Pálení čarodějnic se blíží. Kvůli suchu ale každým dnem narůstá riziko požárů i bez tradičních ohňů v poslední dubnový den. Hasiči každý den likvidují požáry v přírodním prostředí. Zatím oheň v lesích nebo loukách nezpůsobil větší škody, ale přesto je podle hasičů opatrnost na místě. „Každý, kdo si například na zahradě udělá oheň, by měl dát pozor na jeho dostatečné uhašení,“ informoval Milan Baxa z Hasičského záchranného sboru v Příbrami.

Hasičům přidělávají práci nezodpovědní lidé, kteří přes zákaz vypalují starou trávu nebo pálí klestí. „Problémy máme se žháři, kteří podpalují hromady klestí připravené k pálení. V pondělí někdo zrovna podpálil klest v lese na Drkolnově v Příbrami,“ doplnil Baxa.

Informace pro pořadatele pálení čarodějnic vydává i středočeský hasičský záchranný sbor. Každý, kdo chystá pálení čarodějnic, ale i oheň na volném prostranství, to musí ohlásit. Ohně mohou kontrolovat dobrovolní hasiči. Pokud dotyčný nemá povolení, hrozí mu na místě pokuta do výše 1000 korun, v přestupkovém řízení až 25 tisíc korun. Podle Ladislava Kubína z Měststského úřadu Příbram zatím žádná mimořádná opatření kvůli suchu přijata nebyla.

„Opatření vydaná v souvislosti se suchem se v minulosti týkala především zákazu vstupu do lesů. Pokud jde o pálení čarodějnic, musí být zajištěn dozor z řad členů sborů dobrovolných hasičů. Pálení čarodějnic v našem městě se chystá například na Březových Horách, kde jsou hasiči velmi aktivní a budou si to hlídat. Podobné je to i v dalších částech Příbrami,“ uvedl mluvčí příbramské radnice Jiří Kubík.

Letošní suché jaro dělá vrásky lesníkům a zemědělcům. „Vysychají potůčky. Uvidíme, jak se bude počasí vyvíjet a dost možná se nevyhneme vyhlášení prvního stupně požárního nebezpečí,“ informoval včera Deník správce obecnického polesí Vojenských lesů a statků ČR Václav Pernégr.