VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když Evropa slavila mír, nastalo tragické krveprolití u Slivice...

Příbramsko, region /SNÍMKY Z ARCHIVU/ - Dne 8. května 1945 byla oficiálně podpesána bezpodmínečná kapitulace veškerých německých vojsk na všech frontách a tím prakticky skončila 2. světová válka v Evropě.

8.5.2016
SDÍLEJ:

Strakonická silnice procházející Milínem nedaleko Slivice po odzbrojení hitlerovské branné moci 12. května 1945.Foto: archiv muzea

Některé jednotky (hlavně fanatičtí Waffen SS) se i po podepsání kapitulace odmítly vzdát a byly ochotny si prorazit cestu do amerického zajetí i násilně.

Stalo se tomu například u demarkační čáry na silnici ve směru na Písek a Strakonice se od konce dubna 1945 hromadily tisíce německých vojáků i evakuovaných civilistů z území obsazených Rudou armádou.
Přes linii do amerického zajetí však směli Němci postupovat jen do půlnoci mezi 8. a 9. květnem; pak už spojenecká dohoda přechody k Američanům nedovolovala. Německé jednotky tak uvízly v kotli u Slivice, kde se pak odehrála poslední velká bitva 2. světové války.

Na této bitvě se podílely útvary tří ukrajinských frontů i jednotky XII. sboru americké armády. Ohromné seskupení Spojenců tedy bojovalo s asi šestitisícovými zbytky wehrmachtu a divizí SS a význam bojů podtrhuje i její konec a německá kapitulace za účasti význačných válečných stratégů. Za Němce ji podepsal generál Pückler, za sovětskou armádu generál Serjogin a za Američany plukovník Allison. Stalo se tak v noci na 12. května v rakovickém mlýně. Gen. Pückler se 12. května 1945 nad ránem zastřelil.

Tragické krveprolití na konci války a vlastně v době, kdy Evropa již oslavovala mír, nastalo poté, co do prostoru Slivice Milín Čimelice Březnice postoupila další nepřátelská hitlerovská vojska odmítající složit zbraně a usilující za každou cenu proniknout před blížící se Rudou armádou do americké zóny, což bylo v rozporu s právě vyhlášenou německou kapitulací. Při této činnosti terorizovaly místní civilní obyvatelstvo. V nerovném boji se jim dne 11. 5. 1945 postavily skupiny příslušníků příbramské revoluční gardy a partyzáni. Jejich střetnutí však dopadlo pro představitele domácího hnutí odporu tragicky, v okolí Slivice položilo život celkem 27 mužů, odbojářů i místních civilistů.

Teprve úder sovětských vojsk 11. května 1945 v odpoledních a nočních hodinách znamenal definitivní konec bojů na Příbramsku. Z útvarů 2. ukrajinského frontu (UF) bojovali u Slivice vojáci 2. gardového mechanizovaného sboru gen. K. V. Sviridova a 9. gardového mechanizovaného sboru gen. M. V. Volkova v sestavě 6. gardové tankové armády gen. A. G. Kravčenka, postupující od Příbrami a Dobříše. Z východu, od Kamýka nad Vltavou a Radětic, útočily složky 25. gardového střeleckého sboru 7. gardové armády gen. M. S. Šumilova, a od jihu, po pravém křídle Američanů ze 4. tankové divize XII. sboru 3. americké armády, jednotky 38. a 39. gardového střeleckého sboru 9. gardové armády SSSR. Ve směru od Obor a Dolních Hbit pronikali vojáci maršála A. I. Jeremenka ze 4. UF. Z útvarů 1. ukrajinského frontu maršála I. S. Koněva zde plnil speciální úkoly (pronásledování vlasovců) 25. tankový sbor gen. J. I. Fominycha z 13. armády gen. N. P. Puchova, postupující od Příbrami a z Rožmitálska. Asi ve 3 hodiny ráno 12. května 1945 utichla u Slivice střelba, hitlerovci opustili své pozice a vzdali se Sovětům.

Druhá světová válka byla nejstrašnějším konfliktem všech dob a my můžeme jen doufat, že se nic podobného již nebude opakovat.

FOTO z archivu Vladimíra Srnky: Jak prožívali konec války lidé na Březových Horách

Konec druhé světové války na Březových Horách. Náměstí před dnešní Březohorkou.

Konec druhé světové války na Březových Horách, Rožmitálská ulice.

Konec druhé světové války na Březových Horách, Rožmitálská ulice.

(Zdroj: armyweb.cz, Josef Velfl, redakce)

Autor: Redakce

8.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení