VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kácení u Papeže: velmi razantní zásah

Příbram - Nedávno došlo k rozsáhlému kácení stromů na levém břehu rybníka Papež v Dobříši. Z důvodu špatného zdravotního stavu bylo původně označeno a k pokácení navrženo 150 stromů, což je podle ochránců přírody velmi razantní zásah do břehového porostu. Stromy ničí houby, usychají.

16.5.2017
SDÍLEJ:

KÁCENÍ STROMŮ - ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martina Křečková

„Z hlediska vlastníka či správce pozemku je žádost o jejich pokácení zcela pochopitelná. K rybníku chodí hodně lidí a určité riziko tu tedy skutečně je. Kdyby uschlá větev na někoho spadla, mohl by být vlastník obviňován, že stromy neudržuje," konstatuje Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Rybník Papež a stromy kolem něj jsou sice úředně v intravilánu obce, ale reálně je to kus přírody, na který navazují podmáčené louky a brdské lesy. Dilema to není jednoduché. Kam až v údržbě přírody půjdeme? Budeme chtít přírodu zakrátko dezinfikovat, aby nám nemohla ničím ublížit? Budeme chtít preventivně odstraňovat všechny staré nebo už uschlé stromy v lesích, aby na nás nespadly, když jdeme na houby?

„Snad ne. Podle zákonů je už nyní vstup do lesa na vlastní nebezpečí a od prvního června to bude platit díky čerstvě schválené novele zákona o ochraně přírody i obecně v krajině. Vlastník lesa přece nemůže být zodpovědný za úraz způsobený stromem při vichřici, stejně jako vlastník rybníka za to, že se v něm někdo při koupání utopí. Ostatně rizika, že někdo dojde k úrazu uvnitř města, jsou mnohem vyšší než na břehu rybníka se starými stromy," přiklání se Jaromír Bláha k pokácení nad frekventovanou cestu nakloněných stromů, ale ne všech.

Podle něho je dobře, že v případě starých stromů na levém břehu Papeže došlo se zástupcem vlastníka, jímž je rodina Colloredo Mansfeld a dobříšskými úředníky k dohodě na dvou etapách, z nichž první se uskutečnila. Zůstanou i dvě místa v zátokách, kam lidé chodí minimálně, a kde budou stromy ponechané na dožití. Staré usychající nebo uschlé stromy jsou z pohledu ochránců důležité. Například v lesích je na ně vázána plná třetina všech lesních druhů zvířat, rostlin a hub.

Podobně je podle ochránců potřeba zvažovat i žádosti správců rybníků o povolení odstřelu volavek popelavých a bílých, které způsobují úbytek násadových ryb. „Právě intenzivní rybniční hospodaření je důvodem zvýšených škod. Volavky se chovají zcela přirozeně, loví tam, kde množství mladých ryb je mnohonásobně vyšší než v přírodních podmínkách," dodává Jaromír Bláha.

Autor: Markéta Jankovská

16.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Oprava částečně uzavře Evropskou ulici v Příbrami

Jiří Kajínek, odsouzený vrah, míří 23. května po 23 letech na svobodu z věznice v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou díky milosti, kterou mu udělil prezident Miloš Zeman.
AKTUALIZOVÁNO
34

Je to tady! Jiří Kajínek opustí vězení, prezident podepsal milost

V Leleticích hořel rekreační objekt

Leletice - V úterý zaměstnal několik hasičských jednotek velký požár bývalé zemědělské budovy předělané na rekreační bydlení v Leleticích na Hvožďansku. V době požáru naštěstí nebyl nikdo uvnitř, majitelé podle hasičů opustili dům v neděli.

Tipy pro miniaturní zahradu

Chcete zahradničit, ale vaše zahrádka je o velikosti poštovní známky? Je to místečko někde u plotu vnitrobloku nebo třeba vetknuté do zahrádkářské kolonie na pozemku úzkém jak pentle? Nevadí. I tam se dá pěstovat.

Nový rybník se napouští a první fáze oprav spěje ke konci

Příbram – Revitalizace areálu Nový rybník v Příbrami postoupila. Právě se dokončují opravy z první části rekonstrukce. Rybník, který byl také odbahněn, se od pátku napouští. Vodu podrží opravená hráz a opěrné zdi kolem rybníka. Ostrůvek je zpevněn a uprostřed stojí nový bílý altánek.

Legendární Nazareti zamíří do Příbrami

Příbram - Ač se to zdá neuvěřitelné, britská legendární skupina Nazareth zamíří do Příbrami. Agentura VDN promo po příbramském vystoupení Karla Gotta a skupiny Olympic zalovila v zahraničí a vybrala skupinu známou po celém světě. Nazareth vystoupí v příbramské sportovní hale 1.října. Příbramský deník je mediálním partnerem.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies