VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K ochraně obcí u Klabavy chce Plzeňský kraj stavby proti povodni

Strašice, Příbram – K ochraně obcí Rokycanska a jihu Plzeňska podél toku Klabavy je nutné vybudovat protipovodňová opatření v Brdech. Plzeňský kraj na nich ve spolupráci s Povodím Vltavy a dotčenými obcemi začne pracovat ihned poté, co se zruší Vojenský újezd Brdy a část katastrů zaniklého vojenského prostoru se převede na obce z Plzeňského kraje.

30.3.2014 1
SDÍLEJ:

Klabava u třítrubeckého zámečku v červnu 2013.Foto: Karel Hutr

Podle současných plánů se tak má stát od ledna 2016. Řekl to plzeňský hejtman Václav Šlajs (ČSSD).

„Až vojenský újezd zanikne a vznikne chráněná krajinná oblast (CHKO), tak určitě kraj a přilehlé obce budou mít nějaké kompetence, byť v omezeném režimu. Dokud je to vojáků, tak žádné aktivity nemůžeme dělat a i vstup do prostoru je omezený," uvedl.

Podle hejtmana je z dlouhodobého pohledu třeba s řekou Klabavou „něco dělat". „Uvažujeme hlavně o protipovodňových opatřeních, ale nezbavujeme se ani možnosti využít Klabavu jako zdroj pitné vody, což je ale hudbou budoucnosti," uvedl.

Hejtman je v kontaktu s Povodím Vltavy a seznámil se se studiemi odtokových poměrů Klabavy, kterou zpracovalo Povodí v roce 2006. Nyní je posoudí kraj. „Budeme s krajem spolupracovat, protože v poslední době je prioritou zajištění retence vody v krajině a vojenský prostor k tomu dává šance," řekl šéf plzeňského závodu Povodí Vltavy Miloň Kučera. Podle něj by šlo o systém suchých poldrů, tedy nádrží, které by využívaly přírodní podmínky újezdu. „Území by bylo suché a při přívalových deštích by tam natékala nebo se tam rozlévala voda," uvedl.

Ve studii navrhuje Povodí také dvě přehrady Amerika 1 a Amerika 2 pod vojenským zámečkem nad Strašicemi. Měly by hlavně protipovodňovou funkci, ale sloužily by také pro akumulaci pitné vody.

Povodí chce využít toho, že ve vojenském prostoru nejsou obce ani zástavba a byl by tak „nejjednodušší z hlediska záboru". Do staveb by investoval stát. „Je to vždy řešené z dotačních titulů," uvedl Kučera. Podle náměstka hejtmana Iva Grünera (ČSSD) půjde čerpat dotace EU na úpravu krajiny.
„Protipovodňová opatření by musela být řešena v územním plánu a ten by musel být posouzen z hlediska vlivu na životní prostředí. A ještě to nesmí jít proti nově vytvářené CHKO Brdy," řekl vedoucí krajského odboru životního prostředí Martin Plíhal. Příprava staveb bude podle Povodí i kraje trvat určitě více než pět let.

Téměř každá povodeň začíná v Plzeňském kraji v Brdech obce podél toku Klabavy od Strašic, přes Dobřív, Hrádek až po Rokycany jsou vždy ohroženy první. „Je to opravdu při přívalových deštích nejrychlejší řeka. Viděli jsme to i loni, kdy při krátké povodni proběhly čtyři třetí stupně povodňové aktivity," řekl Kučera.

Autor: ČTK

30.3.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Mistrovství v ručním česání chmele u Kutílků
2

Na ruční česání přijela posila z Moravy

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

V příbramském letním kině si prvně zahráli The Tap Tap

Příbram /FOTOGALERIE/ – Šest hodin dobré zábavy a hudby si mohli diváci užívat v sobotu odpoledne a večer v Letním kině Příbram na společném koncertu Jaroslava Uhlíře a skupin The Tap Tap a Keks.

Na Karlštejn se vrátila kopie císařské koruny

Karlštejn /FOTOGALERIE/ – I o víkendu mířili návštěvníci na hrad Karlštejn, kde je od začátku srpna kopie císařské koruny, která je vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou až do 14. října v Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy.

Příbramská policie dopadla sprejery

Příbram – Dva mladíci ve věku 20 a 21 let si posilněni alkoholem a dost možná i jinými návykovými látkami krátili dlouhou chvíli ničením cizího majetku. V Příbrami v ulici Boženy Němcové pobíhali se se sprejem a poničili s ním zaparkovaná auta a popelnice. Jedno z aut bylo podle policie dokonce jednoho z vandalů. Někdo na ně zavolal policii.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení