VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V hlubošském zámku se natáčel seriál Pojišťovna štěstí

Hluboš /TIP NA VÝLET/ – Následující tip na výlet je spíše tipem, kam nejezdit.

20.10.2011
SDÍLEJ:

Zámek Hluboš.Foto: archiv zámku

Zhruba deset kilometrů od Příbrami se nachází hlubošský zámek, který je známý tím, že ho navštěvoval prezident Tomáš Garrigue Masaryk nebo ze současnosti, kdy se na zámku točil známý seriál Pojišťovna štěstí.

Zámek byl však nedávno uzavřen veřejnosti. Důvodem byly především ztráty z provozu. Tak se majitelé, kterým byl zámek vrácen v restituci, rozhodli ho uzavřít a prodat.

Podle nich stojí roční údržba pětihektarového areálu kolem dvou milionů korun a příjmy jsou mizivé. Staří majitelé neuvažují o tom, že by ještě někdy zámek veřejnosti zpřístupnili. To možná až majitel nový.

Úvodní cena zámku Hluboš byla sto milionů korun, ale protože se zatím nikomu nepodařilo dát dohromady tolik peněz, klesla cena zámku na „pouhých“ čtyřicet milionů.

Nějaké nabídky údajně přicházejí i ze zahraničí. Podobně jako hlubošský zámek, jsou na tom i další historické stavby a památky v Čechách. Tak slavné stavby zatím chátrají.

Jestli se do zámku v Hluboši ještě někdy podíváme, zůstává otázkou

Hluboš byla původně farní ves a později zemské sídlo s tvrzí. Dnes už si v obci nemůžete zblízka prohlédnout zámek, který byl přestavěn z tvrze v roce 1546. Původně barokní zámek byl přestavěný pseudorenesančně a rozšířený v 19. století. Zámek v letech 1920-1921 několikrát navštívil president T. G. Masaryk. Po roce 1990 byl zámek vrácen původním majitelům, potomkům příbramského továrníka Josefa Kolaříka. Od května 2001 byla na zámku zpřístupněna prohlídková trasa věnovaná vzpomínce na významného prezidenta Masaryka. Návštěvníci si mohli prohlédnout Masarykovu pracovnu, salonek věnovaný paní Charlottě Garrigue Masarykové, velký koncertní sál se dvěma zachovalými barokními krby, lovecký salonek a velkou ložnici. Okolo zámku je park o rozloze tří hektarů a u každého stromu bývala cedulka s názvem. Na jedné z chodeb bývala nainstalována heraldická expozice “Úvod do světa erbů“, další expozice byla o historii hlubošského parku, který byl okolo roku 1800 jednou z nejstarších botanických zahrad v Čechách. Je byl využíván i filmaři.


Autor: Robert Nusl

20.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Policie se koncem minulého týdne zaměřila na nákladní auta

Příbramsko - Dopravní policisté se koncem týdne společně s hlídkou cizinecké policie, s Generálním ředitelstvím cel a s Centrem služby pro silniční dopravu zaměřili na nákladní dopravu. Během dvou dnů zkontrolovali na Příbramsku celkem 21 nákladních aut a zjistili u nich 11 přestupků.

O voličský průkaz si můžete zažádat nejpozději ve středu

Příbram – Tento pátek a sobotu se konají parlamentní volby. Ti, kdo nemohou z nejrůznějších příčin volit doma, si mohou zažádat o voličský průkaz, aby svůj hlas mohli odevzdat jinde. 

Policisté rozbili další drogový gang na Příbramsku

Příbramsko – Další policejní zátah na drogový gang se uskutečnil minulý týden. Začátkem října již kriminalisté zahájili trestní stíhání skupiny deseti osob, které v Příbrami a na Berounsku prodávali zejména marihuanu. Nyní v síti uvízla větev dealerů omamných látek z Dobříšska a Sedlčanska.

Bývalý zaměstnanec kraje je podezřelý ze zpronevěry

Střední Čechy – Co vysvětlovat nejen bývalému zaměstnavateli, ale i kriminalistům má nyní dnes již propuštěný zaměstnanec středočeského hejtmanství, na kterého krajský úřad podal trestní oznámení kvůli podezření ze pronevěry peněz. Vnitřní šetření napovídá, že muž, jenž na úřadě pracoval devátým rokem, zneužil ve svůj prospěch dřívějších znalostí mechanismů peněžních operací v rámci účtárny. Způsobenou škodu úřad vyčíslil na 1,9 milionu korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení