VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

16.8.2017
SDÍLEJ:

Příbramsko – Solenice a Kamýk byly před 15 roky nejpostiženější obcí regionu při katastrofální povodni 2002. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitá i Kamýk nad Vltavou. Foto: archiv obce

 ŠKODY PO POVODNI

Celkové škody na majetku občanů přesáhly 8,7 milionů korun. Vytopen byl i obecní úřad, základní škola, čistírna odpadních vod, utrpěly také vodní zdroje a čerpací stanice. U těchto pěti objektů škody vyšplhaly na 11 milionů korun. Nad zkázou, kte-rou za sebou zanechala velká voda, zatínali pěsti také podnikatelé. Nejvíc utrpěla firma Spálenský, u níž povodeň nechala žalostný účet deset milionů korun. Firma PABA vyčíslila ztráty na dva miliony, dalším pěti podnikatelským subjektům se sta-la újma v rozmezí od 120 tisíc až milion korun.

„Při odstraňování škod pomáhalo 15 hasičských sborů, vojáci z posádky Jince, civilní obrana z Kutné Hory, Vězeňská služba Příbram a hlavně všichni obyvatelé Kamýku nad Vltavou,“ informoval o neradostné bilanci starosta Kamýku Petr Halada.

SITUACE V ELEKTRÁRNĚ

Dramatická byla situace na vodní elektrárně v Kamýku. Dokládají to tyto výpovědi: „Pro převedení vody jsou určeny čtyři přelivy se segmentovými uzávěry s kapacitou 2035m3/s a vodní elektrárna se čtyřmi turbínami typu Kaplan o hltnosti 4x90m3/s. Po dobu převádění povodňových průtoků byly od 13. srpna 2002 otevřeny přelivy nad koncové polohy. Během dne došlo k odstavení všech soustrojí vodní elektrárny vlivem limitních spádových hodnot a provoz vodního díla byl dále zajištěn náhradním zdrojem vodního díla.“

V ranních hodinách o den později bylo zjištěno mimo jiné zanesení plavební kynety, dále byl zaznamenán sesun břehového opevnění na levé zdi v oblasti výtoku vodní elektrárny a následně posouzeny pracovníky Povodí Vltavy.

Provoz vodní elektrárny byl postupně obnoven v listopadu 2002.

Obec má zpracovaný povodňový plán, s nímž se mohou občané seznámit také prostřednictvím elektronického digitálního portálu. Je průběžně aktualizován. Obsahuje všechny důležité údaje, hlavní zásady, jak se chovat při povodni, jak chránit majetek, způsob vyžádání pomoci a další užitečné rady a doporučení.

MARIE BŘEŇOVÁ

 

Autor: Redakce

16.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Za humny okresu vyvrcholí Český skokový pohár

Memoriál Bóži Karlíka na Častoboři.
5

Na Memoriál Bóži Karlíka na Častoboři závodilo osmnáct oddílů z celé republiky

Středočechů přibývá. Může jich být víc o statisíce

Střední Čechy – Přes jeden a čtvrt milionu obyvatel má Středočeský kraj nyní – a během příštího desetiletí by se jejich počet mohl vyšplhat k půl druhému milionu. Mnozí z těch nových ovšem nebudou mluvit ryze „středočesky“; nářečí si přivezou se svých domovů z celé republiky. A pro leckteré bude čeština dokonce cizím jazykem.

Včasný zásah při úmyslně založeném požáru na Zdaboři uchránil miliony

Příbram /FOTOGALERIE/ - Požár v rodinném domě v příbramské městské části Zdaboř byl na tísňovou linku středočeských hasičů ohlášen ve středu v šest hodin ráno. 

Brankář Boháč: Proti lize přece musíte něco chytit

Příbram – Do 67. minuty držela fotbalová Příbram i díky výkonu brankáře Marka Boháče v pohárovém duelu na půdě Mladé Boleslavi naději na postup do osmifinále. Pak ale domácí favorit během chvíle vstřelil dva góly a hoši z hornického města se zase mohou pokojně soustředit na druholigové boje, pro ně mnohem zásadnější soutěž.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení