního podniku Vojenské lesy a statky ČR a Karel Markvart z Klubu Českých turistů.

Další setkání se starosty za přítomnosti ministra obrany Martina Stropnického a ministra životního prostředí Richarda Brabce a zástupci Středočeského a Plzeňského kraje je plánováno na 29. září.

Pozváni budou i zástupci obcí s rozšířenou působností, kterých se sice územní problematika bývalého vojenského újezdu nebude přímo týkat, ale budou dotčeným obcím zajišťovat výkon státní správy v rámci své působnosti. Očekává se od nich také aktivita v oblasti podpory turistiky, protože i tyto obce s rozšířenou působností budou významnou bránou do Brd a budou jistě z přítomnosti Chráněné krajinné oblasti Brdy profitovat.

Autor: Karel Hutr

5.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Z přípravného utkání hokejistů: Strakonice - Příbram (4:5).

Hokejisté Příbrami udělali z jasného duelu drama

Vepřín v Letech
AKTUALIZOVÁNO
4

Odkoupíme vepřín v Letech, schválila vláda

KrimiMix: Policie hledala nemocnou dívku

Příbram – Ve čtvrtek 17. srpna přijali policisté na tísňové lince 158 oznámení o pohřešování sedmnáctileté dívce, která trpí autismem. Podle uvedených údajů měla odejít zřejmě se psem do přilehlého lesa, a to v jedné obci na Příbramsku.

Postřižiny se definitivně rozloučí v Mníšku

Mníšek pod Brdy - Sedm úspěšných sezon a desítky vyprodaných představení po celé republice má za sebou původní muzikál Postřižiny. Letošní sezona je osmá a derniérová. Kdo ještě neviděl Maryšku a paní hostinskou koupající se v pivovarském sudu, pana De Giorgiho skákajícího z komína či Francina na prskajícím motocyklu, má poslední příležitost v pátek 25. srpna v Mníšku pod Brdy.  

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Dobříš - Fotbalisté Dobříše jeli ve druhém kole divize na hřiště soupeře. Po dobrém výkonu uspěli a zaslouženě si odvezli první tři body.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení