VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Likvidace některých odvalů je pro lidi spícím zlem

Příbram /FOTOGALERIE/ - Mezi příbramské dominanty patří haldy, které jsou pozůstatkem hlubinné důlní činnosti. Není to tak dávno, možná tři, čtyři roky zpět, kdy se o haldách vedly vášnivé debaty. Stále vznikají neshody, zda haldy odtěžit nebo je ponechat jako součást rázu krajiny.

17.4.2010 3
SDÍLEJ:

Materiál z odvalů se třídí, část zůstane na kalovém poli a část je využita na stavební materiál.Foto: DENÍK/Zbyšek Seifert

Někde by vadily soukromé pozemky

„Některé haldy je možné odtěžit, aniž by to nějak ovlivnilo životní prostředí, ale firma, která se tím bude zabývat, musí naprosto poctivě splnit veškeré podmínky likvidace. Jsou ovšem i takové haldy, se kterými se hýbat nedá. Hrají v tom roli obrovské ekonomické náklady nebo fakt, že pozemky v okolí jsou soukromé, a tudíž není možná ani rekultivace, protože velké haldy se musí částečně rozhrnout, aby se daly pokrýt vrstvou zeminy,“ řekl ředitel odštěpného závodu Správa uranových ložisek podniku Diamo Václav Plojhar.

Obyvatelé přilehlých obcí mají různé názory na odtěžování hald. „Nejsem vůbec proti, ať se to klidně zpracovává. Určitě to bude lepší, než aby se otvíraly nové lomy. To by byl stoprocentně horší zásah do životního prostředí. Já jsem pro a strach z nějaké minimální radiace nemám. Na druhou stranu lidé alespoň dostanou práci a třeba nám tady udělají i nové silnice,“ řekl obyvatel obce Jesusalém František Wimmer.

Většinou jsou ale obyvatelé proti. Občané Hájů se bojí, že se při likvidaci bude vířit radioaktivní prach a také jim vadí jedna z variant dopravy, při níž by náklaďáky odvážely hlušinu v těsné blízkosti obce. V Jerusalémě jsou na tom podobně.

Lidé nechtějí tatry na panelce

„Jednoznačně nesouhlasíme, protože jakmile to otevřou, vše to tady bude radioaktivní. Byla by to velká volovina. Místní usedlíci sdílí stejný názor. Sice tady v tom žijeme celý život, ale nechceme, aby to bylo ještě horší. Vítr by to hnal všechno rovnou přes nás. Manželka dělala pět let na uranových dolech, takže o tom také něco ví. To se to všem mluví, když zde nebydlí. Chtěl bych vidět, jak by se to líbilo šéfíkům, kdyby v Jeruzalémě bydleli nebo tu měli alespoň chatu,“ řekl další z obyvatel Jerusaléma Václav Havelka.

V podstatě občanům nejde o samotné odtěžení hald, ale o cestu, která by vedla v těsné blízkosti rodinných domů a v Jerusalémě kolem kulturního zařízení. Někteří lidé berou haldy jako spící zlo. Hlavně ti, kteří v tomto oboru pracovali. Moc dobře prý vědí, co škodlivých látek je uvnitř zavřených.

„Jako předák u těžby narážečů jsem pracoval dvacet let, a tudíž dobře vím o třídění rudy, aktivního materiálu, kamene a dalšího. Ten, kdo tam dělal, je stoprocentně přesvědčen, že každá ta halda v sobě obsahuje aktivní materiál, takže i odval číslo devět. Čím více ke středu haldy, tím více bude materiál radioaktivní. Důvodem je nepřesné měření starých přístrojů, kterými se pochopitelně dříve měřilo. Je to můj názor a za ním si stojím. Znovu zdůrazňuji, že většině obyvatel vadí případné budování nové cesty u Jerusaléma,“ řekl obyvatel obce Václav Kubín.

Diamo se odtěžení hald nebrání

Odštěpný závod Správa uranových ložisek, který haldy spravuje, se drží vypracovaného projektu likvidace a sociálního programu pro danou oblast.

„Diamo má technický projekt likvidace, kde jsou zmíněny veškeré zátěže, které po těžbě vznikly. Celý tento projekt je detailně zpracován a obsahuje též návrhy, jak se tyto zátěže budou postupně řešit. Naší prioritou je čištění důlních vod a samozřejmě s touto prioritou v následku zahlazování důlní činnosti monitorujeme vliv pozůstatků hornické činnosti na nejbližší okolí, zejména ve vazbě k nejbližším obydleným územím. Zpracování hald v současné době není priorita podniku Diamo, ale v žádném případě se nebráníme, pokud se touto činností bude chtít zabývat nějaký komerční subjekt za předem stanovených a akceptovatelných podmínek se všemi subjekty a v souladu s rozhodnutím orgánu státní správy,“ řekl ředitel odštěpného závodu Správa uranových ložisek Václav Plojhar.

Vyjádření města Příbrami zní jasně. „Odbor životního prostředí Městského úřadu Příbram nemá v současné době žádnou kompetenci vyjadřovat se k pozůstatkům důlní činnosti na Příbramsku,“ sdělil mluvčí radnice Jiří Kubík.

Autor: Robert Nusl

17.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Předzahrádky restaurací jsou terčem kritiky

Příbram /FOTOGALERIE/ -  Třetí měsíc platí zákaz kouření v prostorách restaurací. Zapálit si cigaretu u piva či po jídle je možné jen venku. Předzahrádky snad nikdy nebyly tak obsazené jako letos.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení