VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Příbram pomohla opravit školu kosovským dětem

Gornje Ljupce, Kosovo - Téměř stovka žáků základní školy v Gornje Lupči v Kosovu přišla 20. ledna poděkovat místostarostům města Příbrami Ivanu Šedivému a Václavu Černému za poskytnutí finanční pomoci ve výši 150 tisíc korun a materiálu na rekonstrukci jejich školy. Oba zástupci města přicestovali do Kosova, aby se osobně přesvědčili, jak bylo naloženo s poskytnutou finanční a materiální pomocí, kterou město do Kosova poslalo skrze české vojáky působící na místě.

22.1.2009
SDÍLEJ:

Příbram poskytla základní škole v kosovské Gornje Ljupči finanční a materiální pomoc na rekonstrukci školyFoto: Armáda ČR

Dohled nad veškerými inženýrskými a stavebními pracemi měli vojáci ze skupiny CIMIC (Civil and Military Cooperation) z mnohonárodnostního úkolového uskupení Střed a LMT (Liaison Monitoring Team) 13. kontingentu Armády České republiky v sestavě KFOR pod vedením kapitána Mariána Fici.
„Celá rekonstrukce trvala téměř tři měsíce. Za tu dobu došlo k položení vodovodního potrubí a přivedení vody do školy, zabudování vodní pumpy, opravě sociálního zařízení, celkové opravě venkovní fasády a komínu školy, vymalování tříd a vybudování příčky, která umožnila vytvořit jednu novou třídu. Dětem navíc poskytlo město Příbram i padesát školních lavic a sto školních židlí,“ řekl kapitán Marián Fic.


Slavnostního aktu předání školy se mimo představitelů města Příbram zúčastnili také zástupce velvyslankyně České republiky v Kosovu Jan Plešinger, starosta Podujeva Ilaz Pireva, starosta městyse Jince Josef Hála a velitel 13. kontingentu AČR v sestavě KFOR podplukovník Jiří Roček.


„Děkuji občanům a představitelům města Příbram za jejich poskytnutou finanční pomoc, která napomohla k obrovským změnám. Ty však nejvíce oceňují naše děti. Zaručuji se vám, že o školu budeme náležitě pečovat, tak aby se i další děti našeho regionu mohly řádně vzdělávat,“ vystoupil na úvod setkání ředitel základní školy Anket Hasni.
Na jeho slova navázal starosta Podujeva Ilaz Pireva:
„Česká republika a čeští vojáci vždy ochotně pomáhali našim lidem a dětem. Dnešek je tomu příkladem. Město Příbram a český vojenský kontingent vytváří pomyslný most solidarity a přátelství mezi Kosovem a Českou republikou,“ doplnil poté starosta Podujeva Ilaz Pireva.


„Pro mě, jako zástupce města Příbram je osobní setkání s vámi potěšením, a jsem rád, že jsem se mohl seznámit s místem, kde kosovské děti žijí, vyrůstají a vzdělávají se. Jsme také velmi rádi, že jsme mohli tímto způsobem dětem pomoci, protože vzdělání je symbolem cesty k blahobytu. Navíc je příjemné slyšet, že naši vojáci v Kosovu svou prací dělají čest České republice a našemu městu,“ řekl první místostarosta Příbrami Ivan Šedivý před kulturním vystoupením dětí ze základní školy V Gornje Ljupči.


Další den došlo v základní škole v Podujevu k předání školních potřeb, které tentokrát kosovským dětem daroval městys Jince.
„Předávám vám symbolický šek, za kterým se skrývá materiální pomoc ve formě školních potřeb. Věřím, že díky němu budou žáci vaší školy moci poznávat historii, současnost a budoucnost své země, ale i okolních národů,“ řekl starosta Jinců Josef Hála při předání darů řediteli školy Agimu Hamzovi. Ten vzápětí poděkoval za poskytnutou pomoc a následně provedl starostu po části školy, do které chodí 600 žáků a z toho 100 sirotků.
Zástupci města Příbram a městyse Jince odcestovali zpět do České republiky 21. ledna v odpoledních hodinách a před svým odletem ještě popřáli českým vojákům 13. kontingentu úspěšné dokončení jejich mírové mise a šťastný návrat domů.

22.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze.
3

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení