VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kouzelný svět hraček vrací dospělé do dětství

Příbram - Ve Státním okresním archivu Příbram byla slavnostně otevřena výstava k 60. výročí založení národního podniku Hamiro s názvem Kouzelný svět hraček.

25.4.2010
SDÍLEJ:

Zahájení výstavy v okresním archivu v Příbrami.Foto: Antonín Švec

Na vernisáži se sešli ředitelé bývalých závodů Hamira z Příbrami, Solenic, Sedlčan a Rokycan. Pozvání přijaly návrhářky z vývojového střediska v Praze Marie Hozmanová, Jaroslava Šetelíková, ale i návrhářky, které pracovaly přímo v podniku Hamiro paní Milada Burdová, Anna Haidingerová či Lenka Pálková. Vernisáž navštívil i vnuk základatele firmy Hamiro Jaroslav Pospíšil s manželkou z Rokycan.

Návštěvníci výstavy se seznámí s historií tohoto hračkářského podniku i jeho jednotlivých závodů od roku 1950, dozví se, jak vznikl název HAMIRO. Budou mít možnost vidět budovy, ve kterých se hračky vyráběly, například v Příbrami vznikaly panenky mimo jiné i ve zrušeném pivovaru. Uvidí fotografie ruční výroby některých hraček. Samostatná část výstavy je věnována návrhářkám aneb Vyrobit hračku není hračka včetně ukázek jejich návrhů. Účastníci se také dozví, kterých veletrhů se podnik účastnil a kam se hračky vyvážely.

Na výstavě jsou k vidění hračky nejen z dob existence národního, později státního podniku Hamiro (od 50. do 90. let 20. století), ale i zapůjčené hračky původního rokycanského Hamira z let 1930-1950. Z písemných materiálů jsou zde vystaveny zajímavé kroniky podniku včetně Knihy cti, kde se vyhodnocovaly nejlepší závody. Zájemci nahlédnou do oborového časopisu Hračka, zhlédnou fotografie některých hraček, katalogy hraček určených na vývoz a fotografie učnic odborného učiliště hračkářského. Několik ukázek fotografií je i z oslav pracovníků v Hamiru.

Srdečně zveme všechny zájemce o historii tohoto podniku a o jeho hračkách. Mnozí z Vás se při prohlídce výstavy vrátí do dětství a zavzpomínají na své dětské plyšové kamarády či kamarádky.

Výstava bude otevřena do 30. června 2010 každý den (v pondělí, v úterý a ve středu od 8.00 do 17.00 hodin, ve čtvrtek a v pátek od 9.00 do 14.00 hodin). Exkuze objednávejte na telefonním čísle 318 492 411.

Jana Barešová

25.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Červený Hrádek u Sedlčan

Benefiční festival pomůže dětem s ichtyózou

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

Bohutín - Turnaj s velkou tradicí, to je Hospoda cup v Bohutíně. Turnaje hraného od roku 1998 se letos zhostil tým EventPeople a uvedl jej do nového kabátu. 

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení