VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koordinátorka Bedny: Nejsou peníze. Snížili jsme mzdy, neinvestujeme

Příbram /ROZHOVOR/ – Každá koruna dobrá. Tohle si nutně musí říkat každá nezisková organizace, která se rozhodla pomáhat, ale peníze na provoz si musí horko těžko shánět sama. Patří mezi ně i Nízkoprahový klub pro děti a mladé lidi Bedna v Příbrami. Provozuje ji nezisková organizace Ponton. Zeptali jsme se zástupce Bedny Magdalény Kočové, jak se letos daří naplnit rozpočet a co je v Bedně nového.

3.9.2015
SDÍLEJ:

Oslava pátých narozenin příbramské Bedny. Koordinátorka Magda Kočová.Foto: Markéta Jankovská

Co je v Bedně nového?
Bedna v současnosti poskytuje své služby tak, jak je zvykem. Máme otevřený klub čtyři dny v týdnu a před rokem jsme začali chodit i do terénu. Průměrná denní návštěvnost na klubu je 28 dětí a mladých lidí, v terénu se vždy věnujeme 15 až 20 dětem. Do terénu však zatím vyrážíme pouze jeden krát v týdnu, na víc zatím nemáme peníze. Je ale možné, že v průběhu roku 2016 začneme být v terénu i 3 dny v týdnu. Záleží na tom, zda získáme dotace z evropské unie. V současnosti o tom dost intenzivně jednáme s městem a úřadem vlády.

Znamená to tedy, že dětí je dost a peněz je málo? Oslava pátých narozenin příbramské Bedny.
Určitě to znamená, že dětí a mladých lidí je hodně. O naše služby mají zájem, a kdyby byla Bedna otevřená po celý týden včetně víkendu, myslím si, že by návštěvnost nijak neklesla. V terénu platí to samé. Pracujeme tam s dětmi, které do klubu nechtějí nebo nemůžou a nudí se kolem svého bydliště. Soustředíme se hlavně na ubytovnu Pod Čertovým Pahorkem. S penězi je to ale naopak. Na letošek bychom potřebovali ideálně 2,8 milionu korun, ale zatím jsme získali zhruba jen 1,9 milionu.

Řekněte nám, na co potřebujete tolik peněz a jak řešíte to, že vám téměř milion chybí?
Peníze jsou potřeba hlavně na mzdy pracovníkům. Všichni jsou vysokoškoláci, stále se vzdělávají, jsou to profesionálové. Hodně nás také stojí nájem a energie. Ze zákona máme povinnost stále se vzdělávat a vzdělávání také něco stojí. Protože nám téměř milion chybí, museli jsme přijmout úsporná opatření. Zaměstnancům jsme snížili mzdy o třetinu, nic nenakupujeme, do ničeho neinvestujeme. Pomohlo nám, že odešla jedna z pracovnic, kdyby se tak nestalo, museli bychom propouštět. I když odešla, zkrátili jsme provoz jen o dvě hodiny.

Slyšela jsem ale, že vás nějak podpořilo Tesco, je to pravda? 
Ano i ne. Podpořili nás hlavně občané Příbrami, kteří v Tescu nakupují. Ten, kdo nakoupil za více než 200 korun, dostal možnost hlasovat pro oblíbený prospěšný projekt na Příbramsku. Nejvíce hlasů získala právě Bedna. Od nadačního fondu Tesca tak Bedna obdržela 50 000,- Kč. Také nám pomohli organizátoři Fialka festu. Výtěžek z festivalu letos poprvé putuje do Bedny. Podařilo se tak získat 20 000,- Kč. Děkujeme! Dále nás letos podpořil krajský úřad dotací z humanitárního fondu. Jedná se ale spíše o desetitisíce, než o statisícové částky.

A co město, podporuje vás současné vedení?
Letos jsme od města dostali rekordně velkou dotaci na provoz, za což jsme určitě velmi rádi. Momentálně se snažíme jednat o další podpoře, abychom mohli provoz udržet a mzdy alespoň trochu navýšit.

Autor: Markéta Jankovská

3.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Zápotočný z Příbrami
8

Zápotočný se vrací do Příbrami!

Veronika Novotná si běží pro první místo ve štafetě na ME kategorie U17.

Pětibojaři na mistrovství světa nezklamali

Péče ORL v Příbrami i přes krizi s lékaři zůstane

Příbram - I přes personální potíže, které vedení příbramské nemocnice v uplynulých týdnech intenzivně řešilo, se podaří zachovat péči v oblasti ORL. Změny, které nastanou, se běžných pacientů dotknout jen minimálně, jak informoval ředitel nemocnice Stanislav Holobrada, jenž takto reaguje na množící se diskuze na sociálních sítích. Rozkřiklo se totiž, že z ORL odcházejí lékaři a lidé se domnívali, že se oddělení zruší.

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Sezóna mláďat pomalu končí, je čas na pořádné letní akce, říká Pavel Křížek

Hrachov /FOTOGALERIE/ - Ochrana fauny je nezisková organizace působící v Hrachově a ve Voticích. V Hrachově je záchranná stanice pro zraněné divoce žijící živočichy a ve Voticích Motýlárium. V hrachovském areálu se konají také kulturní a vzdělávací akce a přednášky pro veřejnost. Ředitel a zakladatel Ochrany fauny Pavel Křížek zodpověděl několik otázek týkajících se léta v záchranné stanici a také jaké plánují akce pro veřejnost.

Hlavním problémem neplodných párů je dnes jejich vyšší věk, říká gynekolog

Příbramsko - Porodníka Jana Rapsu bylo dříve možné potkat v příbramské porodnici, kde jeho uklidňující a pečlivý přístup usnadnil těžkou chvilku nejedné nastávající matce. Dnes se o své pacientky stará hlavně v gynekologické ambulanci v Sedlčanech. Jednou týdně si odskočí do IVF centra v Praze, kde pomáhá budoucím rodičům v problémových případech s otěhotním.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení