VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Janů: Nebyl by problém opustit školu a přijmout politickou výzvu

Sedlčany /EUROVOLBY NA PŘÍBRAMSKU, ROZHOVOR/ - Sedlčany – Čekání na výsledky voleb? To mívají kandidáti okousané nehty. V případě eurovoleb je to ale něco jiného. Na výsledky se muselo čekat do včerejších pozdních hodin a Jiří Janů s číslem 4 na kandidátce Strany zdravého rozumu se prý rozhodně vystresovat nenechal.

26.5.2014
SDÍLEJ:

Jiří Janů (vpravo) s lídrem kandidátky za Stranu zdravého rozumu Petrem Hannigem.Foto: soukromý archiv

Mimochodem, na stejné kandidátce za číslem 14 stálo jméno Martina Bartoše z Příbrami.

V neděli jsme si s Jiřím Janů popovídali, abychom jej čtenářům trochu představili. Co kdyby náhodou…

Zabýval jste se významně politikou ještě před kandidaturou do eurovoleb? Tím chci navázat na otázku, jak jste se vůbec na kandidátce ocitl a co určuje pořadí na listině?
Spolupracuji s panem Petrem Hannigem (lídr do eurovoleb za Rozumné, pozn. red.) od roku 2008. Byl jsem v srpnu 2008 čerstvým vdovcem, nebyl jsem na tom duchem dobře. Nabídl mi kandidaturu do Krajských voleb za Stranu zdravého rozumu a dal mě hned na čelo kandidátky. Rozhodlo to, že jsem opakovaně v komunálních volbách měl velmi mnoho preferenčních hlasů – tím na mě přišel. Diskutoval jsem tehdy i v televizi v debatě proti pánům Bendlovi, Rathovi a dalším. Od té doby kandiduji za jeho stranu ve všech volbách, tedy i minulých eurovolbách. Ne však již v úplném čele kandidátek, ale spíše uprostřed jako tzv. „nosič vody". Pořadí na kandidátkách je výhradně v režii pana Hanniga, nemáme žádný výbor ani jiný ústřední orgán.

Co rozhodlo, že ředitel lesnického učiliště, milující přírodu, chce hájit zájmy Česka?
Vadí mi na pravidlech EU mnoho zásahů do předpisů v České republice. Mohu hájit zájmy Česka v oblasti zemědělství, lesnictví a školství – tam jsem schopen na úrovni argumentovat. V poslední době mě „nadzvedl" nápad nejmenované severské europoslankyně o omezení držení zbraní. To byl asi ten poslední impuls.

Jak byste v případě úspěchu zvládal svou současnou profesi a politické povinnosti? Opustil byste školu? A co na to rodina? Podpořila by vás?
Jsem ředitelem střední školy a mám jmenování do roku 2018. Současně budu mít v roce 2017 důchodový věk a zvažuji, zda budu ve funkci i ten poslední rok funkčního období. Proto by nebyl tak velký problém školu opustit a věnovat se politické výzvě. Žiji sám, syna mám zajištěného, má vlastní rodinu i bydlení, je finančně zajištěný. Ostatní rodina je nečetná a je ochotná mě podpořit – alespoň budu někde užitečný.

Česko je v Unii deset let. Jak jste vstup do EU hodnotil tehdy a jak na členství pohlížíte teď? Co jsme podle vás získali a co ztratili?
Při vstupu do EU jsem integraci do Evropy vnímal jako nutné ale potřebné zlo. Jsme malý stát na to, abychom se mohli samostatně realizovat. Po deseti letech jsem prvotní názor nezměnil, ale vadí mi stále více omezování národních zvyklostí. Získali jsme volný pohyb po světě, ale ztratili jsme výjimečnost národa. A to je velká cena. A přijetím eura to bude ještě horší. Jsem odpůrcem přijetí eura z mnoha důvodů, ale to asi nedokáži ovlivnit a je to diskuse na delší dobu.

Kandidujete do politiky poprvé?
Kandiduji ve všech významných volbách od roku 2008 za Stranu zdravého rozumu nebo za koalici, do které se zařadila.

Vzhledem k tomu, že čekání na výsledky je tentokrát napínavější (delší) než jindy, jak čekání trávíte?
Čekáním se nestresuji. Jsem si dobře vědom, že moje šance na zvolení je minimální. Na druhou stranu je „nenulová". Řešit budu až konkrétní výsledek.

Myslíte, že člověk, který „to myslí dobře", má v evropské politice (vlastně v politice vůbec) šanci na úspěch? Jste v případě úspěchu připravený na vyšší příjmy, větší starosti a menší počet přátel?
To je velmi těžký úkol. Většina zvolených europoslanců bude hájit zájmy stran, nikoliv zájmy Česka. Za deset let se ani jednou skupina Čechů v europarlamentu nesešla! Každý hájí zájmy své strany napříč Evropou. To je pro Česko zlé a není divu, že výsledek výše popsaný je právě takový. Mně pan Hannig nedává žádné úkoly, žádné instrukce, spoléhá na motto v názvu strany – zdravý rozum. Jsem však na dotaz ze zadání otázky připravený a práce v europarlamentu by pro mě byla vítanou výzvou.

Konkrétně co českého je pro vás stěžejní hájit v Evropském parlamentu?
Již jsem dříve odpověděl, že jsem schopen a ochoten hájit zájmy Česka v oblasti zemědělství a lesnictví (jsem profesí provozní lesák) a školství (24 let ředitel střední školy). Nevyhýbám se ani ekonomice.

Autor: Markéta Lišková

26.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

KrimiMix: Policie hledala nemocnou dívku

Z představení muzikálu Postřižiny v podání známých herců a ochotníků.
3

Postřižiny se definitivně rozloučí v Mníšku

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Dobříš - Fotbalisté Dobříše jeli ve druhém kole divize na hřiště soupeře. Po dobrém výkonu uspěli a zaslouženě si odvezli první tři body.

Na ruční česání přijela posila z Moravy

Přílepy – Mezi prvními letos opět padly v sobotu štoky na chmelnici u Kutílků při dalším mistrovství v ručním česání chmele. Začátek letos odstartoval výstřel z pistole na návsi. Odtud se česáči chvatně vydali na chmelnici. Museli bojovat s pěkným bahnem, protože se tu v noci přehnala pořádná bouřka. Ale to nikoho neodradilo.

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení