VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kominík: Řemeslu mě učil děda celé dětství

Březnice /ROZHOVOR/ - Naše řemeslo. Tak se jmenuje nový seriál Příbramského deníku, který čtenářům představí řemeslníka, který má, jak se lidově říká, zlaté české ručičky.

6.2.2011
SDÍLEJ:

Jakub Labuda z Nestrašovic.Foto: Markéta Jankovská

Není žádným tajemstvím, že řemeslo je v České republice tak trochu stranou zájmu. Přitom staré přísloví říká, že řemeslo má zlaté dno.

Jak řemeslník v současné době vnímá svou profesi? Uživí se dobře? Podobné otázky jsme tentokrát položili tomu, kdo, jak se mezi lidmi říká, nosí štěstí a je dnes už málo vidět. Ano, je to kominík.

Od prvního letošního dne se totiž změnil zákon na kontrolu komínů, a tak to vypadá, že kominíci budou mít víc práce. Oslovili jsme Jakuba Labudu z Nestrašovic u Březnice, který už v dětství, jak sám říká, lezl po komínech se svým dědou. Teď je mu dvaadvacet let a tomuto řemeslu se věnuje na živnost.

Vzhledem k vašemu věku nemáte asi příliš dlouhou praxi, nebo se pletu?

Na živnost dělám kominičinu od Nového roku, ale jinak odmalička s dědou. Od něho jsem ji vlastně přebral. Bral mě s sebou po komínech, po střechách a po kotelnách, takže mě do toho zasvětil.

Už tehdy jste měl jasno, čím jednou budete?

Jasno jsem vyloženě neměl. Kdyby nevstoupil v platnost nový zákon, tak bych si moc nevydělal. Zaobíral jsem se původně jiným směrem.

Čím jste se vyučil? Pokud vím, obor kominík snad už ani neexistuje…

Vyučil jsem se jako zdravotní bratr. Ale došlo mi, že s tou profesí jen těžko uživím rodinu. Udělal jsem si kominické zkoušky a k dobru mám i to, že mě děda odmalička všemu učil.

Dobře. Mám dům a ústřední vytápění. Jakou mám povinnost?

Dřív lidé museli kominíka do baráku pustit. Hasiči kontrolovali bezpečnost, šestkrát do roka chodil kominík, aby vyčistil a zkontroloval komín. Nemusel být ale žádný doklad. Také to stálo méně peněz. Po převratu tuto povinnost pan Klaus zrušil, čímž to řemeslo úplně zabil. Od té doby se tohle řemeslo pomalu nevyplatilo. Jak lidi něco ze zákona nemusí…., znáte to. Kontrola komína by měla být třikrát do roka, jednou povinně od kominíka s dokladem. Určitě je lepší, když má člověk v případě nějakého problému papír, už kvůli čerpání peněz od pojišťovny.

Zřejmě to s sebou přineslo spoustu problémů.

Určitě. Jako dobrovolný hasič můžu říct, že kolikrát lidem hořel barák od komína. Pak se zjistilo, že třináct let komín nikdo nečistil. Byl zarostlý sazemi a dehtem, zazděný trám v komíně a podobně. Někteří zedníci za sebou nechají pěknou paseku. V komíně po nich zůstane malta, ta se pak musí prorážet. V některých případech je skoro nutné nechat si postavit nový komín. Když se málo topí, mohou se tam uhnízdit ptáci. Proto je potřeba nechat si komín aspoň jednou ročně zkontrolovat. Když pak chytnou saze, je tam až tisíc stupňů.

Lidé si asi myslí, že na čištění komína stačí sami, aby ušetřili, nemyslíte?

Nářadí koupené někde v obchodních domech není tak kvalitní, aby na to stačilo. Pro obyčejnou rodinu s kotlem do 50 kW stojí obyčejné čištění kolem stovky, samozřejmě podle náročnosti. Kontrola spalinové cesty se zprávou, což je jednou do roka, to je za tři sta korun. To se rozhodně vyplatí, než si nechat vyhořet barák.

Pamatujete na nějakou raritu, kdy jste se nestačil divit?

Není to tak dlouho. Jeden pán, co bydlí nedaleko, měl skoro neprůchodný kouřovod. Neprostrčil jsem jím ani prst. Kdybychom přišli o pár dní později, možná by už pán nebyl na světě. Mohl by se přes noc udusit. Někteří lidé jsou hloupí a nedají si říct.

Na co z dětství nejraději vzpomínáte?

Na pochůzky s dědou a na velké kotelny. Třeba na březnický pivovar. Bylo mi deset a dostal jsem pivo, tenkrát sedmičku. Bylo to pěkný, odmalička lézt po střechách. Ukazoval mi, jak se co dělá. Byl kominický mistr a vyučoval. Dědy si v tomhle moc vážím. Ještě dneska za ním lidi jezdí a říkají mu mistře, to se mi líbí.

Jak vypadá váš pracovní den v kominickém?

Vyberu si nějakou obec nebo osadu a chodím po domech. Občas se mi stane, že mě lidé ani nevpustí dovnitř. Říkají, že si komín vyčistí sami. Dokonce mě jeden pán vyhodil. Při čištění komínu totiž vypadly nečistoty na zem kolem kamen. Tolik ho to rozčílilo, že se neubránil nadávkám. To se ale nestává moc často. Nejlepší jsou starší lidé. Ti jsou na kominíka zvyklí. Rádi si popovídají, a to se mi na téhle práci líbí.

Jste už ženatý. Plánujete, že jednou budete předávat řemeslo na potomky?

Určitě je nebudu k ničemu nutit, ale samozřejmě bych byl rád, kdyby se řemeslo v rodině zachovalo. Teď bych chtěl vydělat nějakou tu korunu a dokončit nějaké stavební úpravy na domě. Pak teprv si pořídíme miminko.

JAKUB LABUDA

Věk
: 22 let
Bydliště: Nestrašovice
Stav: ženatý, zatím bez dětí, s manželkou si pořídili koníka
Zájmy: kromě kominičiny také hasičina a stavařina

Autor: Markéta Lišková

6.2.2011
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

The Tap Tap
24

The Tap Tap odehrají šedesát koncertů ročně

U pevnosti vznikne zřejmě dělostřelecká expozice

Příbram /FOTOGALERIE/ - Armáda předala Vojenskému historickému ústavu do užívání cvičný objekt Jordán. Jde o pěchotní srub československého opevnění v severním svahu kopce Houpák v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy. Bývalá cílová plocha Jordán spolu s pěchotním srubem náleží k nejnavštěvovanějším lokalitám oblasti.  

OBRAZEM: Huťské hasičky na domácí půdě zvítězily v útoku

Stará Huť – V sobotu se konal XII. ročník Pouťové soutěže v požárním útoku ve Staré Huti. Na domácí půdě muži skončili druzí a ženy vybojovaly první místo. Místo klasických dvou útoku, jak bývá zvykem, se běžely útoky tři.

Hokejisté Příbrami udělali z jasného duelu drama

Strakonice – Na ukazateli svítilo v 15. minutě hrozivé skóre 0:4. Bylo tomu tak v prvním přípravném utkání hokejistů Strakonic doma proti Příbrami. Čtyřgólové manko však Jihočeši v sobotu 19. srpna dokázali vyrovnat, ale v závěru zápasu inkasovali popáté a prohráli nakonec 4:5 (0:4, 3:0, 1:1).

AKTUALIZOVÁNO

Odkoupíme vepřín v Letech, schválila vláda

Česko odkoupí vepřín v Letech na Písecku, který stojí na místě protektorátního koncentračního tábora pro Romy. Vláda dnes krok schválila, uvedl na twitteru ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení