VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Kácení stromů a veřejné zeleně má svá přísná omezení

Příbram -V loňském roce si spousta Příbramáků povzdechla nad koncem vzrostlého padesátiletého smrku na břehu Příbramského potoka na Rynečku a mnozí z nich nemohli pochopit například ani vykácení stromořadí v Březnické ulici u kruhového objezdu.

6.1.2009 1
SDÍLEJ:

U Svatohorských schodů museli dobrovolní hasiči zlikvidovat prasklý strom u jednoho z východů, protože ohrožoval kolemjdoucíFoto: archiv SDH Příbram

Povolení ke kácení dřevin, jež se nacházejí na pozemcích města, vydává vždy Odbor životního prostředí Městského úřadu Příbram na základě žádosti střediska Veřejné zeleně Technických služeb Příbram, které shromažďuje také požadavky obyvatel ke kácení jednotlivých stromů. Odborníci pak posoudí stav navrhovaných dřevin z jejich zdravotního hlediska i z pohledu jejich možného růstu, či zda neohrožují své okolí nebo provoz na komunikacích.
Důvodem k odstranění stromů může být jejich havarijní stav, kvůli kterému hrozí nebezpečí pro kolemjdoucí, motoristy či okolní majetek. Právě kvůli tomu byl pokácen smrk na Rynečku u Q – klubu.


„Přes pozitiva, že smrk byl v dobrém zdravotním stavu, bylo nutné zohlednit všechna rizika, proto jsme povolení k pokácení stromu vydali,“ sdělil vedoucí Odboru životního prostředí Městského úřadu Příbram Petr Walenka.
Při stavbě zpevněného břehu Příbramského potoka ho Povodí Vltavy na naléhání občanů ušetřilo. Nicméně na žádost vlastníka posoudil situaci certifikovaný arborista, který upozornil na to, že strom je kořeny upevněn jen z poloviny a navíc má náklon, tudíž hrozí jeho vyvrácení a tím pádem i možné škody na zdraví lidí či majetku.


Dále jsou také pokáceny stromy, které jsou sice v dobrém zdravotním stavu, ale nejsou vhodně umístěné, tedy třeba zastiňují byty nebo brání výstavbě. To byla zas situace stromořadí v Březnické ulici, jež muselo ustoupit chodníku před obchodním domem Leko.
U Svatohorských schodů museli 4. ledna zasahovat dobrovolní hasiči, kteří likvidovali prasklý strom u jednoho z východů ohrožující kolemjdoucí.
„Strom jsme pořezali a odstranili tak, aby nikoho nemohl nadále ohrožovat,“ uvedl Martin Poulíček, jeden ze zasahujících hasičů.


Do budoucna počítá město s rozsáhlými úpravami veřejné zeleně na hřbitově a ve dvou alejích.
„Máme zpracovanou projektovou dokumentaci na tři projekty. Jedná se o plán revitalizace zeleně na příbramském hřbitově, inventarizaci dřevin, posouzení zdravotního stavu a návrh na ošetření lipové aleje v Balbínově ulici a jírovcové aleje v Žižkově ulici,“ uvedl starosta města Josef Řihák. „Celkový rozpočet projektů je 8,5 milionu korun. Výše dotace z Evropského operačního programu Životní prostředí by měla činit sedm milionů korun, zbytek uhradí město ze svého rozpočtu.“
Ošetření se bude týkat více než 700 kusů všech druhů dřevin. Projekty počítají s pěstebními zásahy, jako jsou prořezání koruny stromu a její bezpečnostní vázání, konzervační ošetření, kácení či výsadba nových dřevin.

Autor: Zbyšek Seifert

6.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Z přípravného utkání hokejistů: Strakonice - Příbram (4:5).

Hokejisté Příbrami udělali z jasného duelu drama

Vepřín v Letech
AKTUALIZOVÁNO
4

Odkoupíme vepřín v Letech, schválila vláda

KrimiMix: Policie hledala nemocnou dívku

Příbram – Ve čtvrtek 17. srpna přijali policisté na tísňové lince 158 oznámení o pohřešování sedmnáctileté dívce, která trpí autismem. Podle uvedených údajů měla odejít zřejmě se psem do přilehlého lesa, a to v jedné obci na Příbramsku.

Postřižiny se definitivně rozloučí v Mníšku

Mníšek pod Brdy - Sedm úspěšných sezon a desítky vyprodaných představení po celé republice má za sebou původní muzikál Postřižiny. Letošní sezona je osmá a derniérová. Kdo ještě neviděl Maryšku a paní hostinskou koupající se v pivovarském sudu, pana De Giorgiho skákajícího z komína či Francina na prskajícím motocyklu, má poslední příležitost v pátek 25. srpna v Mníšku pod Brdy.  

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Dobříš - Fotbalisté Dobříše jeli ve druhém kole divize na hřiště soupeře. Po dobrém výkonu uspěli a zaslouženě si odvezli první tři body.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení