VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kardinál Dominik Duka posvětil v Krásné Hoře nový zvon Svatý Hubert

Krásná Hora - Tři zvony vévodily slavnostní Svatohubertské bohoslužbě, která se konala v chrámu svatého Mikuláše v Krásné Hoře nad Vltavou v neděli 26. června. Největší sláva čekala zvon uprostřed, který vysvětil jeho excelence Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský a primas český.

27.6.2016
SDÍLEJ:

Svěcení zvonu v Krásné Hoře s kardinálem Dukou.Foto: Jiří Kubík

 Slavnost uspořádali členové Mysliveckého spolku Jedlina Krásná Hora a krásnohorské honební společenstvo v čele se starostou Václavem Hubínkem. "Zvon je zasvěcen svatému Hubertovi, patronu myslivců a lesníků. Je laděn v tónině dis2, váží 160 kilogramů a ulil jej Josef Tkadlec z Halenkova," řekl Miroslav Liška, předseda mysliveckého spolku Jedlina.

Nový zvon bude společně s dalšími dvěma zvony, které mohly přibližně čtyři stovky návštěvníků mše v neděli rovněž spatřit, uložen do věže kostela. "Museli jsme nechat opravit stávající zvonové stolice a zhotovit nové technické vybavení. Předpokládám, že všechny tři zvony do věže krásnohorského kostela umístíme do pouti, kdy by měly poprvé zaznít," vysvětil správce krásnohorské farnosti P. Zbigniew Grzyb.

Slavnostní událost v Krásné Hoře podtrhli trubači ze Zábřehu, kteří pod vedením Jany Adámkové hráli před vchodem do kostela lovecké skladby a fanfáry. Kardinála Dominika Duku vítali místní myslivci a hasiči v uniformách. Významného hosta pozdravil i starosta města Jiří Urban, který připomněl, že z krásnohorského zlata byla vyrobena Svatováclavská koruna, nejznámější a největší součást českých korunovačních klenotů. Během bohoslužby zazněla Missa in Honorem Sancti Huberti od Františka Macka, kterou zahráli a zazpívali členové smíšeného pěveckého sboru Svatopluk z Uherského Hradiště vedeného sbormistrem Filipem Mackem. V promluvě kardinál Dominik Duka hovořil o nebezpečí bezohlednosti a sebestřednosti. A také o významu zvonu, který lidi v těžkých dobách varoval a spojoval. „Lidé v dnešní době zapomínají nejen na Boha, ale především na lásku k bližním. Zvony slouží ke svolávání na mši, pro odzvánění času i při mimořádných událostech. Při svatbách, úmrtích i jako poplachový signál - například při požáru, povodních či při vpádu cizích vojsk," zmínil kardinál Duka, který zároveň krásnohorským myslivcům a dalším občanům poděkoval za pozvání a popřál jim hodně štěstí a zdraví k jejich činnosti.

Po bohoslužbě následoval slavnostní oběd, který se konal ve velkém sále Zemědělského družstva Krásná Hora. Odpoledne se do kostela svatého Mikuláše vrátili členové smíšeného pěveckého sboru Svatopluk z Uherského Hradiště a soubor Trubači Záhřeb, kteří na společném koncertě zahráli několik skladeb našich i světových autorů. Jiří Kubík

Autor: Redakce

27.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze.
3

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení