VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak může virtuální server zachránit podnikání

Praha – Nedávno uveřejněné průzkumy hovoří o novém druhu hazardu, tentokrát na poli informačních technologií. Dopouštějí se ho firmy, které záměrně, nebo z obav odmítají obměnit své hardwarové vybavení svých serveroven a vystavují se tak nebezpečí, že každým dnem mohou přijít o svá data, aplikace na míru, o zakázky, ale i mohou mít i ztráty díky prostojům nebo vytíženému cashflow s tím spojeným. Uvádí se, že až 90 % firem do 5 let zkrachuje poté, co přijdou o svá data.

30.5.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: rk, pr

Dosluhující servery řada firem ke své škodě neřeší

Podnikové aplikace, strategická firemní data, ale dokonce i ERP systémy a účetnictví jsou více než v 65 % případů firem v přímém ohrožení. Firmy, které svá data provozují na vlastních serverech, nestíhají totiž obnovovat hardware a dostatečně zálohovat nejen data, ale i přívod energií. Vyplývá to posledního průzkumu agentury AdLab, která se zaměřila na sektor SME a jejich serverovou infrastrukturu. Část z podnikatelů zároveň uvedla, že se obávají jakkoliv zasahovat do zatím stabilního a funkčního softwarového řešení. Zastarávající servery, často provozované bez zálohovaného přívodu energií nebo internetového připojení, se tak stávají pro ně časovanou bombou.

Silnější uteče

Vzhledem k náročnosti a komplexnosti zálohování, tedy nejen mít bezpečně odzálohovaná data, ale i datovou konektivitu a několikastupňové řízení elektrické energie, se jako nejbezpečnější jeví spíše umístit své servery do datového centra, zkrátka službu outsourcovat. Tady ovšem narážíme v praxi na dva problémy. Firmy prý často rozhodnutí o výměně hardwaru odkládají z důvodu předpokládané finanční náročnosti (86 %), ale i obav ze ztrát z prostojů při převádění dat na nové servery (46 %), ať už fyzické či virtuální. Právě výpadek serverů a nutné přesouvání aplikací a dat je u téměř poloviny firem hlavním důvodem, proč odmítají jakkoliv obnovit hardware, na kterém přitom provozují své vlastní podnikání.

Výpadek serverů vs. jejich ztráta

Zkušenosti jednatelů společností sítí přitom ukazují, že výpadkovost serverů je nejčastější příčinou ztráty nejen firemních dat a zakázek, ale způsobují i související prostoje. Přesto řada z nich řeší výměnu serverů, až když přestane infrastruktura správně pracovat. Výpadek a ztráta dat však mnohonásobě převyšuje náklady, které by firmy zaplatily, pokud by servery vyměnily včas.

Přesunutí dat bez ztráty sekundy?

Převažujícím trendem jsou tzv. virtuální servery. Jednou z jejich mnoha výhod je právě to, že je lze přesunout takřka bez jakéhokoliv výpadku provozu. Poměrně hojně využívanou variantou je ale také pronájem fyzických serverů v datacentru, nebo jen umístění vlastních serverů do datacentra. „Můj první server jsem takto bez jakýchkoliv problémů provozoval 3 roky k mé naprosté spokojenosti. Po této době byl server jako hardware morálně již zastarávající, a tak jsem rozhodl k pořízení nového. Od pana Dvořáka jsem dostal výbornou nabídku, navíc mi i podrobně popsal několik možností nastavení virtuálních serverů, takže jsem vůbec neuvažoval o změně poskytovatele serverhostingu. Nový server byl během krátké doby připraven a spuštěn," uvedl Pavel Mudra ze společnosti MUDRADATA, který provozuje své servery ve známém pražském datacentru Coolhousing (coolhousing.cz).

Ztráty dat po výpadcích dosluhujících serverů, ale také související vstupní náklady na pořízení nové infrastruktury tak mohou být tak i pro firmy dostatečným důvodem pro cenově přijatelný pronájem místa v datacentru. (RK, PR)

Autor: Redakce

30.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z utkání 5. kola FNL: Příbram - Varnsdorf (3:1).
19

Fotbalisté Příbrami porazili Varnsdorf, dvakrát se trefil Matoušek

Sníh na Monínci. Srpnová teplota byla spíš na plavky, ale „Sněhurky“ si rády zapózovaly u hromad umělého sněhu.
3

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Příbram – Čtyřiapadesátiletého muže z Příbrami policisté obvinili z nebezpečného vyhrožování. Příbramák úmyslně vyhledával svou bývalou přítelkyni v jejím bydlišti v jakoukoli denní či noční hodinu. Vyhrožoval jí zabitím, vypálením domu nebo poškozením auta. Ženu také obtěžoval telefonem, kdy volal z různých telefonních čísel. V pěti případech jí dokonce kámen do okna. Jeho hrozby a agresivita se neustále stupňovaly a tak zasáhla policie. Za to může jít agresor až na rok do vězení, protože již v minulosti byl za to souzen.  

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení