VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kardiolog: Neléčená angina pectoris může skončit selháním srdce

Příbram /ROZHOVOR/ – Už jste se někdy vyděšeně chytili na hrudi a stěžovali jste si na občasnou bolest u srdce? Pokud zní vaše odpověď ano, je velmi důležité přečíst následující řádky. Je totiž možné, že vás trápí angina pectoris.

1.6.2013
SDÍLEJ:

Příbramský internista Martin Polák.Foto: archiv nemocnice

Na otázky, o jaké onemocnění se jedná, jak se projevuje a jak se starat o své tělo, aby se nám toto onemocnění vyhnulo, odpovídá Martin Polák, vedoucí lékař JIP interních oborů a kardiolog Oblastní nemocnice Příbram.

O jaké onemocnění se jedná a čím je způsobeno?
Anginou pectoris zde myslíme jednu z jednotek chronické ischemické choroby. Jedná se o opakované krátkodobé poruchy prokrvení srdeční svaloviny, které se objevují při zvýšených metabolických nárocích, jako například fyzické či emoční zátěži. Podstatou onemocnění je zúžení některé z hlavních tepen zásobujících krví srdeční svalovinu na podkladě zúžení sklerotickým plátem o 60 až 70 procent. Příčinou obtíží však může být i spasmus (křeč) věnčitých tepen nebo tzv. nemoc malých tepen, označovaná také Syndrom X.

S jakými obtížemi za vámi pacienti přicházejí?
Typickými obtížemi pro anginu pectoris jsou bolesti na hrudi. Bolest je typicky lokalizovaná za hrudní kostí, je plošná, svíravá nebo taková., mnohdy pacient udává, že má pocit, že mu někdo stahuje hrudník ve svěráku. Často bolest vyzařuje do levého ramene nebo do levé paže, někdy do dolní čelisti. Často bývá bolest spojena s pocením či dušností. Je však nutné mít na paměti, že mohou existovat i atypické projekce bolesti, jako např. do šíje apod. Pro anginózní bolest je také typické, že se objevuje vždy při stejné činnosti, například při rychlejší chůzi nebo při přechodu z tepla do zimy a že pokud se pacient nezastaví, intenzita bolesti narůstá. Ptáme se také na reakci na podání Nitroglycerinu – bolest ustupuje obvykle do 5 až 10 minut.

Jak se po odhalení nemoci pacient léčí a je léčba vždy nutná?
Po stanovení diagnózy anginy pectoris je terapie vždy nutná. K léčbě však přistupujeme přísně individuálně. Základem terapie je úprava životního stylu (absolutní zákaz kouření, strava, přiměřený pohyb), dobrá kontrola rizikových faktorů, tj. vysokého krevního tlaku, cukrovky a poruchy metabolismu tuků). Po zvážení všech okolností, včetně věku, dalších přidružených onemocnění a aktuálního stavu pacienta se rozhodujeme buď k invazivnímu řešení nebo k řešení farmakologickému – užívání indikovaných léků.

Jaká hrozí rizika v případě ne léčení nebo nedodržení léčby?
U pacienta s neléčenou anginou pectoris hrozí přechod do některé z akutních forem ischemické choroby srdeční, jako tzv. nestabilní angina pectoris, akutní infarkt myokardu, akutní srdeční selhání nebo dokonce náhlá smrt.

Můžeme chorobě předejít a pomohou nám k jejímu včasnému odhalení preventivní prohlídky?
Bohužel na tuto otázku není jednoznačná odpověď. V každém případě můžeme díky preventivním opatřením nástup onemocnění zpomalit, ale nikdy nemáme jistotu, že se nemoc neobjeví. Mezi tato opatření patří již dříve zmíněné zásady zdravého životního stylu a dobrá kontrola rizikových faktorů. Vzhledem k tomu, že základem stanovení diagnózy je anamnéza, je úloha praktického lékaře nezastupitelná. Pokud však pacient nemá žádné obtíže, pak běžná preventivní prohlídka nic neodhalí – ekg je většinou normální. Prevencí je však jistě odhalení rizikových faktorů – zde je úloha preventivních prohlídek jasná.

Co říkáte na preparáty z televizních reklam?
Všechny tyto preparáty patří do skupiny tzv. potravinových doplňků. Jsou to například karnitin, selen, omega 3- mastné kyseliny atd. Rovněž například Flora má vyvážený poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin – tyto produkty jsou však z pohledu poznatků dnešní medicíny jen pomocnými látkami. Je však možné, že ve světle některých studií se názor na jejich úlohu v budoucnu změní. Můj kontakt je Martin Polák, e-mailová adresa: martin.polak@onp.cz, tel. 318 641 272.

Dagmar Čerňanská

Autor: Redakce

1.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení