VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitel Pontonu Jakub Václavů: Bedna má dát dětem bezpečný prostor

Příbram /ROZHOVOR/ – Jakub Václavů se stal novým ředitelem občanského sdružení Ponton, které je zřizovatelem nízkoprahového zařízení Bedna v Příbrami. Ještě před tím, než začal pro Ponton pracovat, se pohyboval po romských ghettech. Našel si v nich několik přátel a snažil se pochopit jejich problémový způsob života. Povedlo se mu to.

5.4.2012
SDÍLEJ:

Jakub Václavů je ředitelem Pontonu a má na starosti nízkoprahové zařízení Bedna v Příbrami.Foto: Deník Vlastimil Ševr

Nyní změnil způsob a místo své práce. Nebude podávat pomocnou ruku lidem v terénu, ale bude se snažit pochopit práci s mládeží, která dochází do sídla příbramského nízkoprahového klubu Bedna. „Jsem v Příbrami jen chvíli, ale vidím, že Bedna tady funguje skvěle, takže doufám, že i já přispěji k jejímu dalšímu vývoji,“ řekl také v rozhovoru.

Jak se narodila vaše spolupráce s Příbramí?

Do Příbrami jsem byl vybrán v rámci výběrového řízení na ředitele Pontonu. Bylo mi řečeno, že Ponton má jedno ze zařízení v Příbrami. Ještě než jsem nastoupil, tak jsem se tady byl podívat a seznámit s prostředím i pracovníky místní pobočky Bedna. Moje spolupráce trvá víceméně tři měsíce. Příbrami se chceme věnovat hodně, protože Bedna tady funguje opravdu bezvadně.

Nedávno jste ještě pracoval na ulici jako terénní pracovník. Nyní jste se přesunul na pevné pracoviště. Jaký je rozdíl v práci s dětmi na ulici a v uzavřeném prostoru?

Rozdíl je v tom, že když jsem dělal na ulici a chodil třeba k dětem domů, tak jsem musel jednat i s jejich rodiči. V tom je zásadní rozdíl mezi nízkoprahovým klubem a streetworkem. „Nízkopraháče“ jsou založeny na bezpečném prostoru pro děti. Důležité je také to, že děti nejsou na ulici. K tomuto zařízení získají děti vztah, začnou se tam cítit bezpečně a postupem času se tedy dokáží také otevřít. Potom záleží na pracovnících, aby s „klienty“ vztah budovali a pomohli jim se otevřít. Děti pak přijedou a řeknou: „Čeká mě první sex, co mám dělat.“ „Mám zkušenost s drogami, tak mi poraď.“

Měl jste o Příbrami již před tím, než jste sem přišel, nějaké informace?

Díky jednomu kamarádovi jsem měl klasické informace. Věděl jsem, že tady byla velká kriminalita mladých lidí a další problémy. Vše je otázkou statistik a čísel.

S jakým úkolem jste přišel do Příbrami? Čemu se budete věnovat?

Nedávno jsme slavili druhé narozeniny. Já jsem relativně rozvážný člověk a za sebe říkám, že tady nebudu měnit nějaké zajeté koncepce. Cíl je tady jednoduchý. Budovat bezpečný prostor pro děti, zasahovat cílovou skupinu tak, aby věděla, kam má jít. Nemám v plánu nějakou velkou revoluci, protože Bedna funguje tak, jak nízkoprahový klub fungovat má. Chci samozřejmě zjišťovat, jaké potřeby tady jsou, protože ty vznikají a zanikají s tím, jak se vede na daném místě například kriminalitě

Mohl bych se vás zeptat na charakteristiku Pontonu? Co to je? O koho se stará?

Ponton je flexibilní most v sociálních službách. Pracuje s dětmi od 3 do 20 let. V rámci předškolní výchovy pracujeme samozřejmě i s jejich rodiči. U těch starších už to tolik neplatí. Mladí okolo 15 let s rodiči určitým způsobem bojují, takže i my k tomuto musíme přihlížet. Nechceme navádět děti proti rodičům, ale spíše jim pomoci. Ponton je stabilní neziskovka, která je funguje 15 let.

Čemu jste se vy osobně věnoval před tím, než jste začal pracovat pro Ponton?

Vystudoval jsem Sociální a kulturní antropologii Plzni a tam mě naučili nehodnotit lidi podle jejich aktuálního stavu, ale snažit se je pochopit. To pro mě bylo to nejzásadnější, co jsem si ze školy odnesl. Poté jsem se věnoval těm, kteří jsou nejvíce sociálně vyloučení. Pracoval jsem v místech, která bývají označována za ghetta. Policajti tam jezdili při hlášce s dvěma auty, sanitka tam jezdila až po příjezdu policie a taxi tam prostě nepřijelo. Dělal jsem s lidmi, kteří byli sociálně vyloučení a za dobu, kterou jsem v těchto místech pracoval, jsem nepotkal člověka s maturitou. Většina klientů měla základní školu.

Získal jste v prostředí ghett také nějaké přátele?

Mám tam spoustu přátel. Za těch šest let se mi tam nic nestalo. Dvakrát mě lidi poslali do pryč, ale byli to lidé, kteří mě neznali. Pak dokonce jeden z nich přišel a omluvil se. Znám tam lidi, se kterými zajdu na kafe a slavím s nimi jejich i moje narozeniny.

Bedna a Divadlo chystají Bazar. A od jakého herce byste si něco rád koupil?

Já si určitě něco pořídím. Ještě jsem se nerozhodl co, ale mám velmi rád veteš. Kdybyste vstoupili do mého pokoje, tak je to starožitnictví. Kdokoli na bazar přinese něco z 50. let a na mě to dýchne, tak o koupi budu uvažovat. Nebudu asi vybírat podle jmen herců. Simonu Stašovou mám ale moc rád, ale uvidíme, kdo nakonec na burzu dorazí a dá svoje věci ke koupi. Tento bazar je skvělá akce a takto by se to mělo v budoucnu dělat. Jsem z této nabídky divadla nadšený. Nejde jen o nárazovou akci, ale o delší spolupráci.

Autor: Vlastimil Ševr

5.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z utkání 5. kola FNL: Příbram - Varnsdorf (3:1).
19

Fotbalisté Příbrami porazili Varnsdorf, dvakrát se trefil Matoušek

Sníh na Monínci. Srpnová teplota byla spíš na plavky, ale „Sněhurky“ si rády zapózovaly u hromad umělého sněhu.
3

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Příbram – Čtyřiapadesátiletého muže z Příbrami policisté obvinili z nebezpečného vyhrožování. Příbramák úmyslně vyhledával svou bývalou přítelkyni v jejím bydlišti v jakoukoli denní či noční hodinu. Vyhrožoval jí zabitím, vypálením domu nebo poškozením auta. Ženu také obtěžoval telefonem, kdy volal z různých telefonních čísel. V pěti případech jí dokonce kámen do okna. Jeho hrozby a agresivita se neustále stupňovaly a tak zasáhla policie. Za to může jít agresor až na rok do vězení, protože již v minulosti byl za to souzen.  

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení