VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úpravna vody je stará, hrozil kolaps

Příbram/ Úpravna má zastaralou technologii chemického hospodářství. Je v provozu od roku 1978. SVazek obcí nechal modernizovat technologii na dávkování vápna.

23.3.2008
SDÍLEJ:

Úpravna vody Hatě má nové zařízení na dávkování vápna.Foto: archiv Deníku


V únoru byl spuštěn zkušební provoz části rekonstruovaného chemického hospodářství a to dávkování vápna na Úpravně vody Hatě. Úpravna vody Hatě je v majetku Svazku obcí pro vodovody a kanalizace. Náklady v částce asi 5 milionů korun, které byly vloženy do modernizace vápenného hospodářství, investoval Svazek obcí. Ten vlastní vodohospodářský majetek, získaný při privatizaci. „Členy Svazku je celkem 21 obcí včetně Města Příbrami,“ uvedl manažer svazku Lubomír Mixl. Svazek vlastní tři úpravny vody – v Kozičíně, Hatích a na Hvězdičce a kromě toho přes 100 kilometrů zásobních vodovodních řadů, vodojemy a čerpací stanice. Kromě toho má jednu čistírnu odpadních vod na Dubenci.

Podle manažera byla rekonstrukce úpravny nutná, neboť zvláště vápenné hospodářství, kdy se do vody dávkuje vápno kvůli snížení kyselosti, hrozilo kolapsem. Svazek ale plánuje i modernizaci zařízení, které dávkuje síran hlinitý. Tato látka vytvářející vločky, zase odstraňuje z vody organické a anorganické nečistoty včetně drobných vodních živočichů. Na to potřebuje odhadem další čtyři miliony korun. A peníze není kde brát. „My prakticky všechny peníze, které získáme z pronájmu vodohospodářského majetku, vložíme do tohoto majetku zpět. Opravy a výměny zařízení stojí miliony. Kromě toho splácíme bankám asi sedm milionů korun ročně za úvěry, které jsme si brali například na modernizaci úpravny v Kozičíně,“ vysvětlil Lubomír Mixl.
Úpravna vody Hatě je jednou ze tří, které vyrábějí vodu pro Příbram a přilehlé obce. Byla postavena v roce 1978 na dobu pěti let, do doby než měl být dobudován dálkový přivaděč vody z nádrže Římov. Úpravna ale slouží dodnes, a upravuje surovou vodu čerpanou z Vltavy. Odběrné místo je pod obcí Solenice a na trase jsou dvě čerpací stanice. „Kdysi jsme zvažovali, zda vůbec ještě vodu brát z Vltavy, s ohledem na snižující se spotřebu vody, kterou čerpáme přes 300 m vysoko, což cenu vody samozřejmě prodražuje. Kvalita vody byla různá, ale v současné době je podstatně lepší. Dalším faktem je, že voda z Brd, kterou bereme z nádrží ve vojenském újezdu, rok od roku ubývá a její kvalita je nestálá. Nedostatek vody může být v budoucnosti dost závažným problémem,“ dodal manažer.

Autor: Karel Hutr

23.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Rady do zahrady: něco pro zdraví

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení