První měsíce roku mohou být pro některé jedince hodně těžké. Zdražování a s ním spojené existenční problémy, změny počasí, málo slunce. To všechno může být spouštěčem nejen špatné nálady, ale v horším případě i zákeřné a nebezpečné potvory zvané deprese, která dokáže vzít člověku chuť. A to nejen k jídlu, ale prostě k životu.

Také jste si někdy řekli, že jste „zralí na psychiatra“? Stydíte se za to a myslíte, že jste sami? Nejste. O tom vás může přesvědčit psychiatr a psychoterapeut Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Martin Konečný v následujícím rozhovoru.

V Příbrami nepracujete dlouho. Líbí se vám tu?
Líbí se mi tu. S nemocnicí jsem měl dobrou zkušenost jako rodič pacienta, mého syna příbramští lékaři dali dohromady, když se v osmnácti letech vymlátil na kole. Přišel jsem tedy do známého prostředí.

Jak se tohle roční období plné změn v počasí může projevit na pohodě lidské duše?
Jsou mimořádně zdatní jedinci, kteří ty velké změny počasí zvládají docela dobře, ale klimatická zátěž se na psychice podílí. Méně odolní jedinci pak jdou do psychických a psychosomatických propadů. Ale nejde jen o psychiku, problémy mohou být doprovázeny i tělesnými onemocněními.

Jaké obtíže dovedou člověka k psychiatrovi?
Nejčastěji problémy s náladou, úzkosti, a takových pacientů určitě přibývá. Mají problémy s výkonností, s nechutenstvím k činnosti, člověku přestane chutnat život. Vztah k životu je lhostejný, u těžké deprese přejde až do pocitu zbytečnosti žití a bytí. Začnou se objevovat černé myšlenky, že by bylo lepší nebýt. V posledním stádiu jsou pak sebevražedné myšlenky, že by se člověk sám přičinil, aby ze světa odešel, což je nejtěžší fáze deprese.

Není lepší před návštěvou psychiatra navštívit psychologa? Může on vyléčit stav deprese? Jaký je mezi nimi rozdíl?
Je možné se poradit s psychologem, já jako pacient bych se spíš rozhodoval, ke komu ze specialistů mám důvěru. Psycholog sám řekne, jestli jeho kompetence postačuje k tomu, aby vás mohl léčit sám, nebo zda je potřeba obrátit se na psychiatra. Oba obory se prolínají v oblasti psychoterapeutické. Psycholog nemůže předepisovat léky.

Dokázal byste poradit, jak preventivně pečovat o stav duše? Abychom byli výkonní, splachovací a v pohodě?
Zdraví je rovnováhou mezi několika oblastmi. Člověk si hledá svou cestu, ať je to otázka životosprávy, spirituální, otázka víry, nebo třeba mezilidských vztahů. V každé téhle oblasti musíme o sebe nějak pečovat. Pak jsou to ty známá, málo dodržovaná doporučení, jako třeba nedostatek pohybu.

Dostáváme se asi k chybám, kterých se člověk dopouští?
Já třeba jako lékař mám také nedostatek pohybu a nedá se říct, že to je chyba. V opačném případě bych se nemohl věnovat pacientům. Je potřeba to ale nějak kompenzovat. Takže si ráno zacvičím a pomáhá mi studená sprcha.

Na psychice se odráží i strava, jak to vidíte vy?
Nepochybně, ale nejsem odborník na výživu, ale z mé profese mohu hodnotit například vliv alkoholu. U nás je pití alkoholu považováno za normu, přitom je nesmírně silnou drogou, která ovlivňuje naši psychiku. Čím déle si držíme tento zvyk, tím více se v pokročilejším věku stáváme úzkostlivějšími, aniž si to uvědomujeme.

Vraťme se k vašemu poslání konsiliáře v nemocnici. Znamená to, že docházíte za hospitalizovanými pacienty k lůžku?
To ano, ale jdu tam jako psychiatr, jehož úkolem je vyšetřit a diagnostikovat závažnost psychických obtíží a doporučit léčbu. A většinou farmakologickou. Psychoterapeutickou léčbu jako konsiliář nejsem schopen u lůžka provádět. Podpůrná psychologická pomoc během hospitalizace na interně, na chirurgii jednoznačně zlepšuje a zrychluje léčbu. Je to faktor, který může pomoci nejen pacientům, ale i lékařům. Vyšetření pacienta na oddělení je někdy nutností, bez odborných posouzení psychiatra v některých případech ošetřující lékař nemůže rozhodnout, jak postupovat.

VIZITKA: MUDr. Martin Konečný

MUDr. Martin Konečný, 48 let, léčí lidské duše už dvanáct let. Pracuje od loňského prosince jako psychiatr a psychoterapeut v příbramské nemocnici a zároveň jako konsiliář na oddělení, kde jsou hospitalizovaní pacienti s psychickými obtížemi. Narodil se v Plzni, podstatnou část života strávil v Praze, nyní bydlí na Příbramsku. Mezi jeho záliby patří divadlo, literatura. Pacienty přijímá v ordinaci v budově H v areálu zdabořské nemocnice v Příbrami. V dopoledních hodinách je možné objednat se na telefonu 318 654 478.

Co je deprese?

Deprese je nezdravý stav psychiky projevující se dlouhodobě pokleslými náladami jedince. Má skličující charakter, jedinec upadá do trudnomyslných úvah a nazírání světa. Pociťuje často úzkost a osamocenost, pocity bezcennosti nebo viny, malou sebedůvěru, únavu, zhoršené soustředění, problémy s pamětí a pozornosti. Je téměř neschopen smysluplné činnosti a okolí se jeví jako lenoch. Jeho myšlení se zpomaluje a chřadne jeho reakce na radostné podněty. Ztrácí zájmy a chladně reaguje. Zdroj: Wikipedie