Kvapem se blíží konec vegetačního klidu u dřevin, sníh pomalu mizí, a tak se začínají objevovat typické obrázky v podobě nových pařezů či prořezaných větví pod stromy. Energetici se totiž pustili do prořezávek dřevin, které překáží elektrickému vedení. Na kácení a prořez stromů se rovněž připravují silničáři.
Původní informace o několika tisících stromů, které mají letos padnout u silnic, pobouřily pracovníky České inspekce životního prostředí, kteří zvýšili kontrolu těch míst, kde se připravuje kácení ve velkém.

Stromů se zastal ministr Bursík

Proti likvidaci stromů se ohradil i ministr životního prostředí Martin Bursík. „Ministerstvo životního prostředí se proti plošnému kácení stromořadí důrazně ohrazuje. Považujeme takový postup za kulturní a ekologické barbarství,“ říká ministr Martin Bursík.
Zastánci stromů včetně Martina Bursíka považují stromy a aleje podél silnic za významný prvek v krajině, který utváří její typický vzhled a pomáhá tak vytvářet vztah lidí k jejich domovu. Aleje rovněž vytvářejí biotopy pro život mnoha drobných živočichů, zejména hmyzu a ptáků.

„Dokonce přispívají k bezpečnosti silničního provozu, protože v letních měsících a slunečných dnech zastiňují silnice, omezují přehřátí asfaltu a vyjíždění kolejí. Zároveň fungují jako větrolamy, což brání větrné erozi, ale také brání nehodám automobilistů i cyklistů, způsobených poryvy větru. Stromy pohlcují prachové emise z dopravy a snižují tak prašnost ovzduší. Aleje také zlepšují orientaci na silnici za špatné viditelnosti při mlze nebo sněžení,“ dodal Martin Bursík s tím, že si je vědom, že některé dřeviny mohou být nebezpečné a je nutné je odstranit.

Ministři životního prostředí a dopravy z obav před plošným a nesmyslným kácením poslali společný dopis Ředitelství silnic a dálnic ČR, hejtmanům a ředitelům krajských úřadů, kde je vyzvali k zastavení plošného kácení podél silnic.

Kácet se bude mezi Příbramí a Jincemi

Existenci dohody potvrdili Deníku i lidé ze Správy a údržby silnic Benešov (SÚS), která má na starosti i silnice II. a III. třídy na území Příbramska. Podle informací z Benešova se ale Příbramska netýká žádné plošné ani větší kácení, podobné tomu, které bylo před lety u Rožmitálu a na začátku letošního roku před obcí Dubno. Tam zmizela topolová alej, protože stromy byly přestárlé a jeden dokonce kdysi při vichřici padl na projíždějící auto. Podobné to bylo s topolovou alejí mezi Rožmitálem a Sedlicí. Zmizely také topoly při silnici I/19 poblíž čerpací stanice Pap Oil. Tam byla vloni na podzim provedena rožmitálským cestmistrovstvím náhradní výsadba.

„Žádné velké kácení na Příbramsku nechystáme. Máme připravený soupis suchých stromů a takzvaných rozlomů po červnové bouři, které se vykácí. Zatím je kácení pozastaveno na základě dohody mezi ministerstvy a krajským úřadem,“ říkají zaměstnanci benešovské SÚS. Benešovská správa tak údajně plošné kácení na Příbramsku nechystá. Padnou jen suché stromy na Rožmitálsku a také při silnici mezi Příbramí a Jincemi. „Ani nemáme zájem o nějaké příliš razantní kácení. Nás to stojí peníze,“ shodují se silničáři z Příbramska.

Silnice prvních tříd má ve správě Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). „Podnik průběžně provádí u samostatně rostoucích jedinců i v alejích údržbu. Ta spočívá v zajištění odborného prořezu a současně jsou při té příležitosti odstraněny výhradně poškození jedinci po vichřicích nebo po nehodách a stromy odumřelé či nemocné,“ uvedla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. Podle mluvčí se tak ročně odstraní od silnic první třídy ve Středočeském kraji asi 150 stromů.

Vysázíme násobky počtu poražených dřevin

Při délce spravované silniční sítě to představuje maximálně jeden strom na přibližně 10 kilometrů silnic a jedná se prý o běžné úhyny. V žádném případě prý není v plánu odstraňování souvislých alejí či skupin stromů podél silnic.
„Bohužel se už nikdo nezajímá, že náhradou za stromy odstraněné při údržbě a nutném kácení při výstavbě nových úseků je realizována nová výsadba v množství představujícím násobek počtu odstraněných stromů. Například při stavbě „I/38 obchvat Nymburk“ bude v letošním roce pokáceno celkem 230 stromů a asi 1000 m2 keřů. Náhradou bude ale vysazeno 2 780 stromů a 37 tisíc keřů. Podobná situace je samozřejmě i na ostatních stavbách a veřejnost se o těchto náhradních výsadbách zpravidla nedozví,“ dodala mluvčí Martina Vápeníková.