VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči na Jordánu nacvičovali reálnou simulaci hašení požáru

Jince – Desítky profesionálních i dobrovolných hasičů, spousty požárních vozidel a techniky. To všechno viděli turisté, kteří se oba dva dny uplynulého víkendu vydali do CHKO Brdy a jako cíl si vybrali bývalou dopadovou plochu Jordán.

11.5.2016 AKTUALIZOVÁNO 11.5.2016
SDÍLEJ:

Taktické cvičení na Jordánu kvůli řízenému vypalování dopadovek.Foto: Karel Hutr

Severovýchodní cíp dopadovky lemovaly hasičské hadice s proudnicemi a zařízeními, které rozprašuje vodu v úhlu, který se dá nastavit. Z údolí, kde je vodní nádrž Parmovka, se pak vinuly vzhůru k ploše další hadice. Z nádrže totiž hasiči zásobovali vodou přistavené cisterny. Smyslem tohoto taktického cvičení jednotek požární ochrany byla simulace reálných podmínek pro řízené vypalování cílové plochy. Než hasiči vstoupili do plochy, aby podpálili porost vřesu, předcházela tomu pečlivá příprava a seznámení s terénem. S sebou měli i malou meteorologickou stanici, která jim především sloužila k tomu, aby znali směr a sílu větru. Vřesoviště a zrovna tak okolí vypalované plochy dopředu prolili vodou.

Taktické cvičení na Jordánu kvůli řízenému vypalování dopadovek.

PLAMENY SPÁLILY JEN VŘES

Místo, které mělo v rámci cvičení vyhořet, měli hasiči pod kontrolou. Oheň tak neměl šanci vůbec nikam uniknout. Vše bylo důkladně nasáklé vodou a plameny spálily jen to, co měly – keříky vřesů a případné náletové dřeviny. A to je smysl tohoto řízeného vypalování – udržet bezlesí.

NEJCENNĚJŠÍ LOKALITY

Mezi přírodovědecky nejcennější lokality Chráněné krajinné oblasti Brd patří právě rozsáhlé odlesněné plochy dopadových ploch Jordán a Tok. Nejen tyto lokality byly po desetiletí pod neustávající palbou houfnic a raketometů a pokračující narušování povrchu půdy a porostů při dopadech střel a lokálních požárech dalo vzniknout tomuto unikátnímu prostředí takzvaného bezlesí.

Taktické cvičení na Jordánu kvůli řízenému vypalování dopadovek.

„Po dopadech granátů vznikalo množství dočasných tůní, které jinak v přírodě poměrně rychle zanikají. Požáry na vřesovištích pak brání trvalému zarůstání dřevinami. Po požáru se rychleji obnoví společenstva vřesu a bylin, než dřeviny, jako například bříza. Řízená vypalování se mohou využít právě při ochraně vřesovišť," řekl vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer o možnosti, jak chce správa zabránit zarůstání a postupnému návratu lesa na tyto oblasti.

Podle plánu péče o CHKO Brdy je nutné vřesoviště pravidelně zbavovat náletu stromů a podle možnosti řízeně po částech vypalovat, případně mechanicky narušovat strhnutím drnu či pastvou.

S ohledem na zátěž municí se jeví jako jediný možný způsob zachování bezlesí, řízené vypalování. Z toho důvodu Agentura ochrany přírody a krajiny ČR na to zadala zpracování studie, která mimo jiného mapuje požáry jako doprovodný jev vojenského využití za posledních 10 let.

„Víkendové cvičení bylo naplánované v souladu s opatřeními doporučovanými Plánem péče o CHKO Brdy. Agentura ochrany přírody a krajiny s provedením přípravných prací souhlasila a považuje je za žádoucí pro péči o předměty ochrany CHKO Brdy," uvedl Fišer.

Vlastní rozsáhlé taktické cvičení hasičů s reálnou simulací požáru severovýchodní části vřesoviště na Jordánu je naplánováno na 18. května.

Autor: Karel Hutr

11.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení