„Vzhledem k tomu, že se jednalo o vzpomínkový koncert u příležitosti vraždy příslušníka levicového extremismu a rizikovou akci s předpokladem narušování veřejného pořádku, bylo vyhlášeno bezpečností opatření, do kterého bylo nasazeno několik desítek policistů. Koncertu se zúčastnilo kolem 150 až 200 osob, které většinou přijely vlastními dopravními prostředky. Koncert končil po druhé hodině ranní, k narušení veřejného pořádku nedošlo,“ konstatovala policejní mluvčí Monika Schindlová.

V rámci bezpečnostního opatření kontrolovali policisté lidi, u některých z nich našli různé zbraně jako jsou teleskopické obušky, dřevěné tyče a také boxery. „Tyto věci jim byly v souladu se zákonem o Policii ČR odebrány. Měli je totiž na místě veřejně přístupném a hrozilo, že je použijí. Předvedena byla také jedna osoba, po které bylo vyhlášeno pátrání,“ doplnila mluvčí.

Osmnáctiletého Jana Kučeru zavraždil Jiří Fous. Ten si v současné době odpykává trest ve výši 12,5 roku ve vězení s ostrahou.

Jiří Fous během konfliktu dvou znepřátelených frakcí skinheadů v příbramské restauraci Na Chmelnici 18. ledna 2008 kolem 23. hodiny zasadil své oběti dvě rány replikou vojenského nože s osmnácticentimetrovou čepelí. Vpich na zádech způsobil jen poranění svalu, ale bodnutí do břicha přivodilo Janu Kučerovi osudné poranění velkých cév a střev. Jeho následkům mladý muž 20. ledna v nemocnici podlehl.

Kromě trestu v trvání 12,5 roku potvrdil odvolací soud i další součásti původního rozsudku: propadnutí útočného nože s pouzdrem na opasku, na jehož přezku si Fous vyškrábal hákový kříž, povinnost nahradit zdravotní pojišťovně náklady na operace a léčení zraněného vyčíslené na 676 410 Kč a zaplatit rodičům zabitého mladíka po 240 000 Kč. Předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička při soudním líčení v listopadu loňského roku připomněl, že ve skutečnosti by měl Fous setrvat ve vězení ještě o dva roky déle. Do osudného konfliktu se totiž zapojil v době, kdy byl v podmínce za loupež. Protože se ve zkušební době neosvědčil, bude si nejspíš muset odsedět i tento původní trest. O tom sice soud teprve bude rozhodovat, jiný verdikt ale stěží přichází v úvahu.

Kauzu znovu projednal loni v květnu Vrchní soud v Praze. Ten ponechal v platnosti výrok o trestu – Fousovo jednání však označil za vraždu. Tedy počínání motivované přímo úmyslem zabíjet. Proti tomu se ale Fous ohradil a podal dovolání k Nejvyššímu soudu ČR. Jeho námitky ale dovolací senát nepřijal a dovolání odmítl jako zjevně neopodstatněné. „Toho, že zasazení tak hluboké bodné rány do břicha může vést ke smrti, si musel být obviněný vědom i při své snížené inteligenci,“ konstatoval předseda senátu Robert Fremr.