VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Josef Velfl dostal ocenění od ministerstva obrany

Příbram – Na návrh Středočeského kraje obdržel ředitel hornického muzea Josef Velfl v letošním roce od ministerstva obrany pamětní plaketu s názvem Péče o válečné hroby, udělenou za udržování památky obětí 1. a 2. světové války a vytvoření soupisu pomníků a památníků na Příbramsku.

17.9.2012
SDÍLEJ:

Josef Velfl s vyznamenáními, které obdržel za svoji činnost.Foto: Lea Enenkelová

Je tak jedním ze dvou oceněných z našeho regionu. Tím dalším, jak už Deník svoje čtenáře informoval, je Klub vojenské historie Příbram, který získal ocenění a pamětní plaketu Péče o válečné hroby za udržování památky obětí 2. světové války a péči o pomníky účastníků protifašistického odboje ve výcvikovém prostoru Brdy.

Josef Velfl se věnuje této problematice průběžně už od roku 1979, tedy po celou dobu svého působení jako historik zdejšího muzea. Ale jak sám říká, na tomto oceněném projektu pracuje poslední čtyři roky.

Plánovaným výstupem by měla být publikace, která vyjde pravděpodobně příští rok nebo nejpozději v roce 2014, při příležitosti 100. výročí vypuknutí 1. světové války. Rukopis zatím existuje v pracovní verzi a prochází korekturami a oponenturou.


Iniciativa k tomuto počinu vzešla před časem ze strany Českého svazu bojovníků za svobodu, který sdružuje účastníky dnes už pouze druhého odboje a pozůstalé.


„A nejen iniciativa, členové svazu se i aktivně zapojili tím, že si mezi sebou rozdělili subregiony v rámci Příbramska, osobně kontrolovali stav jednotlivých pomníků a poskytli nám tak řadu cenných podkladů," říká Josef Velfl a dodává: „ Poté jsme tyto lokality znovu zrevidovali.

V současné době máme podchyceno celkem 221 míst, ale nemohu vyloučit, že ještě nějaká nepřibudou. V poslední době se totiž projevují na úrovni měst i obcí snahy připomenout si předky, kteří padli v 1. a 2. světové válce, a tak dochází k odhalování nových pomníků.


Například v Příbrami byla před několika lety na náměstí TGM odhalená pamětní deska generálu in memoriam Aloisi Laubovi, jenž byl jedním ze 16 popravených v únoru 1945 jako představitel domácího protinacistického odboje."


Za dnešním výsledkem badatelské činnosti jsou skryté stovky možná tisíce hodin doslova mravenčí práce nejen Josefa Velfla, ale i jeho spolupracovníka Václava Trantiny, kolegů ze Státního okresního archivu Příbram a členů Českého svazu bojovníků za svobodu.

Sledovanými objekty jsou nejen válečné hroby, ale i například pamětní desky na budovách, památníky a pomníky v terénu, atd. Nejednou se bohužel stalo, že některé z nich byly v minulosti poškozeny nebo zcela zničeny.

I v tomto případě se kolektiv pracovníků muzea snaží tyto památky zmapovat, popsat a doložit ikonograficky. U všech je samozřejmě uvedená nejen lokace, textová část, aktuální stav, ale doplňují se i souřadnice GPS, aby mohly být dobře dohledatelné pro kohokoliv.

První pasportizaci pomníků a památníků zpracovával Josef Velfl s někdejším pracovníkem muzea a památkové péče Václavem Mathauserem již koncem 70. a v průběhu 80. let. Dnes je pro něj tento materiál cenným zdrojem.

Vraťme se však do současnosti. K nedávnému ocenění dodává: „Je pravda, že jsem s tímto vyznamenáním vůbec nepočítal", říká poněkud skromně Josef Velfl.

Přičemž toto ocenění není ani zdaleka první a jediné, které Josef Velfl dostal.


Od Vojenského sdružení rehabilitovaných obdržel medaili za pomoc při rehabilitaci významných vojenských osobností regionu neprávem perzekvovaných po roce 1948.

To se týká například generála Karla Mareše – Tomana, jenž byl v době 2. světové války prvním československým velitelem 311. bombardovací perutě RAF v Anglii a poté zástupcem generála Heliodora Piky v československé vojenské misi v Moskvě. Po únoru 1948 se dočkal uvěznění a degradace na vojína.

Dále se podařilo uskutečnit rehabilitaci již výše zmíněného generála in memoriam Aloise Lauba, popraveného nacisty, jehož rodina byla po únoru 1948 rovněž perzekvovaná a o sám zbaven vojenských poct in memoriam.

Josef Velfl má ve své sbírce též ocenění v podobě Pamětního kříže – V těžkých dobách, uděleného za spoluúčast při organizování připomínky poslední bitvy 2. světové války na Slivici a dalších pietních akcí v regionu.

A je i držitelem pamětní medaile k 90. výročí vzniku republiky za publikaci Legionáři z Příbramska.

Toto vyznamenání převzal v Pantheonu Národního muzea při příležitosti vzniku Československa.

Lea Enenkelová

Autor: Redakce

17.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze.
3

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Ilustrační foto.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dobříš bude o víkendu patřit psům. Hostí mezinárodní kynologický festival

Dobříš - O nadcházejícím víkendu se koná v Dobříši již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT. Tento již tradiční svátek kynologů je jednou z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení