VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj chce podbrdským obcím dotovat pořízení územních plánů

Příbram – Koncem tohoto roku zanikne Vojenský újezd Brdy a 1. ledna 2016 má být na jeho území včetně jižních Brd vyhlášena Chráněná krajinná oblast Brdy. Katastrální území Brd se v rámci těchto změn vrátí před rok 1949 a rozdělí se mezi Středočeský a Plzeňský kraj.

3.6.2015
SDÍLEJ:

Střelby v BrdechFoto: Petr Ježek

Nová katastrální území získají v Plzeňském kraji tyto obce – Strašice, Těně, Dobřív, Mirošov, Skořice, Štítov, Trokavec, Spálené Poříčí, Borovno a Míšov. Ve Středočeském kraji to jsou obce – Zaječov, Malá Víska, Chaloupky, Hvozdec, Podluhy, Felbabka, Křešíín, Ohrazenice, Jince, Bratkovice, Sádek, Drahlín, Obecnice, Láz, Vranovice, Nepomuk a Věšín.

Nová katastrální území už jsou pojmenovaná a vložená na katastrálním úřadě v Příbrami. Od roku 2016 budou převedené na obce. Kvůli rušení újezdu a jeho budoucímu turistickému využití jako CHKO Brdy Krajský úřad Středočeského kraje uspořádal v úterý odbornou konferenci.
Hlavním tématem konference, určené starostům středočeských obcí a měst sousedících s územím brdského vojenského prostoru Brdy, bylo územní plánování a rozvoj území poté, co od 1. ledna 2016 dojde k jeho zrušení.

Vznik nové, již páté středočeské chráněné krajinné oblasti vítá hejtman Miloš Petera. „Brdy spolu se sousedním Třemšínskem mají velký potenciál rozvoje. Především v oblasti turistiky a cestovního ruchu. Středočeský kraj je připraven obcím pomoci, aby se území Brd mohlo rozvíjet. Například bych chtěl, abychom v příštím roce poskytovali granty obcím z okolí Brd na pořízení změn územních plánů," řekl středočeský hejtman Miloš Petera na konferenci.

O tom, jaké změny územního plánu bude nutné provést a jak na to, informovali starosty pracovníci odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Středočeského kraje.

Na konferenci vystoupili také zástupci Ministerstva pro místní rozvoj, kteří vysvětlili, jak jsou daleko s přípravou územní studie Brdy. Její vypracování vloni v říjnu schválila Rada Středočeského kraje.

Územní studie by měla být hotova nejpozději ve druhém čtvrtletí příštího roku. Studie bude sloužit jako důležitý podklad pro vypracování změn či nových územních plánů podbrdských obcí a měst.

Účastníci konference se také dozvěděli, v jakém stadiu je příprava turistického značení. Nové turistické stezky by na současném území vojenského újezdu měly být vyznačovány až od příštího roku a jejich garantem bude nově vzniklá správa CHKO Brdy. Do té doby bude také známa hranice posádkového cvičiště Brda, které zůstane veřejnosti nepřístupné.

„Vojenský újezd Brdy má rozlohu 26 tisíc hektarů. Z toho 22 tisíc hektarů tvoří lesy. Očekávám, že po zpřístupnění významné části brdského vojenského prostoru se toto území stane velkým magnetem pro turisty. Obce a města v okolí by měly být na tento zájem připraveny. Kraj je připraven jim podle svých možností pomoci," doplnil hejtman Miloš Petera.

Autor: Karel Hutr

3.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Policie se koncem minulého týdne zaměřila na nákladní auta

Příbramsko - Dopravní policisté se koncem týdne společně s hlídkou cizinecké policie, s Generálním ředitelstvím cel a s Centrem služby pro silniční dopravu zaměřili na nákladní dopravu. Během dvou dnů zkontrolovali na Příbramsku celkem 21 nákladních aut a zjistili u nich 11 přestupků.

O voličský průkaz si můžete zažádat nejpozději ve středu

Příbram – Tento pátek a sobotu se konají parlamentní volby. Ti, kdo nemohou z nejrůznějších příčin volit doma, si mohou zažádat o voličský průkaz, aby svůj hlas mohli odevzdat jinde. 

Policisté rozbili další drogový gang na Příbramsku

Příbramsko – Další policejní zátah na drogový gang se uskutečnil minulý týden. Začátkem října již kriminalisté zahájili trestní stíhání skupiny deseti osob, které v Příbrami a na Berounsku prodávali zejména marihuanu. Nyní v síti uvízla větev dealerů omamných látek z Dobříšska a Sedlčanska.

Bývalý zaměstnanec kraje je podezřelý ze zpronevěry

Střední Čechy – Co vysvětlovat nejen bývalému zaměstnavateli, ale i kriminalistům má nyní dnes již propuštěný zaměstnanec středočeského hejtmanství, na kterého krajský úřad podal trestní oznámení kvůli podezření ze pronevěry peněz. Vnitřní šetření napovídá, že muž, jenž na úřadě pracoval devátým rokem, zneužil ve svůj prospěch dřívějších znalostí mechanismů peněžních operací v rámci účtárny. Způsobenou škodu úřad vyčíslil na 1,9 milionu korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení