VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj chce podbrdským obcím dotovat pořízení územních plánů

Příbram – Koncem tohoto roku zanikne Vojenský újezd Brdy a 1. ledna 2016 má být na jeho území včetně jižních Brd vyhlášena Chráněná krajinná oblast Brdy. Katastrální území Brd se v rámci těchto změn vrátí před rok 1949 a rozdělí se mezi Středočeský a Plzeňský kraj.

3.6.2015
SDÍLEJ:

Střelby v BrdechFoto: Petr Ježek

Nová katastrální území získají v Plzeňském kraji tyto obce – Strašice, Těně, Dobřív, Mirošov, Skořice, Štítov, Trokavec, Spálené Poříčí, Borovno a Míšov. Ve Středočeském kraji to jsou obce – Zaječov, Malá Víska, Chaloupky, Hvozdec, Podluhy, Felbabka, Křešíín, Ohrazenice, Jince, Bratkovice, Sádek, Drahlín, Obecnice, Láz, Vranovice, Nepomuk a Věšín.

Nová katastrální území už jsou pojmenovaná a vložená na katastrálním úřadě v Příbrami. Od roku 2016 budou převedené na obce. Kvůli rušení újezdu a jeho budoucímu turistickému využití jako CHKO Brdy Krajský úřad Středočeského kraje uspořádal v úterý odbornou konferenci.
Hlavním tématem konference, určené starostům středočeských obcí a měst sousedících s územím brdského vojenského prostoru Brdy, bylo územní plánování a rozvoj území poté, co od 1. ledna 2016 dojde k jeho zrušení.

Vznik nové, již páté středočeské chráněné krajinné oblasti vítá hejtman Miloš Petera. „Brdy spolu se sousedním Třemšínskem mají velký potenciál rozvoje. Především v oblasti turistiky a cestovního ruchu. Středočeský kraj je připraven obcím pomoci, aby se území Brd mohlo rozvíjet. Například bych chtěl, abychom v příštím roce poskytovali granty obcím z okolí Brd na pořízení změn územních plánů," řekl středočeský hejtman Miloš Petera na konferenci.

O tom, jaké změny územního plánu bude nutné provést a jak na to, informovali starosty pracovníci odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Středočeského kraje.

Na konferenci vystoupili také zástupci Ministerstva pro místní rozvoj, kteří vysvětlili, jak jsou daleko s přípravou územní studie Brdy. Její vypracování vloni v říjnu schválila Rada Středočeského kraje.

Územní studie by měla být hotova nejpozději ve druhém čtvrtletí příštího roku. Studie bude sloužit jako důležitý podklad pro vypracování změn či nových územních plánů podbrdských obcí a měst.

Účastníci konference se také dozvěděli, v jakém stadiu je příprava turistického značení. Nové turistické stezky by na současném území vojenského újezdu měly být vyznačovány až od příštího roku a jejich garantem bude nově vzniklá správa CHKO Brdy. Do té doby bude také známa hranice posádkového cvičiště Brda, které zůstane veřejnosti nepřístupné.

„Vojenský újezd Brdy má rozlohu 26 tisíc hektarů. Z toho 22 tisíc hektarů tvoří lesy. Očekávám, že po zpřístupnění významné části brdského vojenského prostoru se toto území stane velkým magnetem pro turisty. Obce a města v okolí by měly být na tento zájem připraveny. Kraj je připraven jim podle svých možností pomoci," doplnil hejtman Miloš Petera.

Autor: Karel Hutr

3.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení