VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj: Dohoda mezi destinačními společnostmi v Brdech není možná

Příbram - Středočeskému kraji se nepodařilo usmířit znesvářené strany ve sporu o destinační management v Brdech. Na výběr má nyní několik variant. Může dát jedné z organizací přednost a destinační management v bývalém vojenském újezdu jí svěřit.

24.2.2017 AKTUALIZOVÁNO 24.2.2017
SDÍLEJ:

CHKO Brdy.Foto: Karel Hutr

Další možností je nechat si koordinaci cestovního ruchu, nabídku turistům, propagaci a marketing v Brdech pod svou kontrolou, řekl hejtmančin náměstek pro cestovní ruch Vít Rakušan (STAN).

Vedení kraje se chtělo stát prostředníkem ve sporu Destinační společnosti Brdy, v níž jsou členy například Příbram a Dobříš, s Destinační agenturou Brdy, která je organizační složkou ekologického centra Orlov. Rakušan pozval jejich zástupce na jednání, k žádné shodě ale nedospěli. "Po hodinové schůzce mohu prohlásit, že ani za přítomnosti mediátora není dohoda možná," uvedl Rakušan. Pokládá přitom za nutné, aby destinační management v Brdech byl jen jeden. Kraj podle něj nemůže svými financemi podporovat dvě společnosti.

Také čtěte: Razie ve vězení: policie zadržela sedmnáct lidí

V platnosti proto buď nechá rozhodnutí bývalé rady, která destinační management svěřila Orlovu, nebo tento výnos zruší a pověří úkolem konkurenční společnost. Třetí variantou, o níž vedení hejtmanství vážně uvažuje, je přijít s novým managementem, který by byl pod přímou kontrolou kraje. Zajišťovala by ho například vznikající krajská centrála cestovního ruchu, která by převzala započaté projekty a know-how od obou uskupení.

Spor se projevil například při plánovaném značení cyklotras. Návrh tras nedávno předložil Orlov správě CHKO Brdy. Podle ředitele ekologického centra Vladimíra Krále byl předem projednán s obcemi a vlastníky pozemků, délka tras přesahuje 500 kilometrů.

"V současné době probíhá správní řízení," potvrdila mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) Karolína Šulová. Podle ní je nutné posoudit, zda je návrh v souladu s takzvaným interpretačním plánem CHKO Brdy. Tento koncepční dokument stanovuje, jak skloubit běžnou hospodářskou činnost, ochranu přírody a využití pro návštěvníky. Starosta Příbrami Jindřich Vařeka (ANO) ale tvrdí, že na stanovení cyklotras se Orlov nepodílel. Podle něj jde o výsledek jednání AOPK s obcemi při vytvoření interpretačního plánu. Délka tras navíc není 500, ale 200 kilometrů, dodal Vařeka.

Nepřehlédněte: Dražba domů v Březnické ulici v Příbrami se odkládá

Rakušan vidí pozitivní i negativní stránky na obou stranách. V případě Orlova by očekával širší územní rozsah, Příbrami zase vytýká, že je příliš dominantní a může partnery přehlasovat. "Myslíme si, že tady není nějaké zacházení s majetkem, kdy je to rozvrstvení podle počtu obyvatel logickým instrumentem, představovali bychom si rovnější přístup," dodal.

Autor: ČTK

24.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Červený Hrádek u Sedlčan

Benefiční festival pomůže dětem s ichtyózou

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

Bohutín - Turnaj s velkou tradicí, to je Hospoda cup v Bohutíně. Turnaje hraného od roku 1998 se letos zhostil tým EventPeople a uvedl jej do nového kabátu. 

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení