VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kácení u Papeže: velmi razantní zásah

Příbram - Nedávno došlo k rozsáhlému kácení stromů na levém břehu rybníka Papež v Dobříši. Z důvodu špatného zdravotního stavu bylo původně označeno a k pokácení navrženo 150 stromů, což je podle ochránců přírody velmi razantní zásah do břehového porostu. Stromy ničí houby, usychají.

16.5.2017
SDÍLEJ:

KÁCENÍ STROMŮ - ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martina Křečková

„Z hlediska vlastníka či správce pozemku je žádost o jejich pokácení zcela pochopitelná. K rybníku chodí hodně lidí a určité riziko tu tedy skutečně je. Kdyby uschlá větev na někoho spadla, mohl by být vlastník obviňován, že stromy neudržuje," konstatuje Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Rybník Papež a stromy kolem něj jsou sice úředně v intravilánu obce, ale reálně je to kus přírody, na který navazují podmáčené louky a brdské lesy. Dilema to není jednoduché. Kam až v údržbě přírody půjdeme? Budeme chtít přírodu zakrátko dezinfikovat, aby nám nemohla ničím ublížit? Budeme chtít preventivně odstraňovat všechny staré nebo už uschlé stromy v lesích, aby na nás nespadly, když jdeme na houby?

„Snad ne. Podle zákonů je už nyní vstup do lesa na vlastní nebezpečí a od prvního června to bude platit díky čerstvě schválené novele zákona o ochraně přírody i obecně v krajině. Vlastník lesa přece nemůže být zodpovědný za úraz způsobený stromem při vichřici, stejně jako vlastník rybníka za to, že se v něm někdo při koupání utopí. Ostatně rizika, že někdo dojde k úrazu uvnitř města, jsou mnohem vyšší než na břehu rybníka se starými stromy," přiklání se Jaromír Bláha k pokácení nad frekventovanou cestu nakloněných stromů, ale ne všech.

Podle něho je dobře, že v případě starých stromů na levém břehu Papeže došlo se zástupcem vlastníka, jímž je rodina Colloredo Mansfeld a dobříšskými úředníky k dohodě na dvou etapách, z nichž první se uskutečnila. Zůstanou i dvě místa v zátokách, kam lidé chodí minimálně, a kde budou stromy ponechané na dožití. Staré usychající nebo uschlé stromy jsou z pohledu ochránců důležité. Například v lesích je na ně vázána plná třetina všech lesních druhů zvířat, rostlin a hub.

Podobně je podle ochránců potřeba zvažovat i žádosti správců rybníků o povolení odstřelu volavek popelavých a bílých, které způsobují úbytek násadových ryb. „Právě intenzivní rybniční hospodaření je důvodem zvýšených škod. Volavky se chovají zcela přirozeně, loví tam, kde množství mladých ryb je mnohonásobně vyšší než v přírodních podmínkách," dodává Jaromír Bláha.

Autor: Markéta Jankovská

16.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

KrimiMix: Muž házel po policistech kameny a rozbil jim auto

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Školy ze svých hřišť o prázdninách děti nevyženou

Příbram - Děti, které zůstávají o prázdninách ve městě, se nemusejí doma nudit. Sportovní areály u základních škol v Příbrami jim budou přístupné i o letních prázdninách. Rozhodli o tom radní na svém posledním jednání. Hřiště budou pro veřejnost otevřena od 1. července do 31. srpna vždy od 8 do 20 hodin. Přístupná budou hřiště u základních škol v Jiráskových sadech, na Březových Horách, v ulici Bratří Čapků a ve Školní ulici.

Kdo obsadí spolkový dům se ukáže v létě

Dobříš - Chátrající bývalé kino v Dobříši má nahradit spolkový dům, na který už existuje studie. Ale město projekt stále nemůže dotáhnout do konce. Není totiž jasné, kdo a jak bude objektu dominovat.

Prázdniny odstartuje divadlo pod korunami stromů

Podlesí /FOTOGALERIE/ - Jak si prohlédnout sám sebe v dnešním uspěchaném a bláznivém světě, umožní lesní divadlo v Novém Podlesí. Soubor Skalka opět po roce zahajuje letní prázdniny několika večery pod korunami stromů.

OBRAZEM: Na Letišti Příbram je mistrovství kluzáků

Příbram – Na Letišti Příbram u Dlouhé Lhoty je v těchto dnech rušno. Až do 7. července tam pokračuje Mistrovství České republiky v bezmotorovém létání. Jde zároveň o takzvaný předzávod pro Mistrovství světa v roce 2018, které se také uskuteční na tomto letišti.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies