Kótu 718 v Brdech, která byla vybrána pro případné umístění americké radarové základny, lemuje ostnatý žiletkový drát. Zátaras dosahuje výšky dospělého člověka. Armáda se k tomuto radikálnímu opatření rozhodla poté, co minulý týden vyhnala z brdské kóty aktivisty Greenpeace. Ti obsadili místo 28. dubna a šest týdnů tam protestovali proti umístění americké radarové základny.
Oplocení někteří lidé kritizují s tím, že je nebezpečné pro zvířata. Opatření se zdá být kruté přírodovědcům a také myslivcům. Ministryně obrany Vlasta Parkanová prohlásila, že vojáci před tím, než kótu oplotí, zvěř z lokality vyženou.
Co na to říká šéf příbramských myslivců Milan Kubů? „To je absurdní. Když myslivci dělají opatření proti škodám zvěří na polních kulturách, nesmí to zvířata zraňovat. Jinak je to protizákonné. Je to neuvěřitelné. To už tam mohou dát rovnou nášlapné miny, ty jsou účinnější,“ vyjádřil se ke způsobu zajištění kóty Milan Kubů s tím, že před Greenpeace by vrchol brdské hory stačila ohlídat hlídka vojenské policie.
Délka ženijního zátarasu je přibližně tři kilometry a podle vyjádření ministerstva obrany ho příslušníci ženijní brigády vybudovali v rámci svého výcviku a z materiálu, který mají k dispozici pro výcvik a který je průběžně doplňován. „Akce si proto nevyžádala žádné náklady navíc. Až pomine potřeba zabezpečení kóty, použitý materiál se vrátí zpět do vojenských skladů a bude připravený k dalšímu použití při výcviku na území ČR nebo v zahraničních misí,“ uvedla Jindřiška Verešová z tiskového odboru ministerstva obrany.
Zoolog Ondřej Sedláček by také doporučil armádě, aby ostnáč zabezpečila například elektrickým ohradníkem. „To by zvěři zabránilo se o dráty zraňovat. Když přistoupím na to, že uvnitř zátarasu není momentálně žádná zvěř, o čemž ale silně pochybuji, jiná zvířata se o plot zraní zvenčí. Zvířata jsou zvyklá migrovat například za potravou a v noci plot neuvidí,“ domnívá se zoolog Sedláček, který to odsuzuje a považuje to za týrání zvířat. „Mě kolem zvažovaného radaru vadí takové ty hurá akce, kdy se nedomýšlí důsledky,“ dodal Ondřej Sedláček.
„Kilometry plotu z ostnatého drátu jsou naprosto nesmyslným opatřením, které nikoho v jeho odporu proti radaru nezastaví, pouze znamenají vážné riziko pro volně žijící zvířata,“ dodal Jan Freidinger z Greenpeace.