VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rath si podle Bendla dělá propagaci za peníze kraje

Praha /FOTO/ - Místopředseda ODS Petr Bendl spoléhal na podporu komunistů, ale vyšel naprázdno. Bývalý hejtman jakožto zastupitel Středočeského kraje prosazoval ustavení redakční rady, která by dohlížela na obsahovou vyváženost a kvalitu tiskovin vydávaných krajem – mezi zastupiteli však v pondělí nezískal dostatečnou podporu.

13.10.2009
SDÍLEJ:

David Rath se hádal se svým předchůdcem Petrem Bendlem o podobě krajských tiskovin.Foto: Milan Holakovský

Vládnoucí sociální demokraté byli pochopitelně proti – a ani komunisté, s jejichž podporou ČSSD utvořila menšinovou krajskou vládu, pro Bendlův návrh ruce nezvedli.

Svým návrhem na zřízení redakční rady, která podle Bendlových představ měla usměrňovat nynějšího hejtmana Davida Ratha (ČSSD), aby si nedělal vlastní reklamu za veřejné prostředky (ale měla také dohlédnout na kvalitu zpracování tiskovin a na zásobování webových stránek kraje aktuálními zprávami), chtěl bývalý hejtman zřídit nový výbor krajského zastupitelstva. Do něj měli být nominováni odborníci napříč politickými stranami, a to v poměru odpovídajícím výsledkům voleb. Nic takového ale nevznikne. Bendlovi se věc nepodařilo ani zařadit do programu jednání.

Hejtman i hejtman stokrát jinak

Poslední kapkou pro ODS byla podoba nového Středočeského magazínu, krajského informačního čtvrtletníku, který dostaly domácnosti do poštovních schránek. „Stejně jako v nákladné celostránkové inzerci v denících se v něm objevují převážně samoúčelná sdělení zdůrazňující přednosti a úspěchy hejtmana či členů krajské rady,“ zdůraznil Bendl s poukazem na fakt, že na 32 stranách magazínu je hejtman Rath vyfotografován více než dvacetkrát.

Bendlovi také vadí kritika působení minulého vedení kraje bez možnosti odpovědi. A to vše podle něj navíc nemá dostatečnou literární ani grafickou kvalitu.

„Asi jste zapomněl, co se publikovalo, když jste byl hejtmanem: Petr Bendl na kole, Petr Bendl na kánoi, Petr Bendl na koni, Petr Bendl v historickém kostýmu,“ reagoval Rath na výtky svého předchůdce. „Tehdy jste to za propagandu nepovažoval; až teď se vám nelíbí, když se pokračuje v podobném stylu,“ konstatoval nynější hejtman. A jedním dechem připomněl, že redakční radu mohl Bendl založit, když Středočeskému kraji vládl on. „Tehdy se vám ale nehodila; dělal jste si, co vás napadlo,“ prohlásil. „Měl jste na to osm let – teď jen kritizujete své metody."

Pět procent pro oponenty

Na Bendlovu námitku ovšem Rath musel připustit, že v minulých volebních obdobích dostávali prostor k vyjádření v krajských tiskovinách i tehdy opoziční sociální demokraté. „Vy ho máte taky, jenomže ho nevyužíváte,“ obrátil se hejtman k občanským demokratům. A hned stanovil, jak to napříště má fungovat: „Můžete nám materiály posílat v rozsahu, v jakém jste vy dávali ty naše v minulém volebním období. Ještě to přesně spočítáme – ale dostávali jsme asi pět procent prostoru.“

Rath tvrdí, že zásady v duchu rčení „Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá“ míní uplatňovat alespoň pro začátek. Naznačil ale, že do budoucna by ustoupil. „Je, myslím, výchovné, abyste své metody vyzkoušeli na vlastní kůži. Až poznáte, jak jste se chovali k druhým a uznáte, že vaše metody byly chybné, domluvíme se na jiné formě spolupráce,“ slíbil.

Na internetu chybí aktuality

Současné vedení kraje podle mínění dřívějších radních zcela zanedbává aktualizaci středočeského internetového portálu. Do loňského listopadu bylo na krajském webu možno najít až pět nových aktualit týdně, po nástupu nového vedení jich podstatně ubylo. V červenci se na titulní stránce objevily jen čtyři aktuality – a v srpnu jediná, připomněl exhejtman Petr Bendl s tím, že jeho nástupce na tuto moderní formu komunikace s trvale aktualizovaným obsahem fakticky rezignoval. Přitom prý bývávalo zvykem, že návštěvníci na krajské webové stránky pro informace skutečně přicházeli. „Průměrná návštěvnost před loňským listopadem dosahovala ve všedních dnech až počtu 1800 unikátních návštěvníků,“ pochlubil se Bendl ještě s odstupem.

Autor: Milan Holakovský

13.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Červený Hrádek u Sedlčan

Benefiční festival pomůže dětem s ichtyózou

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

Bohutín - Turnaj s velkou tradicí, to je Hospoda cup v Bohutíně. Turnaje hraného od roku 1998 se letos zhostil tým EventPeople a uvedl jej do nového kabátu. 

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení